Test
/
Volkswagen Golf 8.5
Testirali smo Volkswagen Golf 8.5

Na velikom ispitu

Uroš Dedić
24/9/2024
Test

Osma generacija bestselera iz Volfsburga prošla je reviziju i pred njom je nimalo lak zadatak da na svojim plećima iznese teško breme, budući da popularnost kralja C segmenta opada poslednjih godina. Da li je „golf Mk 8.5” kadar da nastavi stazama uspeha svojih prethodnika, odgovor daje testirani model sa atraktivnim, sportskim paketom opreme i e-TSI motorom od 150 KS

Ako neki automobil nije potrebno posebno predstavljati, onda je to zasigurno „golf”. Čak osam generacija Folksvagenovog mezimca naređalo se u prethodnih pet decenija i po pravilu sve one sa lakoćom su osvajale simpatije kupaca. Od samog početka zavoleli su ga i stari i mladi, divili mu se ne samo novom već i polovnom.

Oznaka e-TSi sugeriše da je automobil opremljen mild hybrid sistemom koji podrazueva efikasni 1.5 turbo benzinski motor uparen sa starterom generatorom i elektromotorom od 18 KS

Dugi niz godina bestseler iz Volfsburga je bio nedodirljiv po prodajnim rezultatima, i to ne samo u klasi već na čitavom evropskom tržištu. Međutim, vremena i trendovi se neminovno menjaju, a sadašnje vreme nosi teško breme za legendarni model. SUV-ovi i krosoveri su u prethodnih desetak i više godina zagorčali život mnogima, a na njihovu najezdu nije ostao imun ni „golf”. Sa druge strane, sada su u ofanzivi električni automobili koji se sve više forsiraju od strane „ekologa” i tako smo došli u situaciju da je prošle godine najprodavaniji automobil u zapadnoj Evropi – Teslin „model Y”! Dačijin „sandero” je vicešampion za 2023, dok je „VW T-Rok” kao krosover pandan „golfu”, završio trećeplasirani. Ipak, „golf” je ostao u top deset, jer je zatvorio godinu na 7. poziciji po kumulativnoj prodaji u 28 evropskih zemalja.  

Adaptivna kontrola šasije u mnogome utiče na vozna svojstva i za ovu opciju zaista vredi izdvojiti dodatnih 750 evra

Bilo kako bilo, početkom godine predstavljena je nova, unapređena verzija osme generacije ili, kako neki vole da kažu „golf 8.5”. Novitet smo upoznali na statičnoj prezentaciji u Nemačkoj, zajedno sa restilizovanim „tiguanom”, a sada je u našu redakciju stigao na test revidirani „golf 1.5 eTSI”.  

Opciona IQ LIGHT LED svetla impresivno rade i pokazala su se efikasnijim nego kod mnogih drugih modela, čak i onih iz daleko višeg cenovnog ranga

Što se tiče estetike, prednji deo je suptilno doteran. Na njemu se sada mogu naći opciona IQ. LIGHT LED matriks svetla (1.903 evra) između kojih se šepuri osvetljeni VW znak. Prednji odbojnik je preoblikovan, a kod modela sa sportskim R-line paketom (2.500 evra) ovaj element daje nešto drugačiji, tj. agresivniji izraz „lica”. I zadnje svetlosne grupe se mogu pohvaliti modernijim izgledom. Za to je zaslužna nova grafika sa trodimenzionalnim efektom, koja proizvodi interesantno raspoređene „kockice”. Spoljašnji nastup zaokružuju novi aluminijumski točkovi od 18 inča kao opcija (450 evra) u sklopu pomenutog paketa, na koji sugerišu i „R” značke „utisnute” na prednjim vratima.

Naravno, jedan od najupečatljivijih znakova raspoznavanja „golfa Mk 8.5” jesu nove boje, među kojima je i plava kakvu nosi testirani primerak. Sve u svemu, ovako napakovan „golf” prilično oštro i atraktivno izgleda, te ostavlja sportski utisak, a jedina zamerka u tom pogledu se može staviti na vizuelno odsustvo izduvnih cevi.  

Vozna dinamika je odlična – „golf” se ponaša neutralno te lako i rado ulazi u zavoje

Prelazak sa sedme na osmu generaciju doneo je revolucionarnu izmenu u smislu kompletne digitalizacije kokpita, a sada se otišlo korak dalje sa implementacijom najmodernijih tehnologija. Konkretno tu mislimo na ogroman središnji ekran dijagonale 12,9 inča, sa novim operativnim sistemom, bržim softverom i proširenim funkcijama, koje su omogućile efikasniju povezanost, više zabave i veći protok informacija.

Za veći ekran dijagonale 32 cm sa Discover navigacionim sistemom i IDA glasovnim asistentom potrebno je dodati 753 evra

Ipak, zagovornika klasičnih rešenja i fizičkih tastera još uvek ima u velikom broju, naročito među starijom populacijom i njima sve to može delovati suviše komplikovano, da ne kažemo konfuzno.

Ma koliko moderno izgledao, „golf” je u kokpitu ostao – svoj. Rečju, zadržao je dobar deo tradicionalnih odlika, koje su ga vinule nebu pod oblake
Upravljač sa tasterima za menjanje brzina je nov, baš kao i vrhunska sportska sedišta sa integrisanim naslonima za glavu, koja su prilično velika, odlično oblikovana i pride nisu suviše tvrda

Kada govorimo o kvalitetu enterijera, tu je prema očekivanju sve izrađeno čvrsto i solidno, materijali su više nego korektni, pozicija sedenja savršena, ergonomija besprekorna. Prostora ima sasvim dovoljno za prijatan smeštaj četiri odrasla putnika. Ne bi trebalo smetnuti s uma da je reč o automobilu dugom nešto manje od 4,3 metra i tako kompaktne dimenzije dosta olakšavaju prevoz po gradu, a sa druge strane kabina je široka i dovoljno prostrana za dugačka putovanja.

Prtljažnik od 380 litara nije naročito velik, ali je pravilnog oblika i omogućuje lako pakovanje većih kofera i torbi

Što se tiče pogona, testirana verzija sa oznakom 1.5 eTSi raspolaže sa 150 KS, koje do prednjih točkova prenosi poznati sedmostepeni DSG menjač sa dvostrukim kvačilom. Četvorocilindarski turbo benzinac sa 250 Nm maksimalnog obrtnog momenta potpomognut je mild hybrid sistemom od 48V sa elektromotorom od 18 KS i, pored ostalog, omogućuje da prilikom krstarenja većim brzinama u kraćim vremenskim intervalima SUS motor „odmori”, tj. bude isključen.

Adaptivni tempomat sa start go funkcijom za gradsku vožnju je deo standardne opreme. Paket pomoći vozaču sa proaktivnom zaštitom putnika košta 709 evra i sadrži Travel Assist, Lane Assist i  Emergency Assist

Pored toga, Folksvagen je ostao veran svom sistemu deaktivacije dva cilindra u situacijama kada nema opterećenja i motor može uz minimalni napor da obavlja svoj posao. Sve to spušta prosečnu potrošnju na ispod 6 litara. Preciznije, nama je automobil u gradu trošio oko 7 litara, a na auto-putu 5,5 litara benzina.

No, „golf 1.5 eTSI” ima da ponudi daleko više od same ekonomičnosti. Apsolutno svaki aspekt u vožnji zaslužuje visoku ocenu. Oslanjanje je profilisano tako da ne skriva neravnine od putnika, ali to ne znači da će vožnja po lošijem asfaltu proteći neprijatno. Tako izbalansirano oslanjanje zajedno sa odličnom zvučnom izolacijom svrstava se u tradicionalne vrednosti „kralja” C segmenta, baš kao i dinamična vozna svojstva, koja su kod osme generacije dosegla najviši nivo do sada. Sa multilink vezom pozadi i opcionom dinamičkom kontrolom šasije, odnosno elektronski kontrolisanim radom amortizera, testirani model iskazuje zavidnu oštrinu na upravljaču, uz sigurno ležanje i neutralno ponašanje u krivinama.

Ne može se reći da snage ima napretek, ali budući da je automobil težak manje od 1.300 kilograma, performanse su sasvim pristojne i neće izneveriti ni žustrije vozače. Uz to, motor i menjač dobro sarađuju tako da vozač u svakom trenutku ima dovoljnu zalihu snage za nagla ubrzanja i sigurna preticanja. To je posebno izraženo u Sport režimu, kada je odziv na komandu gasa brži, dok menjač uvek konstantno drži više obrtaje i kasnije prebacuje u viši stepen prenosa.  

Sigurnost u vožnji uliva spektar sigurnosnih sistema i asistencija, poput adaptivnog tempomata sa start–stop funkcijom za gradsku vožnju, a moramo da pohvalimo i ulogu Travel Assist sistema koji konstantno motri na saobraćaj ispred i svaki put blagovremeno započinje sa usporavanjem kada vozač skloni nogu s gasa. Drugim rečima, sprečava da dođete u situaciju da naglo kočite ukoliko zakasnite da premestite nogu s gasa na kočnicu.

{{related-post-1}}

Prema ustaljenoj praksi, redizajn nije doneo promene u pogledu dimenzija, ali je automobil estetski i funkcionalno osvežen spolja i unutra. Pored toga, dobio je unapređenu paletu motora i zasut je savremenijim tehnološkim rešenjima

U suštini možemo da zaključimo da je „golf” kao pripadnik ili bolje reći predvodnik C segmenta, po ko zna koji put dokazao kako savršeno dobro ume da usliši potrebe najšireg mogućeg kruga kupaca – individualaca, porodica, kao i flotnih kupaca, odnosno kompanija. Ovaj model i dalje u sebi ima dovoljno atributa da ostane miljenik možda više ne svih generacija, ali svakako mnogih, i to iz različitih društvenih slojeva. Uzgred, od njega ne zaziru čak ni premijum orijentisani kupci vođeni namerom da ostanu „ispod radara”, što je još jedna potvrda kvaliteta i svojevrsna kruna njegovog neprikosnovenog imidža.

Novi „golf“ u Srbiji ima početnu cenu od 26.059 evra. Toliko košta model sa 1.5 TSi motorom od 150 KS u paketu Life. Za DSG se doplaćuje 2.700 evra. Najjeftiniji dizel 2.0 TDi od 116 KS sa osnovnom opremom košta 27.585 evra, dok snažnija verzija od 150 KS počinje od 32.099 evra u standardu ima DSG i dolazi u srednjem paketu Style.
Fotografije: 
Luka Kulundžić
elektro model
Mild Hybrid / Automatski
Golf 1.5 e-TSI DSG R-line
Karoserija
Hečbek, 5 vrata, 5 sedišta; duž./šir./vis. 4.282/1.789/1.483 mm; međ.rast. 2.620 mm; masa 1.301 kg; prtljažnik 380 l
Motor
Benzin, 4 cilindra, turbo; 1.498 ccm; 150 KS pri 3.500 o/min; 250 Nm pri 1.500-3.500 o/min;
Elektromotor
18 KS
Elektromotor 2
Snaga hibridnog sistema
Baterija
Prenos
Automatski, sedmostepeni; pogon na prednje točkove
Oslanjanje
Napred MacPherson, nazad multilink
Kočnice
Napred ventilisani diskovi, nazad diskovi
Pneumatici
225/40 R18
Performanse: 0-100 km/h 8,4 s; maks. brzina 224 km/h Potrošnja: 5,4 l /100 km, 122 g C02/km
Balans između agilnosti i udobnosti, zvučna izolacija, matriks LED svetla, imidž
Manji prtljažnik od većine rivala, pojedine funkcije na ekranu nisu intuitivne
Cena: 37.375 evra