Intervju
/
Dejan Ćika
Aktuelno | Intervju sa direktorom skijališta Srbije

Ski-sezona u znaku rekorda

Uroš Dedić
5/5/2023
Intervju

Uprkos lošim vremenskim uslovima i nedostatku snega u decembru i januaru, skijanje u Srbiji trajalo je 131 dan bez prestanka. Sve to je doprinelo i da oborimo rekorde posećenosti kada je samo u jednom danu skijalo 15 hiljada skijaša, što je nezapamćen broj, kaže za Auto Moto Reviju Dejan Ćika, direktor JP Skijališta Srbije

Direktor Skijališta Srbije, Dejan Ćika, diplomirani je ekonomista iz Beograda. Iza sebe ima veoma bogatu radnu biografiju, a tokom života aktivno se bavio atletikom, košarkom i plivanjem. Iako se trenutno sportom bavi isključivo rekreativno, i dalje je veliki zaljubljenik u sve što je vezano za sport i takmičenja domaćih klubova i reprezentacija. Sa posebnim interesovanjem prati zimske sportove, a rad i aktivnosti Skijališta Srbije poznati su mu od osnivanja. Na čelo Skijališta Srbije došao je u avgustu 2016. godine.

Dejan Ćika, direktor JP Skijališta Srbije
Dejan Ćika, direktor JP Skijališta Srbije

AMR: Ove zime vremenske prilike u decembru i januaru nise išlu na ruku ljubiteljima skijanja u Srbiji. Ipak, tokom februara i marta zabeležen je ogroman broj skijaša, pre svega na Kopaoniku. Kako ocenjujete proteklu skijašku sezonu u Srbiji?

Dejan Ćika: Ovo je bila jedna od čudnijih sezona koje pamtimo. Nedostatak snega i prilično visoke temperature obeležili su sam početak ski sezone, ali smo mi od prvog dana vredno radili i pustili skijanje kada to niko nije mogao ni da zamisli. Uprkos lošim vremenskim uslovima, skijanja je bilo na Kopaoniku sve vreme i ovo skijalište je radilo prvi put od kad Skijališta Srbije postoje punim kapacitetom. Sve žičare i sve staze su bile u funkciji i dostupne skijašima. Maksimalno smo se trudili da održimo kvalitetne uslove za skijanje, pravili sneg kada god je to bilo moguće i rezultirali time da se u Srbiji skijalo 131 dan bez prestanka. Sve to je doprinelo i da oborimo rekorde posećenosti kada je samo u jednom danu skijalo 15 hiljada skijaša, što je nezapamćen broj. Sada kada još uvek sumiramo rezultate, sezona je, u uslovima koji su nas pratili na početku, odlično prošla.

AMR: Na našim planinama je primetan sve veći broj gostiju iz inostranstva. Kako to objašnjavate?

Dejan Ćika: Svake sezone se broj skijaša povećava i to nam je izuzetno drago, jer je to najbolji pokazatelj da odlično radimo svoj posao. Pored povećanja broja domaćih gostiju, sve više stranih turista je u našim ski centrima. Odlično i zagarantovano skijanje, bez obzira na uslove, je prvo i osnovno što privlači skijaše, zatim povoljna cena ski-pasa i sve ono što uz to ide, izuzetan provod i bogat program tokom cele zime.

AMR: Broj smeštajnih objekata na našoj najpopularnijoj skijaškoj destinaciji, Kopaoniku, u stalnom je porastu i čini se da to predstavlja poseban izazov za J.P Skijališta Srbije. Da li planirate proširenje skijaških kapaciteta u smislu nekih novih staza ili ski-liftova?

Dejan Ćika: Svake sezone u našim ski centrima nešto novo dočeka skijaše. Za prethodnu sezonu smo osnežili staze Bela reka 1 i Bela reka 2 i nakon dugog niza godina, ove staze su radile za skijanje. Najduža i najstrmija staza na Kopaoniku je upravo zahvaljujući ovoj investiciji bila u funkciji i zbog toga je ski-centar Kopaonik prvi put radio punim kapacitetom. Svakako da imamo puno planova i da smo dosta ambiciozni u daljem unapređenju i ulaganju u skijašku infrastrukturu, ali će realizacija planova zavisti pre svega od finansijskog faktora. Nadamo se da ćemo ubrzo imati mogućnosti da ostvarimo bar jednu od mnogobrojnih ideja.

AMR: Na zahtev JP Skijališta Srbije Institut za arhitekturu i urbanizam izradio je Nacrt izmena prostornog plana za Nacionalni park Kopaonik. Koje su strateške odrednice za dalji razvoj Kopaonika?

Dejan Ćika: Odrednice su svakako unapređenje, modernizacija i nastavak ravoja ski centra Kopaonik. Kao što sam već napomenuo, projekata ima puno, kao i ideja, ali nijhova realizacija zavisi od finansijskog faktora, pa ne bismo dalje izlazili sa planovima dok nešto od toga ne bude sigurno za realizaciju.

AMR: Bezbednost na stazama je jedan od prioriteta. Gorska služba spasavanja je vaš strateški partner tokom zimske, ali i letnje sezone?

Dejan Ćika: Bezbednost korisnika nam je apsolutni priroritet. Zato svake godine imamo angažovan čitav niz službi koje se samo time bave, a između ostalih je i GSS. Za zdravstveno zbrinjavanje imamo potpisan ugovor sa Kliničkim centrom Srbije -  Urgentnim centrom, pa su lekari dežurni u ski centru za vreme rada skijališta i vode računa o skijašima. Redarske službe Skijališta Srbije svoj posao obavljaju na stazama gde kontrolišu skijaše kako i na koji način koriste staze, kako ne bi ugrozili svoju i bezbednost ostalih korisnika. Pored toga, imamo odličnu saradnju sa MUP-om, kao i sa Helikopterskom jedinicom koja nam je na raspolaganju za prevoz hitnih slučajeva iz ski centra do najbližeg kliničkog centra. Ono na čemu radimo dugi niz godina je da razvijemo i podignemo svest kod skijaša da vode računa o bezbednosti, da nose kacigu i da prilagode vožnju i da korsite staze u skladu sa skijaškim umećem.

AMR: Šta možemo očekivati tokom letnje sezone u našim ski-centrima, da li će biti nekih novina i šta biste izdvojili od sadržaja kao posebne atrakcije na našim planinama tokom leta?

Dejan Ćika: Letnja sezona kao i svake godine počinje krajem juna meseca. Imamo bogatu ponudu koja privlači sve više gostiju, pa će tako i ovog leta u ponudi biti adrenalinski i zabavni sadržaji. Zadovoljni smo kako su letnje sezone prethodnih godina izgledale i nadamo se da će i ovo leto biti puno turista.

Fotografije: 
JP Skijališta Srbije