Dva u jedan
Prva plug-in Tojota „RAV4” je zapravo hibridno – električna verzija popularnog SUV-a i dolazi kao vrhunac Tojotine dvadesetpetogodišnje ekspertize na polju razvoja elektrifikacije i proizvodnje hibridnih pogonskih sistema. Testirani model krasi veliki domet električnog režima, niska potrošnja u hibridnom režimu, ali i odlične performanse koje obezbeđuju tri agregata, jedan SUS i dva električna, ukupno 306 KS, u kombinaciji sa AWD pogonom na sve točkove
Sigurno da Tojota ne bi bila tu gde jeste, da se još u drugoj polovini devedesetih godina nije opredelila za implementaciju „čistog”, odnosno hibridnog pogona u kombinaciji benzinskog i elektromotora. Kao pionir ove tehnologije, Japanci danas uživaju značajnu prednost u odnosu na konkurenciju koja, takoreći do nedavno, odnosno sve dok nisu krenuli veliki pritisci sa izuzetno restriktivnim normama emisije štetnih gasova, nije uzimala za ozbiljno zaštitu čovekove okoline. Oznaka Hybrid je dakle odavno u neku ruku postala zaštitni znak Tojote, čiji kupci u velikoj meri biraju upravo ovu vrstu pogona, daleko češće nego klasičan.
Dugo se Tojota opirala potpunoj elektrifikaciji, ali je na kraju morala da se povinuje pomenutim pritiscima predstavivši prvi električni model „b4Zx”, a u međuvremenu je izašla i sa RAV4 modelom sa plug-in hybrid sistemom. Čast da bude predvodnik tog novog talasa pripala je modelu „RAV4”, koji se sada našao na našem testu. Reč je o verziji koja ima znatno veću bateriju (18,1 kWh) od klasičnog hibrida (6,5 kWh), koja se dopunjuje ne samo u vožnji – rekuperacijom kinetičke energije, već i priključivanjem na punjač. Osnovna prednost plag-in hibrida je što omogućuje znatno veći radijus kretanja uz nultu emisiju – prema navodima fabrike i do 100 km, a pored toga ovaj novi Tojotin pogonski sistem ističe se i velikom snagom. Naime, 2,5-litarski motor od 180 KS zajedno sa dva elektromotora generiše čak 306 KS!
Po izgledu se i ne može tako lako razlučiti da se radi o drugačijoj verziji popularnog kompaktnog SUV-a. „Tojota RAV4 plag-in hibrid” dobila je tek nekoliko specifičnih rešenja koja ga odvajaju od standardnog hibrida. Tamni hromirani elementi oko prednjih svetala i tamna završna obrada na prednjoj maski, kao i novi alu-točkovi od 19 inča neki su od njih. Naravno, tu je i poklopac utičnice na desnoj strani, a za punjenje se mogu koristiti dva različita kabla. Jedan je prilagođen za kućnu utičnicu, a drugi za povezivanje na Wallbox punjač snage 6,6 kW. Očekivano, u pogledu dimenzija nije došlo ni do kakvih promena – dužina je ostala na 4,6 m, širina je i dalje 1,85 m, a visina 1,69 metara, ali je zato po pitanju mase prisutno značajno odstupanje. Naime, zbog značajno veće baterije u podu automobila, „RAV4 plug in hibrid” ima više od 1.900 kg, što znači da je „opterećen” sa dodatnih 300 kilograma.
Zadnja klupa nudi sasvim dovoljno prostora za tri odrasle osobe, dok sportski profilisana prednja sedišta odlično obuhvataju telo
Kada je reč o enterijeru, dočekao nas je prepoznatljiv ambijent. Gotovo sve je poznato od ranije. Kabina je veoma prostrana za ovu klasu i omogućava komforan boravak, bilo da ste na prednjim ili zadnjim sedištima. Ako se tome doda činjenica da je prisutan veliki broj ostava i pretinaca za odlaganje sitnijih predmeta, jasno je da funkcionalnost doseže izuzetno visok nivo. Inače, kokpitom dominira veliki, visoko postavljeni displej od 9 inča, a u instrument tablu veličine 12,3 inča uklopljene su analogne skazaljke i veliki središnji TFT ekran.
Treba napomenuti da se na instrument tabli umesto merača temperature u rashladnom sistemu prikazuje nivo zalihe električne energije u bateriji. Što se multimedije tiče, grafika je i dalje „tanka”, ali je za pohvalu odličan audio sistem JBL, kompatibilan za reprodukciju zvuka sa USB-a i pametnh telefona preko bluetooth veze. Preko ekrana stiže i tzv. Panoramic View Monitor, sistem s četiri kamere koji omogućuje pogled od 360 stepeni oko vozila.
Pritisak na dugme za start aktivira najpre električni agregat, a benzinski se priključuje pogonu tek kasnije kada se ukaže potreba za tim. Da li ćete voziti isključivo na struju ili u hibridnom modu, zavisi od toga koji režim ste aktivirali putem tastera smeštenog u blizini ručice automatskog e-CVT menjača.
Ukoliko se opredelite za isključivo „čistu” i bešumnu vožnju, kompletan posao na sebe preuzimaju prednji elektromotor od 134 kW, odnosno zadnji od 40 kW. Sa litijum-jonskom baterijom napunjenom do maksimuma, u EV modu možete prevaliti između 60 i 90 kilometara u gradu, jer se potrošnja u tom režimu u urbanim područjima kreće između 20 i 30 kWh. To i jeste najveći benefit plag-in hibrida – osposbljenost da u gradskim sredinama možete zadovoljiti potrebe za dnevnom kilometražom vozeći isključivo na električni pogon. Inače, „tojota RAV4 plug-in hibrid” može da dostigne brzine do 135 km/h samo na struju, dakle možete je voziti u EV režimu i na auto-putu, ali tada se rapidno smanjuje domet.
Sasvim očekivano, na otvorenom putu važniju, ali ne i jedinu ulogu, igra četvorocilindrični benzinac zapremine 2,5 litara i snage 185 KS. Čak i kada se zalihe električne energije toliko istope da ostanete bez opcije da aktivirate EV režim, ovaj motor nastavlja da dobija ispomoć elektromotora, kao što je slučaj kod klasičnog hibrida. Stvar je u tome da sistem nikada ne dozvoljava da se baterija isprazni do kraja, a nove količine „struje” sakuplja rekuperacijom kinetičke energije kočenjem, kao i prilikom usporavanja motorom kada se skine noga s gasa.
Smešteni u velika i sportski profilisana sedišta, dodatno ukrašena crvenim štepovima, nismo propustili da osetimo i onu drugu stranu ovog automobila – odlične performanse. Odziv na gas ne sputava čak ni pozamašna težina, te „RAV4 plag-in hibrid” hita od 0 do 100 km/h za respektabilnih 6 sekundi. Inače, tri režima rada – Normal, Eco i Sport mogu se uparivati sa pomenutim modovima hibridnog sistema EV i HV, a tu su još i automatski kao i režim maksimalnog punjenja baterije tokom vožnje. Uprkos većem težinskom opterećenju, RAV4 ne iskazuje ni minimalne poteškoće čak ni kada pred njega stavite zadatak da ubrzava pri brzinama iznad 100 km/h. Sa druge strane, dodatni kilogrami ipak utiču na voznu dinamiku. Ne toliko u smislu stabilnosti, jer je težište dodatno spušteno zbog baterije, a i sam pod automobila je za 2 cm niži od standardne verzije, koliko po pitanju upravljivosti. Prilikom odsečnog skretanja očekivano dolazi do podupravljanja, ali ne u nekoj neprijatnoj meri, jer pogon na zadnjim točkovima dosta doprinosi neutralnom ponašanju. Posmatrajući sportske karakteristike ovog SUV-a, jedina slaba tačka je pomenuti CVT menjač koji guši osećaj povezanosti sa automobilom. Nasuprot tome, omogućuje prijatno komfornu mirnu vožnju u gradu i prilikom krstarenja na otvorenom drumu.
Inače, „RAV4 plug-in hibrid” standardno dolazi sa AWD inteligentnim električnim sistemom pogona na sva četiri točka.
Odnos obrtnog momenta na prednju i zadnju osovinu se automatski određuje prema trenutnim uslovima, tako da se obezbedi bolje upravljanje i stabilnost u klizavim uslovima i vožnji van puta. Ukoliko vam pak zatreba prohodnost na većim strminama, neravnim podlogama, ili tamo gde ima više blata, možete aktivirati funkciju Trail koja obezbeđuje maksimalnu trakciju svakog točka ponaosob. Jedna od stvari koje moramo pohvaliti jeste Toyota Safety Sense mreža sigurnosnih sistema druge generacije, koji je deo standardne opreme. Ovaj sistem je osposobljen da prepozna i upozori na opasnost od naletanja na pešake i bicikliste, kako danju tako i noću, a adaptivni tempomat je takođe neizostavni element kod „RAV4 plag-in hibrida”.
Kada je opremljen najvišim paketom opreme Style, „RAV4 plag-in hibrid” cenom premašuje 70.000 evra
Za kraj možemo da zaključimo kako je japanski proizvođač veoma uspešno iskoristio iskustvo stečeno na polju hibridne tehnologije da odgovori na najnovije izazove i ponudi viši nivo elektrifikacije, objedinivši karakteristike električnog i hibridnog vozila u jednom modelu.
EV
Toyota RAV4 Plug-in Hybrid AWD-i e-CVT
Cena: od 63.800 evra
društvenim mrežama