Test
/
Land Rover Defender 110
TEST | Land Rover Defender 110

Kralj terenaca čuva tron

Uroš Dedić
4/1/2022
Test

Jedan od najsposobnijih terenaca je nakon četiri decenije staža preoblikovan u luksuzno i uglađeno off-road vozilo. Da li ga je taj preobražaj ostavio na putu svog prethodnika ili je „smekšao” i izgubio na svojoj robusnosti, proverili smo testirajući verziju D250 sa šestocilindarskim dizel agregatom od 250 KS

Malo je vozila koja su toliko dugo odolevala vremenu kao što je to činio „difender”. Debitovao je sada već davne 1983. godine kao nastavak uspešne priče Land Roverovih terenskih uzdanica i poput Mercedesove „G-klase” sve do nedavno je ostao privržen izvornoj filozofiji. A ona je zastupala tezu sirovog i čvrstog „terenca” sa neuništivom mehanikom koja mu je obezbeđivala izvrsne off-road sposobnosti i dugotrajnu eksploataciju u surovim uslovima. Ta specijalna namena ga je istovremeno udaljila od običnih puteva, a posebno iz gradskih sredina, pa se „difenderi” do pojave nove generacije takoreći nisu ni videli na našim ulicama.

Sa novom generacijom došao je totalni zaokret sa ciljem da slavno ime postane privlačno u očima većeg broja kupaca. Za tako nešto bio je neophodan nešto mekši pristup, privlačniji dizajn i, naravno, kombinacija luksuza i najsavremenijih tehnologija. Čini se da su originalnim dizajnom u Land Roveru napravili pola posla. Automobili zgleda fenomenalno, zadržavši robustnost, dok je sirov pristup izbrisan mnoštvom prepoznatljivih detalja. Tu je i veličina koja će impresionirati pobornike glomaznih terenaca, jer ovaj zaista deluje kao mastodont, posebno u verziji sa petora vrata i oznakom „difender 110”, koja ima alternativu u trovratnom „difenderu 90”.

Naravno, oba modela postavljena su na sasvim novu platformu koja je ujedno ozvaničila oproštaj od stare, čelične šasije. Ipak, zadržane su neke prepoznatljive dizajnerske smernice kao što su masivan, ravno zasečen zadnji kraj, uspravljena „šoferšajbna” kao posledica vertikalno postavljenih C-stubova, a tu je i karakteristično otvaranje vrata prtljažnika na kojima je, u skladu sa tradicijom, ostao rezervni točak.

Revolucionarne promene spoljašnjosti došle su kao prava uvertira za sve ono što nas je dočekalo u unutrašnjosti. Enterijer, potkrepljen najsavremenijim tehnologijama, nema gotovo ništa zajedničko sa prethodnim modelima. Unutra sada sve pliva u luksuzu, ali je srećom i dalje zadržana „off-road” scenografija, što se da videti po nitnovanim oplatama na unutrašnjim stranama vrata, te rukohvatima izmeštenim uz same ivice prednjeg panela. Sve to, u kombinaciji sa kožnim sedištima i aplikacijama od drveta kreira zaista jedinstven ambijent. Suvišno je i govoriti koliko prostora ima u jednom vozilu koje se može pohvaliti dužinom od preko pet metara (ako računamo i rezervni točak), a širokim dva metra. U skladu sa tim, pozadi se udobno mogu smestiti tri odrasle osobe, a prtljažnik je sposoban da proguta čak 916 litara. Ipak, najviše impresionira njegova visina od blizu dva metra!

Prtljažnik, sa karakterističnim vratima koja se otvaraju bočno, ima zapreminu čak 972 litra. To je omogućilo da Land Rover ponudi i verziju sa sedam sedišta

Moderan enterijer odlikuju materijali koji se lako mogu oprati nakon off road vožnje, a u kabini se ističe pivi pro multimedijalni uređaj sa ekranom kristalno čiste grafike

Ovakve proporcije, pogotovo visina, nisu zacrtane samo da bi automobil izgledao nadmoćno, već je razlog taj što je visok klirens jedan od preduslova za prohodnost pri savladavanju prepreka u terenskoj vožnji. Za tako nešto bilo je neophodno celokupan pogonski sklop maksimalno odaljiti od tla. Toliko da klirens (najbliža tačka od tla) iznosi čak 291 milimetar. Da bi se to postiglo, konstruktori su pribegli savremenom tipu vazdušnog vešanja, koje dolazi standardno kod verzije 110. Time je omogućeno da prema potrebi podižete ili spuštate automobil, a sve to, naravno, u zavisnosti od uslova na putu ili u bespuću.

Centralni displej prikazuje mnogobrojne funkcije 4x4 pogona, a zahvaljujući sistemu kamera vozač ima uvid u to šta se nalazi u blizini točkova

Mi smo novi „difender 110”, sa oznakom D250, isprobali i na asfaltu i u prirodi. Testirani model pokreće šestocilindarski dizel sa tri litra zapremine, sa 250 konjskih snaga i čak 570 njutnmetara maksimalnog obrtnog momenta koji je dostupan pri izrazito niskom režimu od svega 1.250 o/min. Prenos snage na sva četiri točka je u ingerenciji ZFove osmostepene automatike, a količinu vučne sile na prednjoj, odnosno zadnjoj pogonskoj osovini, preko centralnog diferencijala „diktira” sofisticirani Terrain Response 2 sistem koji je u korelaciji ne samo sa pogonskom jedinicom i transmisijom, već i sa elektronski kontrolisanim oslanjanjem. Drugim rečima, zavisno od off-road režima, a ima ih nekoliko, karoserija se podiže ili spušta do određenog nivoa.

Prednji prilazni ugao penjanja automobila sa povišenom karoserijom u terenskom režimu iznosi 38 stepeni, zadnji 40 stepeni, a prelazni ugao 28 stepeni. minimalni klirens je 218, a maksimalni 298 mm

Ovoga puta odlučili smo se da off-road mogućnosti ispitamo u prirodi, daleko od asfalta, na terenu gde kao podloga preovlađuje blato, što predstavlja ozbiljan izazov. Sneg smo eskivirali ne samo zbog toga što ga nije bilo u blizini Beograda, već i zato što demo vozilo nije bilo opremljeno pravim zimskim pneumaticima, već all season gumama. U vožnji po klizavom i blatnjavom terenu uverili smo se da napredni pogon na sva četiri točka radi bez greške. Preko velikog, centralnog ekrana sa kristalnom grafikom možete odabrati jedan od ponuđenih režima vožnje. Na asfaltu se najčešće koristi Comfort, koji je pogodan za svakodnevnu upotrebu čak i kada je put klizav ili pokriven manjom količinom snega, Grass / Gravel / Snow je predodređen za vožnju po travi, šljunku i snegu, dok Mud / Ruts automatski uključuje redukciju prenosa i namenjen je za blatnjavu podlogu i podlogu natopljenu vodom. Treba napomenuti i to da redukcije možete uključiti i sami nezavisno od off-road režima, a pri spuštanju na strmim nizbrdicama sigurnost uliva sistem Hill Descent Control, tempomat koji omogućava kontinuiranu nisku brzinu kočenjem motorom.

Drugim rečima, nema potrebe da stiskate papučicu gasa, niti kočnice, automobil sam održava zadatu brzinu.

Naravno, ono što „difender” čini toliko izuzetnim u bespuću jeste pametni pogon na sva četiri točka, koji u svakom trenutku precizno dozira optimalnu količinu obrtnog momenta tako da sprečava proklizavanje i obezbeđuje kontinuiranu prohodnost. Treba istaći i sposobnost ovog modela da prepliva kroz vodu dubine čak 90 centimetara kada je aktiviran Wade program.

Inače, sve vreme preko ekrana možete osmatrati situaciju oko točkova, zahvaljujući sistemu kamera, a kompjuter istovremeno prikazuje opterećenje svakog točka kao i rad centralnog diferencijala, odnosno koliko je on otvoren ili zatvoren. Nažalost, testirani model nije imao ClearSight Ground View, koji pored navedenog reprodukuje sliku prednje kamere tako da vam omogućava da gledate kroz haubu.

Dubina vode koju može pregaziti iznosi 900 mm

Tako nešto, naravno, nije neophodno kada vozite po konvencionalnim putevima, a za kraj možemo reći da se „difender” sasvim dobro oseća i na asfaltu. Udobno oslanjanje, besprekorno izolovana kabina i snažan dizel motor učiniće da i posle vožnje od više stotina kilometara iz njega izađete bez ozbiljnih znakova zamora. Što se tiče performansi, pohvalu zaslužuje odličan odziv na gas čemu „kumuje” i vrhunski podešen menjač sa osam stepeni prenosa. Ako bismo tražili manjkavosti, to su slaba preglednost unazad, zbog rezervnog točka koji zaklanja polovinu zadnjeg stakla, kao i nešto slabija agilnost u poređenju sa klasičnim SUV-ovima, što je opet sasvim očekivano i razumljivo ako se ima u vidu da je „difender” težak gotovo dve i po tone.

A koliko je "teška" njegova cena? U Srbiji "difender 110 D250" u SE paketu startuje od 87.409 evra. Testirano vozilo sa brojnim opcionalima (specijalna boja, crni krov, panorama krov sa otvaranjem, wi-fi punjenje, podesivo ambijentalno osvetljenje, adaptivni tempomat, "frižider" u središnjoj konzoli, itd) košta 97.532 evra.

Zaključak je da ovo više nije radno vozilo već luksuzni „off-roader” namenjen porodicama sa aktivnim životnim stilom. Jedino što ostaje diskutabilno, ili možda nije, odnosi se na njegovu izdržljivost, jer ipak teško je za očekivati da elektronika i omekšana šasija mogu izdržati tako dugu eksploataciju i velike napore u surovim uslovima, kao što je slučaj kod prethodnog modela.

Fotografije: 
Luka Kulundžić
elektro model
Dizel/Automatski
Land Rover Defender 110 D250
Karoserija
Terensko vozilo, 5 vrata, 5 sedišta; duž./šir./vis. 5018/1.996/1.972 mm; međ.rast. 3.022 mm; masa 2.415 kg; prtljažnik 972 l
Motor
Dizel, 6 cilindara; 2.996 ccm; 250 KS pri 4.000 o/min; 570 Nm pri 1.250-2.250 o/min;
Elektromotor
Elektromotor 2
Snaga hibridnog sistema
Baterija
Prenos
Automatski, osmostepeni; pogon na sve točkove
Oslanjanje
Napred dvostruka ramena, nazad multilink
Kočnice
Napred diskovi nazad diskovi
Pneumatici
255/60 R20
Performanse: 0-100 km/h 8,3 s; maks. brzina 188 km/h; Potrošnja: 9,5 l /100 km, 248 g C02/km
Terenske sposobnosti, funkcionalna kabina, ogroman prtljažnik, multimedijalni sistem
Preglednost unazad, nešto teži ulazak u vozilo
Cena: od 87.409 evra