BMW-ov krosover u sasvim drugačijem svetlu
U Minhenu su požurili sa drugom generacijom „X2”, koji je, nakon manje od šest godina na tržištu, umesto uobičajene revizije na polovini tržišnog ciklusa, zamenjen potpuno novim modelom. Zahvaljujući hrabrom dizajnu, prinova skreće pažnju na sebe ekstrovertnom pojavom, a iza upečatljivog dizajna krije se znatno veći i komforniji automobil od prethodnika
U BMW-u se ne ustručavaju od radikalnih rezova kada smatraju da je trenutak za korenite promene. To smo videli mnogo puta do sada, a najnoviji primer hrabre, da ne kažemo drske politike bavarskog proizvođača daje model na ovom testu, koji pa gotovo da nema nikakvih dodirnih tačaka sa svojim prethodnikom. Ako bismo tražili glavnog „krivca” za totalnu transformaciju, verovatno bismo ga pronašli u činjenici da se „X2”, predstavljen 2018. kao potpuno nov model i najmanji SUV kupe u gami, nije baš proslavio na tržištu. Iako sa stanovišta dizajna, pa i samog koncepta, jeste ponudio nešto novo, krosover u formi uzdignutog, dinamično oblikovanog „hečbeka”, pridobio je poverenje nešto manje od 400.000 kupaca za nepunih šest godina. Možda je prevagnulo stanovište da nije ispunjavao norme porodičnog automobila u meri u kojoj bi potencijalni kupci to želeli, jer kako drugačije protumačiti odluku Bavaraca da ovom modelu, umesto restlizacije, podare sasvim novo, daleko veće i neuporedivo atraktivnije ruho.
Dakle, za razliku od prethodnika „X2” je sada postao verodostojan predstavnik klase kompaktnih krosovera sa ukrštenim genima SUV-a i kupea. Njegova pojava postala je neuporedivo dominantnija nego ranije. Izmenjene proporcije donele su i neizostavnu padajuću liniju krova, a za ekstrovertnu pojavu jednako je zaslužan oštar dizajn sa velikim bubrezima, koji su zaštitni znak svih novijih automobila sa znakom čuvenog plavo-belog propelera.
Istovremeno predstavljen kao konvencionalni (X2) i električni model (iX2), novitet može da se pohvali odličnom aerodinamikom. Testirana verzija sa rešenjima poput aktivne klapne na maski hladnjaka, vazdušnim „zavesama” na donjem delu odbojnika gde su usisnici vazduha i ručkama za otvaranje koje su u ravni vrata, ima koeficijent otpora vazduha Cd 0,27.
Atraktivnost, spolja i unutra, pospešuje posebna Dragon red metalik-crvena boja, koja se doplaćuje gotovo 1.000 evra, a još više M sportski paket – opcija za koju se odlučuje veliki deo kupaca BMW-ovih automobila. Takozvani M Pro Sport paket od 2.100. evra podrazumeva dodatke kao što su BMW Individual svetla M Shadow Line, M sportske kočnice crvene boje, M spoljašnju lajsnu visokog sjaja i M spojler na petim vratima. Testirani automobil je opremljen i najvećim aluminijumskim točkovima u ponudi (21 inč), koji se posebno doplaćuju 1.400 evra.
{{related-post-1}}
Sa ovako napakovanim BMW-om „X2” bićete svuda primećeni, jer se testirani automobil pokazao kao pravi magnet za poglede. Svojom pojavom neke ostavlja bez daha, drugima se ne dopada, ali jedno je sigurno – okolinu ne ostavlja ravnodušnom.
Isto tako kokpit svojim kvalitetom izrade i tehnološkim „akrobacijama” neće ostaviti ravnodušnim one koji se nađu u njemu. Jeftine plastike nema na vidiku, materijali su tako odabrani da preovlađuje kombinacija veganske kože i alkantare, koja se čak našla i na prednjem panelu, uz odlična sportska sedišta i sasvim pristojnu količinu prostora za putnike kreiraju jedan luksuzan ambijent. Naravno, neizostavni su veliki ekrani zajedno sa ambijentalnim osvetljenjem, a tu su i neka druga interesantna rešenja, poput „mosta” koji se od centralnog naslona za ruke prostire prema centralnoj konzoli. Na njemu je smeštena polugica sa funkcijom upravljanja radom novog sedmostepenog automatskog menjača.
Grafika je kristalno čista, sa interesantnim vizuelnim rešenjima
Preglednost unapred i bočno je sasvim dobra zahvaljujući višoj poziciji sedenja, a opet sa druge strane BMW je sedišta postavio dosta nisko, što je tipično za nemačke premijum proizvođače. U svakom slučaju, električnim podešavanjem vozač lako može naći položaj koji mu odgovara, jer sedišta, kao i upravljač, imaju velike amplitude podešavanja svojih pozicija.
Inače, sportska sedišta zaslužuju posebnu pohvalu – profilisana su tako da drže telo u krivinama, a sa druge strane dovoljno su velika da u njima neće biti tesno ni korpulentnijim osobama. Pozadi je zadnja klupa podeljena u odnosu 40:20:40 i na njoj se mogu smestiti tri osobe. Iako je automobil prilično širok, putniku koji sedi pozadi neće se dopasti masivan središnji tunel u podu automobila, koji oduzima prostor za noge. Srećom po ostale, spuštena linija krova ne utiče u tolikoj meri na komfor – prostora za glave ima u dovoljnoj meri za putnike visoke do 180 cm. Tražiti i očekivati više od toga ne bi ni bilo pošteno prema jednom kompaktnom SUV kupeu. Kada govorimo o prostoru za noge, tu problema nema i automobil je uprkos dužini od „samo” 4,5 metra – izuzetno komotan. Zasluge za to možemo pripisati volumenu kabine, koji je takav kakav jeste ne samo zbog krosover forme karoserije već i zbog poprečno postavljenog motora, koji za razliku od uzdužnog ne „skraćuje” kabinu.
Istinu treba pogledati u oči i priznati da rešenje sa poprečnim motorom umanjuje voznu dinamiku u odnosu na BMW-ove uobičajene standarde, posebno kod sDrive verzija sa pogonom na prednje točkove. Mi smo testirali verziju sa oznakom X2 sDrive 18d, pokretanu dvolitarskim motorom od 150 KS. Jasno je da se ne razmeće snagom i da umesto performansi ova pogonska verzija u prvi plan stavlja neke druge kvalitete.
{{related-post-2}}
Na prvom mestu to je ekonomičnost. S prosečnom potrošnjom ispod 6 litara može se dugo i daleko putovati bez zaustavljanja na benzinskim stanicama. Putovanje čini prijatnim dobra zvučna izolacija, a i udobnost na otvorenom drumu je na znatno višem nivou u odnosu na onu u gradu. Inače, sve verzije X2 dolaze sa standardnom elektronskom kontrolom oslanjanja, koja automatski prilagođava rad amortizera trenutnim uslovima vožnje.
Alkantara na prednjem panelu dolazi sa M Sport paketom i čini ambijent u kabini luksuznim
Sa 360 Nm obrtnog momenta, četvorocilindarski dizel je uvek spreman da prihvati gas i bez zadrške povuče automobil težak više od 1.600 kg. Ipak, ubrzanja su prilično linearna, nema govora o nekakvoj eksplozivnosti, te su i performanse u skladu sa tim. Do 100 km/h potrebno je gotovo 9 sekundi, što i nije rezultat vredan sećanja. Primetno je da intenzitet ubrzanja osetno opada iznad 80 km/h, a ko želi više svakako treba da razmotri opciju sa X2 xDrive 20d sa 190 KS i pogonom na sve točkove ili X2 xDrive 25d sa 231 KS. Ljubiteljima benzinaca ostavljen je izbor između tri verzije – osnovna ima 136 KS, srednja 190 KS, dok najsnažniji X2 M35i raspolaže sa 306 KS. Ne bi trebalo zaboraviti da je u „igri” i plug-in hibrid X2 xDrive 25e sa 220 KS.
Lepeza pogonskih agregata je dakle široka i gotovo svako može pronaći adekvatnu pogonsku verziju. A ciljnu grupu koja će razmatrati opcije predstavljaju kupci koji traže atraktivan i luksuzan SUV kompaktnih dimenzija i dinamičnog izgleda, koji ne pravi velike kompromise po pitanju funkcionalnosti i može jednako dobro služiti individualcima kao i porodicama. Za sve to treba i duboko zavući ruku u džep, jer X2 sDrive sa cenom kreće od 46.000 evra, dok bogato opremljena verzija na testu završava na 63.000 evra.
Dizel/ Automatski
BMW X2 sDrive 18d
Cena: od 46.830 evra
društvenim mrežama