Vek trajanja
Ono što je postalo sinonim za Auto-moto savez Srbije, svakako jeste poverenje vozača koje se iskazuje kroz ne mali broj onih koji su naši članovi, a kojih danas ima više od sto hiljada. Dalji razvoj članskih pogodnosti nam je primaran u narednom periodu, poručuje Dejan Stojić, predsednik Auto-moto saveza Srbije
AMR: U ovoj godini Auto-moto savez Srbije slavi veliki jubilej - 100 godina od osnivanja organizacije. Šta je AMSS danas, a šta je bio "juče"?
Dejan Stojić: Mnogo toga je Auto-moto savez Srbije, od svog nastanka pa sve do danas, doneo na polju razvoja automobilizma na ovim prostorima. Od unapređenja saobraćaja u celini, a posebno bezbednosti njegovih učesnika, preko razvoja specijalizovanih tehničkih usluga iz oblasti bezbednosti saobraćaja i ostalih povezanih oblasti. Naravno, vremena su se menjala od nastanka udruženja, pa je prilagođavanje promenama u društvu bio sastavni deo našeg razvoja kroz proširivanje kapaciteta i sveopšteg unapređenja tehnologije rada. Ukratko, možemo reći da smo zahvaljujući posvećenosti pojedinaca, možemo ih čak nazvati i entuzijastima, koji su neumorno radeći na rešavanju problema svih vozača, formirali udruženje koje će brinuti o njihovim interesima. Time je ujedno stvoreno i jedno novo okruženje za sve buduće naraštaje. U mnogo čemu je udruženje bilo predvodnik na ovim prostorima, a kroz saradnju sa drugim institucijama u zemlji i inostranstvu AMSS je tu svoju ulogu očuvao do danas.
AMR: AMSS je danas jedna od najmasovnijih organizacija u zemlji. Čime to objašnjavate?
Dejan Stojić: Čitav vek kontinuiranog i uspešnog rada svakako je razlog više da nam neko ukaže svoje poverenje. Ipak moram da naglasim da je mnogo truda i rada potrebno uložiti kako bismo ukazano poverenje i opravdali. AMSS pruža i više od onoga što se može obezbediti samo tehničkim pogodnostima ili uslugama. Ono što je postao sinonim za Auto-moto savez Srbije, svakako jeste poverenje vozača koje se iskazuje kroz ne mali broj onih koji su naši članovi a kojih danas ima više od 100.000. Dalji razvoj članskih pogodnosti nam je primaran u narednom periodu i iskreno verujem da će novi paketi pomoći na putu dati više slobode vozačima da se odluče za opciju koja im najviše odgovara i zadovoljava njihove potrebe.
AMR: Važno je da članovi AMSS imaju instituciju na koju mogu sa sigurnošću da se oslone, kojoj veruju i uz koju mogu da putuju mirno i bezbedno?
Dejan Stojić: Ne samo članovi već svi vozači koji se nađu na putu u Srbiji i Evropi, mogu da računaju na brzu i efikasnu pomoć na putu pozivom broja 1987 u svako doba dana i noći. U takvim situacijama bi naša podrška gubila smisao i funkciju bez ljubaznosti i strpljenja našeg osoblja, koje i na terenu i u Operativnom centru svakoga dana daje svoj maksimum. Odatle i naš slogan „Drug na drumu“. Auto-moto savez Srbije je tokom svih ovih godina imao i svoje turbulentne periode, a poverenje vozača uprkos svemu nije izostalo. Ovu priliku ću iskoristiti i da se zahvalim svima onima koji nam omogućavaju da zadatke, koje smo stavili pred sebe, obavljamo imajući jasan pravac u kom se dalje razvijamo. Uz dodatna ulaganja i u skladu sa razvojem čitavog društva daćemo sve od sebe da i ubuduće tako ostane.
AMR: Razvoj auto i moto sporta je visoko na listi prioriteta organizacije na čijem ste čelu kao prvi predsednik koji je „potekao sa staze“?
Dejan Stojić: Moja takmičarska karijera, kao i svakog klinca u auto sportu, počinje sa kartingom 1994. godine. Tada smo vozili trke na improvizovanoj karting stazi na carinskom terminalu u Beogradu. Ljubav prema ovom sportu nasledio sam od svog pokojnog oca, koji je kao zaljubljenik u trke i sam vozio auto trke u tada popularnom automobilu - NSU TTS. Svoj prvi nastup kao ozbiljniji takmičar, imao sam na kružnoj trci na stazi na Ušću 1998. godine gde se i danas održava „Nagrada Beograda - Memorijal Mirko Butulija“ i gde kao predsednik AMSS sa velikim zadovoljstvom imam priliku da posmatram sve te mlade ljude koji sa velikim entuzijazmom voze brze krugove. Inače, od prelaska u klub Miodraga Đelmaša, koga smatram svojim mentorom nakon smrti oca, počeo sam da pravim ozbiljnije rezultate, a trkačku karijeru okončao sam 2011. godine sa ukupno sedam šampionskih titula i dve „Zlatne kacige“.
"Auto-moto savez Srbije posebnu pažnju usmerava na talente i nastoji da pruži podršku perspektivnim mladim vozačima kartinga, jer je poznato da se iz ove discipline razvijaju vrhunski takmičari u auto sportu"
AMR: Koliko vam takmičarska karijera znači sada kada ste na poziciji da vodite Savez?
Dejan Stojić: Ogromno iskustvo koje nosim sa staze mi dosta pomaže u rukovođenju celokupnom organizacijom takmičenja koja se danas održavaju pod okriljem Auto-moto saveza Srbije, ali i brojnim drugim aspektima kojima nastojimo da poboljšamo uslove kako bismo ovaj sport podigli na viši nivo. Tu je od velikog značaja saradnja sa FIA, krovnom organizacijom na svetskom nivou. I edukacija sportskih funkcionera je važan segment kojim se AMSS u saradnji sa FIA aktivno bavi od 2014. Ono što svakako nedostaje jeste infrastruktura, te se nadam da ćemo projekat izgradnje staze konačno realizovati u bliskoj budućnosti.
AMR: I pored svih problema ove godine izazvanih pandemijom, takmičenja su uspešno održana. Kako ste vi zadovoljni organizacijom?
Dejan Stojić: Da, 2020. godina je specifična po mnogo čemu i pandemija je stvorila brojne probleme u organizaciji takmičenja, a pre svega je donela jednu neizvesnost jer su se pravila ponašanja menjala u skladu sa odlukama na nacionalnom nivou radi sprečavanja širenja virusa. Ipak, uspeli smo da privedemo sezonu kraju sa četiri održane trke na kružnim stazama, četiri takmičenja u reli disciplini i svih pet takmičenja na brdskim stazama, gde je ujedno bilo i najmanje pomeranja datuma u kalendaru. Najviše problema bilo je u kartingu zbog predviđenih trka na stazama u okruženju, a na kojima naši takmičari nisu mogli da voze. Nizom sastanaka u okviru FIA Centralno evropske zone izdejstvovali smo održavanje dve trke na istoj stazi na Adi Huji, kako bi naši takmičari mogli neometano da osvajaju bodove. Zadovoljan sam sezonom, uprkos činjenici da zbog pandemije koja i dalje traje nećemo biti u prilici da naše takmičare adekvatno i nagradimo na svečanoj večeri priređenoj u njihovu čast. Ali biće prilike u 2021. godini, kada ćemo organizovati i FIA CEZ proglašenje šampiona, ukoliko epidemiološka situacija to bude dozvolila .
društvenim mrežama