Test
/
Toyota land Cruiser 250
Auto Test | Toyota Land Cruiser

Testirali smo Toyotu Land Cruiser sa potpuno novom funkcijom za terensku vožnju

Uroš Dedić
21/3/2025
Test

Na tržištu egzistira „bezbroj” SUV modela, ali se na prste jedne ruke mogu nabrojati pravi terenci – robusni, izdržljivi, osposobljeni da se uhvate u koštac sa najvećim izazovima van asfalta i da obezbede prohodnost i u najtežim uslovima. „Lend kruzer” pete generacije nastavlja tu tradiciju, tako što dokazanim vrednostima dodaje mnoštvo novih atributa

Dugi niz godina „lend kruzer” neguje reputaciju nezaustavljivog terenca, idealnog prevoznog sredstva za osvajanje najizazovnijih bespuća i surovih predela širom sveta. Peta generacija ima za cilj da nastavi tu tradiciju, ali naravno sa zadatkom da nadogradi proverene vrednosti. Zna se šta je nedostajalo prethodnicima, pre svega stabilnost na putu i više prefinjenosti u enterijeru.  Novi model sa oznakom 250 je zaista veliki i upadljiv terenac robusnog izgleda i kockaste karoserije.  

Terenske sposobnosti novog „lend kruzera” ispitali smo u SRP „Kraljevac” u Deliblatskoj peščari

Već na početku druženja primetili smo da je zaista veliki pomak napravljen u kvalitetu izrade enterijera i njegove tehnološke opremljenosti. Pređašnji model je lansiran još 2009. godine, pa je njegovu unutrašnjost prilično nagrizao zub vremena.

Ovde je sasvim druga priča. Ergonomija je poboljšana, centralni ekran osetljiv na dodir od 12,3 inča je lepo smešten u kućište, a sam operativni sistem je brz. Naravno povezivanje sa Android Auto i Apple CarPlay se podrazumeva. Ispred vozača je instrument-tabla takođe digitalna i ima dijagonalu 12,3 inča. U Premium paketu dolazi i head-up displej sa projekcijom na vetrobranu.

Kokpit je dostojan najmodernijeg vremena – ekran od 12,3 inča ima vrlo dobru grafiku ismešten je u kvalitetno kućište, a ispred vozača je digitalna instrument-tabla  

Kokpit kombinuje analogne i digitalne komande preko ekrana, što je svakako srećnije rešenje od kompletnog „sahranjivanja” tastera. Ovde oni služe za upravljanje klima-uređajem i onim najvažnijim – off road funkcijama. Plastika je postala kvalitetnija, zapravo svi materijali mekši su na dodir, ali ipak izostaje osećaj luksuza. Ali, ovo je beskompromisni terenac, pa mu luksuzna nota nije prioritet.

Posebno nas je vozačka pozicija oduševila. Osećate se dominantno, jer sedite visoko iznad zemlje i pritom imate sjajnu preglednost zahvaljujući velikim staklima napred, pozadi i sa strane, uključujući i ogromne retrovizore.

Kad je reč o dimenzijama, dužina je 4.925 mm, širina 1.980 mm i visina čak 1.935 mm, a međuosovinski razmak iznosi 2850 mm.

Dakle, ovo je izrazito širok i visok automobil, tako da se očekuje da ponudi adekvatan prostor u unutrašnjosti. Gabariti su dovoljni da pored verzije sa pet sedišta omogući i opciona dva, kakva je imao i naš primerak na testu, inače u najvišem paketu opreme Premium.

Veliki stakleni krov je pokretan i otvara se, a takođe otvara i osećaj prostora u kabini

Što se tiče komoditeta, napred je odlično, dok u drugom redu i nije kao što biste očekivali od ovolikog automobila. Za visoke može biti problematičan prostor za kolena, jer zadnja klupa nije klizna, ali zato niko neće imati problem sa prostorom za glave. Kada je potrebno uskočiti u treći red, neće biti neophodno mnogo gimnastike zahvaljujući vratima koja se široko otvaraju, a drugi red se lako „prevrće” unapred i oslobađa adekvatan prolaz. Čak i odrasli niđeg stasa mogu da sede u trećem redu, sa pristojnim prostorom za noge, ali prilično ograničenim za glavu. Posebno nam se dopala funkcija električnog preklapanja trećeg reda sedišta.

Prolaz do trećeg reda sedišta je širok, pa se do njih dolazi relativno lako. Zadnja dva sedišta se izvlače i sklapaju u patos prtljažnika pritiskom na taster i pokreću ih elektromotori

Ali ne i to što prtljažnik gubite u potpunosti ako su u upotrebi svih sedam sedišta. Kada su zadnja dva sklopljena u pod, ostaje na raspolaganju 566 litara.

Jedina pogonska opcija je uzdužno postavljen dizel motor sa četiri cilindra zapremine 2,8 litara, koji proizvodi 205 KS i dolazi u kombinaciji s automatskim menjačem Direct Shift s osam stepeni prenosa. Najveći obrtni moment je 500 Nm pri 1.600 do 2.800 o/min., a pogon je permanentno na sva četiri točka.

Uzbrdo, nizbrdo…Kroz vodu, blato, pesak, zemlju, dubok sneg…Toyota Multiterrain System sa više programa terenske vožnje obezbeđuje maksimalnu trakciju u najrazličitijim uslovima

Novost predstavlja osmostepeni automatik, koji fino radi. Menja brzine tečno i precizno, ali se ipak oseća da motoru prilikom snažnijih ubrzavanja nedostaje malo snage da lakše izađe na kraj sa gotovo 2,5 tone teškom karoserijom, posebno na otvorenom putu. Međutim, za ovakav automobil možda je važnije to što može da strpljivo i izdržljivo kao mazga iznese potpuno natovaren ili da vuče prikolicu do 3.500 kg.

U duhu čistokrvnih terenaca, klirens iznosi čak 22 cm. Rezervoar od 80 litara garantuje dobru autonomiju, jer prosečna potrošnja iznosi 9,1 litar prema WLTP merenjima

Tojota nije propustila priliku da pospeši terenske sposobnosti, pa je napravila 50% čvršću šasiju, a čitava karoserija je dobila 30 odsto čvrstine na ramu. I oslanjanje napred je dobilo nezavisni sistem dvostrukih ramena sa dužim hodom, zarad boljeg prianjanja na asfaltu i van njega.

Ipak, srce „lend kruzera” predstavlja stalni pogon na sva četiri točka, sa redukcijom  i separatnim zaključavanjem centralnog i zadnjeg diferencijala.

Redukcija prenosa omogućuje pojačanu vučnu silu koja je preko potrebna ispomoć 4x4 sistemu prilikom savladavanja većih uspona, a moguće je i zaključavanje centralnog odnosno zadnjeg diferencijala

Isprobali smo ga na terenu i uverili se da Toyota Multi Terrain Select obezbeđuje zavidan nivo trakcije po zemljanim terenima pod velikim nagibom. Sada imate mogućnost i da isključite prednji stabilizator čime obezbeđujete duži hod točkova. Doduše, nova funkcija rezervisana je za najviši paket opreme Premium. Pri terenskoj vožnji dosta pomaže Multi-terrain monitor sistem sa četiri kamere  sa prikazom slike oko vozila iz čak šest različitih perspektiva. Jasan pogled i precizna projekcija točkova pomažu u izbegavanju eventualnih neprijatnih prepreka na tlu.

Uzbrdo, nizbrdo…Kroz vodu, blato, pesak, zemlju, dubok sneg…Toyota Multiterrain System sa više programa terenske vožnje obezbeđuje maksimalnu trakciju u najrazličitijim uslovima

Inače, Tojotin Multi Terrain Select nudi režime rada optimizovane za sneg, blato, pesak i druge nezgodne terene, kao i automatski režim. Za vožnju van asfalta, ocena je čista desetka.

A kako stoje stvari na normalnom putu? Tu je ostalo prostora za dalji napredak. Mada „lend kruzer” nije više onako sirov i ne ljulja se toliko na putu, udobnost mu nije jača strana i to će osetiti svi u vozilu, a najviše oni koji sede pozadi. Takođe, motor je dosta bučan pri dodavanju jačeg „gasa”. Doduše, samo u tim situacijama, jer pri vožnji u nižem i srednjem opsegu obrtaja radi dovoljno kultivisano i tiho.  

Sistem kamera obezbeđuje preciznu vidljivost oko vozila i umnogome olakšava manevrisanje na malom prostoru u gradu, ali i vožnju po zahtevnim terenima

Ali zato pohvale idu za rad sigurnosnih sistema i asistencija. Toyota Safety Sense sistem je obogaćen funkcijama za prevenciju sudara i sada nudi podršku za izbegavanje sudara u raskrsnici tako što vrši nadzor bočnog saobraćaja ispred vozila, ima veoma korisnu funkciju ograničavanja ubrzanja, odnosno automatskog blagog usporavanja kada je ispred sporije vozilo, pa čak i funkciju zakretanja upravljača u krajnjoj nuždi.

Descent hill control sa kontrolisanom brzinom spuštanja osigurava vožnju nizbrdo kada je strmiji nagib

Za kraj, što se cene novog „lend kruzera” tiče, kod nas imamo četiri nivoa opreme. Tako osnovni Active kreće od 75.000 evra, Limited je 81.500. eura, Executive 87.300, a testirani Premium 95.000 evra. I cenovna politika, pogotovo skupljih verzija, pokazuje da Tojota novom generacijom želi da se dodvori kupcima koji traže više na polju savremenih tehnologija, povezanosti i kvaliteta materijala, i ne prezaju da sve to adekvatno plate. Na taj način, japanski proizvođač se umešao u borbu za kupce „land rover defendera”, a možda mu pođe za rukom da „otkine” ponekog  i od „mercedesa G-klase”. Nikad se ne zna…

Fotografije: 
Luka Kulundžić
elektro model
Dizel / Automatski
Toyota Land Cruiser 250
Karoserija
SUV, 5 vrata, 7 sedišta; duž./šir./vis. 4.925/1.980/1.933 mm; međ.rast. 2.850 mm; masa 2.390 kg; prtljažnik 130-566 l
Motor
Dizel, 4 cilindra; 2.754 ccm; 205 KS pri 3.000-3.400 o/min.; 500 Nm pri 1.600-2.800 o/min.;
Elektromotor
Elektromotor 2
Snaga hibridnog sistema
Baterija
Prenos
Automatski, osmostepeni; pogon na sve točkove
Oslanjanje
Napred poprečna dvostruka ramena, nazad multilink
Kočnice
Napred ventilisani diskovi, nazad ventilisani diskovi
Pneumatici
265/60 R20
Performanse: maks. brzina 175 km/h; Potrošnja: 9,1 l /100 km; 281g CO2/ km
Terenske i vučne sposobnosti, dominantna vozačka pozicija, dobar krug okretanja
Lošija udobnost na neravninama, bučniji rad motora pri ubrzavanju
Cena: od 75.100 evra