Preko 1.300 km sa novom E-Klasom
Novu generaciju „E-klase” rešili smo da isprobamo na drugačiji način od uobičajenog, a naš izbor je pao na maratonski test od Beograda do Beča i nazad. Luksuzna poslovna limuzina na ovom putovanju se pokazala u najboljem svetlu, kao fantastičan prevoz koji može savladati duge relacije uz minimalnu potrošnju i maksimalno zadovoljstvo vozača, ali i putnika
Kada nam je kompanija Star Import, ovlašćeni uvoznik Mercedes-Benca za Srbiju, potvrdila termin za testiranje nove generacije „E-klase”, obećali smo da ćemo s njom uraditi nešto drugačije od uobičajenog višednevnog testa. Popularni model više srednje klase decenijama unazad uživa reputaciju vrhunskog direktorskog automobila, koji predstavlja svojevrsnu pokretnu vizitkartu i reprezentativan prevoz za duža putovanja. Zbog toga smo došli na ideju da novu „E-klasu”, konkretno model „E 220 d 4matik”, upoznamo kroz jedan maratonski test, a izbor je pao na putovanje od Beograda do Beča i nazad.
Zna se da je „S-klasa” od vajkada statusni simbol i ogledalo Mercedesove dominacije na polju luksuznih limuzina, ali isto tako se zna da imidž marke iz Štutgarta i zavidne prodajne bilanse „gura” i „E-klasa”. Šesta generacija velike i luksuzne limuzine nastavlja da baštini tradicionalne vrednosti i to čini, očekivano, u najmodernijem i tehnološki superiornom izdanju.
Sličnosti ima i sa električnim modelima iz EQ porodice i one se ogledaju u specifičnoj maski hladnjaka crne boje, sa visokim sjajem, koja je ukrašena sada već neizostavnim zvezdicama. Ovo je prvi put da je takvo grafičko rešenje prisutno na zadnjim svetlosnim grupama jednog modela sa trokrakom zvezdom i na konto toga je „E-klasa” postala nadaleko prepoznatljiva noću.
Vazdušno oslanjanje dolazi zajedno sa upravljanjem zadnjom osovinom i to u sklopu opcionog AMG Engineering paketa
Gostoprimstvo nam je ukazao automobil „nafilovan” brojnim opcijama, među kojima se svakako izdvaja MBUX Hyperscreeen (2.160 evra), rešenje pompezno predstavljeno zajedno sa najboljom električnom limuzinom iz Štutgarta, modelom po imenu „EQS”, a potom i na nešto manjem „EQE”, koji je zapravo električni pandan „E-klasi”. Karakteriše ga zaseban displej namenjen suvozaču, kao deo Mercedesovog najsofisticiranijeg MBUX sistema za zabavu, audio i video ugođaj, navigaciju, povezivanje i sve moguće onlajn sadržaje.
Kojim putem do Beča?
Put do austrijske prestonice vodio nas je od Beograda prema Novom Sadu i Subotici, pa dalje kroz Mađarsku u koju smo ušli preko graničnog prelaza Horgoš. Ipak, vredi razmisliti o alternativnim graničnim prelazima, pre svega tu mislimo na Kelebiju ili Bački breg (radi do 19 č), jer zadržavanja na najprometnijem graničnom prelazu sa severnim komšijama ima tokom čitave godine. I kada nema gužve čeka se obično pola sata do sat, a u jeku turističke sezone to može da se oduži na nekoliko sati. Ipak, ako se odlučite za neki drugi prelaz, računajte da ćete morati da se isključite sa auto-puta i da nekih 60 km vozite na sever, gotovo paralelno magistralnim i regionalnim putevima, pre nego što se ponovo domognete auto-puta M5 i njime nastavite prema Budimpešti i dalje ka Beču auto-putem M1, koji je udaljen 620 km od Beograda.
LED matriks svetla se odlično prilagođavaju uslovima na putu i toliko su efikasna da noćnu vožnju pretvaraju u dnevnu
Ambijentalno osvetljenje će učiniti da kokpit zasija kao Brodvej ukoliko to želite, a na ulasku u kabinu za dobrodošlicu na pragovima svetli Mercedes-Benz logotip. Sve pomenuto, uz još neke opcije kao što su wi-fi punjenje i sistem kamera sa pogledom 360 stepeni, memorija položaja vozačevog sedišta itd., dobija se u sklopu Premium paketa od 6.500 evra. Testni primerak je opremljen i velikim panoramskim krovom koji se otvara i za njega se doplaćuje 2.142 evra.
Hyperscreen obuhvata površinu od čak 55 inča i sastoji se od tri ekrana. Centralni displej (17,7 inča), kao i desni ispred suvozača (12,3 inča) koriste OLED tehnologiju
Na putovanje do Beča krenuli smo nakon dva dana druženja sa „E-klasom” po beogradskim ulicama, a za to vreme smo upoznali sve tehnološke novotarije u kokpitu. Proverili smo i kako se „E 220 d 4matik” sa dvolitarskim dizelom ponaša u gradskom miljeu. Reč je o poznatom i cenjenom motoru sa oznakom OM 654, koji je prošao temeljnu reviziju. Kapacitet je povećan za pet „kubika” na tačno 1.995 ccm. Dobijeno je 3 KS i 40 Nm više nego ranije, s tim da je svoje mesto uz SUS motor (197 KS i 440 Nm) dobio i mild-hybrid sistem od 48 volti sa starter-generatorom i dodatnih 23 KS i 205 Nm. Tačnije, ugrađen je u samo kućište automatskog devetostepenog menjača.
Sedi se izrazito nisko, što je odlika i glavnih konkurenata „E-klase”, a to su „audi A6” i „BMW serije 5”. Zbog kvaliteta materijala, vrhunskih sedišta i udobnog oslanjanja, uglađenost u vožnji je prisutna u zaista velikoj meri i ne može je zaseniti ni nešto grublji zvuk dizela pri snažnom ubrzavanju. Odlične manevarske sposobnosti su jedna od stvari koje smo prvo primetili. Zahvaljujući AMG Engineering paketu, koji podrazumeva vazdušno oslanjanje i upravljanje zadnjom osovinom, automobil je izuzetno okretan. Upravljanje je direktno, a sportski profilisan i zadebljan obruč upravljača ostvaruje samo 2,2 okreta s jednog kraja na drugi.
Sedišta su ergonomski besprekorno izrađena i pružaju najviši nivo udobnosti. Pozadi ima dosta prostora, pa na zadnjim sedištima i odrasli putnici mogu prijatno putovati na dugim relacijama
Dok smo se lagano vozikali po Beogradu bord kompjuter je očitavao potrošnju između 7 i 8 litara u zavisnosti od saobraćajne gužve, odnosno tempa vožnje. Tada smo primetili i jednu stvar koja nas je iznenadila – devetostepeni automatski menjač prilikom usporavanja kao da se u par navrata zbunio, što je bilo propraćeno blagim trzajima pri prebacivanju u nižu brzinu.
Oslanjanje (četvorostruka veza napred, petostruka pozadi) je čvrsto trimovano i to se oseća pogotovo kada je automobil na velikim točkovima od 20 inča, iako sa pomenutim AMG Engineered paketom dolaze vazdušne komore umesto klasičnih čeličnih opruga. Ipak nemojte pomisliti da je „E-klasa” neudobna, naprotiv. Namera konstruktora je bila da automobil zadrži udobnost, ali da ne izgubi sportsku oštrinu kako vozač ne bi bio lišen neposrednog osećaja kontrole koju u principu vazdušno oslanjanje umanjuje.
Ne zaboravite na vinjete
I u Mađarskoj i u Austriji putarina se plaća kupovinom vinjeta. Možete odabrati dnevnu, desetodnevnu ili mesečnu pretplatnu kartu. Desetodnevno korišćenje auto-puta u Mađarskoj košta 16, a u Austriji 11.5 evra. Vinjete možete kupiti onlajn (što preporučujemo), na MOL benzinskoj stanici na auto-putu nedaleko od graničnog prelaza Horgoš ili u Mađarskoj, na posebno obeleženom mestu čim pređete granicu. Imajte na umu da je plaćanje moguće samo gotovinom i da kartice ne primaju. Ukoliko se odlučite da u Mađarskoj platite putarinu za obe zemlje, dobićete samo vinjetu za Austriju koju lepite na levoj strani, na vidnom mestu vetrobranskog stakla. Mađari ne izdaju vinjete, već unose podatke u sistem, a vaše je samo da sačuvate račun za svaki slučaj ako vas neko zaustavi, mada se kontrole plaćanja putarine obavljaju preko kamera koje prepoznaju tablice.
{{related-post-1}}
Automobil se ipak u najboljem svetlu pokazao tokom krstarenja na auto-putu, gde pri 130 km/h vozi na 1.600 o/min. i troši oko 5,5 litara. Aerodinamična, rasterećena, gotovo bešumna i dovoljno snažna, „E-klasa” do 100 km/h stiže za 7,6 sekundi. Ako nastavite s gasom, uz neprimetno menjanje brzina od strane automatskog menjača, očas posla postajete prebrzi u očima zakona.
U tim trenucima dobro dođe Distronic tempomat sa aktivnim asistentom rastojanja, kao deo sistema aktivne bezbednosti, koji pravovremeno reaguje i besprekorno precizno održava zadatu brzinu, te po potrebi koči i ubrzava automatski do zadate brzine. Dodatnu sigurnost unosi pomoć pri upravljanju, jer automatski održava automobil u sredini trake nevezano od toga da li na auto-putu vozite na pravcu ili po krivinama i to čini čak i kada vozač skine ruke s upravljača, ali u ograničenom vremenskom intervalu. Po njegovom isteku sledi zvučno i vizuelno upozorenje da vratite ruke na upravljač.
Nema šta, kvalitet vožnje kakav pruža „E-klasa” čini da kilometri proleću neprimetno, uz uživanje u najmodernijem ambijentu i vrhunskom zvuku Burmester 4D audio sistema. Taj ambijent čini posebnim i veliki head-up displej sa proširenom realnošću, kao još jedan podsetnik da Mercedes daje maksimalnu podršku vozaču, ali i putnicima. A da spoljna buka nimalo ne poremeti doživljaj pobrinula su se specijalna stakla sa dodatnom akustičkom zaštitom.
Od Beograda do Beča nam je trebalo nekih šest i po sati vožnje, ne računajući kraće pauze i dvosatno čekanje na ulasku u Mađarsku. Dakle, gotovo 10 sati proveli smo u putu i to nije malo. Međutim, na kraju smo iz automobila izašli praćeni osećajem da smo u njemu proveli neuporedivo manje vremena. To je, uz aspekt sigurnosti, možda i presudan kvalitet koji ovu poslovnu limuzinu stavlja na pijedestal.
{{related-post-2}}
Na konto svih vrlina očekivano dolazi i „jaka” cena. Bez dodatne opreme „mercedes E 220 d 4matik” košta 80.000 evra, dok testirani primerak završava na šest cifara i staje 106.549 evra. Nema šta, Mercedesova najnovija limuzina je prestižna po svemu prikazanom, pa i po ceni. Da je daleko skuplja od prethodne generacije jeste. Ipak, ne bi trebalo smetnuti s uma da je i neuporedivo tehnološki potkovanija, a pritom inflacija čini svoje i ništa više ne košta isto kao pre nekoliko godina.
Dizel/ Automatski
Mercedes-Benz E 220 d 4MATIC
Cena: od 80.000 evra
društvenim mrežama