No items found.
Saobraćaj
/
U pripremi novi Zakon o bezbednosti saobraćaja
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja u pripremi

Koji prekršaji će biti strože sankcionisani?

AMR
17/4/2025
Saobraćaj

Drastično veće sankcije za počinioce najtežih prekršaja, uključujući trajno oduzimanje vozila, kao i vozačke dozvole povratnicima, ali i nulta tolerancija na alkohol neke su mera koje će se naći u predlogu novog Zakona bezbednosti saobraćaja, saznajemo iz Uprave saobraćajne policije.

Bezbednost u saobraćaju je jedna od važnijih oblasti svake države, pa i naše. Iskustvo pokazuje da su propisi doneti kroz izmene i dopune postojećeg ZOBS-a dale određene rezultate, ali i određene nelogičnosti, koje treba ispraviti. Takođe, među obavezama koje je Srbija preuzela u procesu pridruživanja Evropskoj uniji je i potpuno usklađivanje propisa iz oblasti bezbednosti saobraćaja. Zbog toga su odgovorne državne institucije stanovišta da je neophodno donošenje novog zakona.

U MUP-u ističu da poslednje izmene sa novim rešenjima, uz neočekivano veliki broj oduzetih vozila, višestrukih povratnika i učesnika bez prava na upravljanje vozilom, kao i veliko stradanje u saobraćaju, potvrđuju da sistem upravljanja bezbednošću saobraćaja nije delotvoran i da je neophodno uvesti krupnije izmene u regulativi, propisivanju odgovornosti i nadzoru nad radom.

Pukovnik policije Slaviša Lakićević, načelnik Uprave saobraćajne policije

– Broj otkrivenih prekršaja u saobraćaju raste iz godine u godinu, a istovremeno se ne smanjuje broj najtežih prekršaja. I dalje imamo veliki broj povratnika u činjenju najtežih saobraćajnih prekršaja okarakterisanih kao nasilnička vožnja o čemu svedoči broj od preko 400 privremeno oduzetih vozila. Recidivisti su veliki problem i zbog toga razmatramo da uvedemo meru trajnog oduzimanja vozila, ali i trajne zabrane upravljanja određenim kategorijama, kaže načelnik Uprave saobraćajne policije Slaviša Lakićević.

U narednom periodu se očekuje i ekspanzija sistema za automatsku detekciju prekršaja

Osim represijom, u MUP-u žele da deluju i preventivno na najproblematičnije vozače uvođenjem jednog novog modela. Oni koji još nisu postali nesavesni, ali su na putu da steknu taj status, bili bi upozoreni obaveštenjem da se približavaju kritičnom broju kaznenih poena i da im preti gubitak vozačke dozvole. Razmatra se uvođenje seminara ili posebnih testiranja takvih vozača, jer je to jedna od mera koja je dala rezultata u nekim zemljama gde se smanjio broj povratnika.  

Do sada je privermeno oduzeto više od 400 vozila, a dva su trajno oduzeta. Novim zakonom trebalo bi da bude omogućeno da se mera trajnog oduzimanja lakše sprovodi

– Što se tiče pooštravanja sankcija, sigurno da će se strožije kažnjavati nedozvoljena upotreba mobilnog telefona, nekorišćenje sigurnosnog pojasa, ali i svi prekršaji koji ugrožavaju bezbednost dece, napominje Lakićević i iznosi zabrinjavajući podatak da je protekle godine smrtno stradalo 16-oro dece, i to svi kao putnici u vozilu.

Naš sagovornik iznosi mišljenje i da je neophodno pojačati sankcije za prekršaje koji ugrožavaju bezbednost pešaka, kao i uvođenje nulte tolerancije na alkohol.

Nulta tolerancija na alkohol

Jedan od predloga je i taj da se uvede nulta tolerancija na alkohol kao generalna prevencija. Želimo da pokažemo da je alkohol neprihvatljiv u bilo kojoj količini kada se upravlja vozilom. Stanovišta smo da za manje količine, ispod 02 mg/ml, ne treba novčano kažnjavati, već izdavati upozorenje. Moguće je i da ćemo uvesti meru isključenja iz saobraćaja u trajanju od 6 ili 12 sati, objašnjava Lakićević.
Fotografije: 
AMR