Test
/
Audi Q5 Sportback 50 TFSI e quattro
Test Audi Q5 Sportback 50 TFSI e quattro

Pravi trenutak?

AMR
5/10/2024
Test

Iako je „audi Q5 sportback” druge generacije praktično na zalasku karijere, testirani model sa plug-in hibridnim pogonom demonstrira kako pozne godine ne moraju predstavljati zaostatak u tržišnoj utakmici. Naprotiv, zrelost može doneti veliku prednost u ceni u odnosu na moderniju konkurenciju

Nakon četiri godine u veoma zahtevnom segmentu Audijeva Q „petica” je školskim rečnikom potvrdila da je u gotovo svim kategorijama za čistu peticu! Ovo nije naše prvo iskustvo s modelom „Q5 Sportbek”, testirali smo ga nakon facelift tretmana koji je premijum SUV kupeu srednje veličine udahnuo ozbiljnu dozu svežine. Sada smo iskoristili priliku da isprobamo model sa plug-in hibridnim pogonom.

Pored plug-in hibrid modela 50 TFSI e od 299 KS, Audi u ponudi ima i 55 TFSI e od 367 KS

Za početak, red nalaže da se još jednom osvrnemo na dizajn, koji je nakon premijere izazvao mnogo pozitivnih komentara. Za takvu reakciju publike je bila zadužena Sportback silueta, koja u kupe maniru ima ulogu da privuče pažnju i poglede na ovaj SUV model. Za razliku od „BMW-a X4” i „mercedesa GLE coupe”, Audi je primenio nešto drugačiju formulu sa linijom krova koja pada unazad, ali više u hečbek stilu, bez produženog zadnjeg dela na petim vratima.

Vazdušno oslanjanje je standard kod modela Q5 sa plug-in hibridnim pogonom

Dizajnersko odeljenje je dakle na drugačiji način pripremilo ekspresivnu karoseriju, koja naglašava sportski karakter. Audi pažljivo neguje tradiciju, pa su svi karakteristični detalji po kojima je Audi prepoznatljiv i dalje tu. Tako na prednjem delu dominira moćna singlframe maska s čuvenim znakom. Serijske svetlosne LED grupe (opciono je tu i moćni Martix LED sistem) su savremeno oblikovane, s prodornom grafikom. „audi Q5 sportback” je atraktivan i pri pogledu iz profila, kada do izražaja dolazi opadajuća linija krova. Testirani primerak je imao poželjnu S line opremu što uvek dodatno podiže sportski osećaj. Ulogu kontrasta imala je suzdržana nijansa Daytona sive boje koja ostavlja utisak elegantnog automobila. Za sportsku notu Audi je odabrao aluminijumske felne koje su se skladno uklopile u stil karoserije i u dobroj meri popunile rubove točkova.

Standardna veličine točkova je 18 inča, a za ovakve auminijumske felne od 20 inča doplaćuje se 1.788 evra

Osim moderne pojave koja vrlo dobro podnosi godine, „audi Q5 Sportback” nije zapostavio ni praktičnost. Zahvaljujući proporcijama, pomirio je dve često nepomirljive strane novčića, pa se „Q5 Sportback 50 TFSi e quattro”, uz malo tolerancije na račun prtljažnika, može okarakterisati kao porodični model, ali i kao automobil za individualce koji vole premijum osećaj u kabini i izuzetnu opremu kojoj ćemo posvetiti poseban prostor.

Jezikom brojeva, Audi može da računa na dužinu od 4.689 milimetara, dok je prtljažni prostor u osnovnoj konfiguraciji nešto skromniji, 455 litara, što je posledica tehničkih rešenja plug-in hibridnog pogona.

U otmenoj kabini preovlađuju tamni tonovi, a kvalitet se ne dovodi u pitanje

Isto važi i za enterijer, koji je uvek bio najjača karta modela s četiri prstena. Tu ni „Q5 Sportback” nije izuzetak. Kvalitet materijala je opravdao očekivanja, što važi i za završu obradu koja je detaljna, precizna, pedantna…

Izuzetnom utisku tokom boravka u enterijeru nesumnjivo je doprineo i S line paket, koji je san svih ljubitelja ovog brenda. Naše simpatije su osvojila Sequenz sedišta koja kombinuju tamniji štof i kožne elemente. Ona su napred diskretno profilisana što unapređuje držanje, ali nisu agresivno oblikovana, pa ne remete komfor i svakodnevnu upotrebu

Elektro-podesiva sedišta  presvučena su kombinacijom kože i štofa

Za užitak u kabini je angažovana „armada” digitalnih sistema i ekrana. Ima ih tri ako računamo i displej klima uređaja, a vozaču je na usluzi takozvani virtuelni kokpit sa posebnim grafičkim rešenjiima u skladu sa pogonom. To znači da putem animacija vozač može dobijati informacije o projektovanoj autonomiji na elektropogon, koliko je prešao na struju, a koliko na benzin, kao i prikaz načina rada plug-in sistema u realnom vremenu.

Informacije o dometu električnog i benzinskog motora radzvojene su interesantnim grafičkim rešenjem

Verzija sa oznakom „50 TFSI e quattro”, dolazi sa sedmostepenim S–tronic menjačem i najnovijom verzijom Ultra, proslavljenog Audijevog quattro pogona na sve točkove.

U osnovi je benzinski motor zapremine 1.984 „kubika”, koji raspolaže snagom od 195 kilovata, odnosno 265 „konja”. Slovo „e” u oznaci 50 TFSI znači da je pored SUS motora prisutan i električni pokretač. To je elektromotor od 143 KS sa čak 350 Nm obrtnog momenta koji se napaja iz baterije kapaciteta 14,4 kWh. Prema fabričkim specifikacijama daje šezdesetak kilometara dometa u EV režimu.

U auto hibrid režimu na našem testu kombinovana potrošnja je iznosila 8,7 litara uz česta forisranja

Mi smo se tokom testa uverili da je i 40–50 km sasvim dovoljno za urbane uslove i rafinirani, tihi utisak vožnje isključivo na električnu energiju. Ipak, moramo reći da su na polju EV autonomije savremeniji plug-in hibridi dosta dalje odmakli od 50 kilometara.

U opticaju su četiri režima rada pogonskog sistema, a baterija u idealnim uslovima može biti napunjena nakon dva i po sata

Naravno, sve dok baterija ima zalihe električne energije, na vozaču je da se opredeli u kom režimu će plug-in hibridni pogon funkcionisati. Sistem može raditi i u auto-hibridnom modu, kada u zavisnosti od stilova vožnje prebacuje između benzinskog i EV režima, a samostalno odlučuje i da li će pokretati prednje ili sve točkove. Tu je i mod koji omogućuje pojačano punjenje baterije pomoću SUS motora i regenerativnog kočenja, kao i mod za čuvanje električne energije koji podrzumeva isključivo vožnju na SUS motor.

Audi Drive select menja način rada motora, menjača upravljanja i oslanjanja, u zavisnosti od toga da li u prvom planu želite komfor, dinamiku ili ekonomičnost

U auto-hibridnom režimu vožnja je izuzetno uglađena i sistem radi tako da vozač i ne primećuje šta se dešava ispod haube, odnosno koji motor je angažovan.

Udobnost je jedna od vrlina ovog modela, jer vazdušno vešanje dolazi standardno. Niže težište zbog baterije u podu automobila u kombinaciji sa pogonom na sve točkove daje zavidnu stabilnost u zavojima, a dobar hendling eliminiše osećaj da vozite automobil velike težine. Ipak, osećaj pri dinamičnoj vožnji donekle kompromituje elektroservo upravljanje, koje vozača lišava povratnih informacija o kontaktu točkova sa podlogom.

{{related-post-1}}

I za kraj smo ostavili ono najbolje u vezi sa testiranim modelom. Početna cena za „Q5 Sportback 50 TFSI e quattro” iznosi 67.687 evra, s tim da standardna oprema ipak nije bogzna koliko izdašna. Testirani model obogaćen brojnim opcionalima izlazi na 86.677 evra, što je i dalje dosta povoljnije u poređenju sa slično opremljenim konkurentima iz premijum segmenta.  

Za kraj bismo dodali sledeće kao zaključak – Iako je platežna moć kupaca ovakvih automobila izuzetno visoka, nekima od njih će uvek biti interesantna mogućnost da dođu do povoljnije ponude po last minute ceni. Iako im budžet ne predstavlja nikakav problem, neće svi uvek pristati da plate znatno više za modernije i luksuznije hotele na istoj destinaciji…

Fotografije: 
Luka Kulundžić
elektro model
PHEV / Automatski
Audi Q5 Sportback 50 TFSI e quattro
Karoserija
SUV kupe, 5 vrata, 5 sedišta; duž/šir/vis. 4.689/2.140/1.616 mm; međ.rast. 2.819 mm; masa 2.095 kg; prtljažnik 455 l
Motor
benzin, 4 cilindra, turbo; 1.984 ccm; 265 KS pri 1.600-4.500 o/min; 370 Nm pri 1.600-4.500 o/min;
Elektromotor
143 KS; 350 Nm
Elektromotor 2
Snaga hibridnog sistema
299 KS; 450 Nm
Baterija
14,4 kWh
Prenos
automatski, sedmostepeni; pogon na sve točkove
Oslanjanje
napred multilink, nazad multilink
Kočnice
napred ventilisani diskovi, nazad diskovi
Pneumatici
255/40 R20
0-100 km/h 6,1 s; maks. brzina 239 km/h
Uglađenost u vožnji, kvalitetan enterijer, stabilnost u krivinama, cena
Nešto skromniji prtljažnik, model na zalasku proizvodnje
Cena 86.677 evra