No items found.
ADAC
/
Test letnjih pneumatika 225/40 R18
ADAC | Test letnjih pneumatika

Koja letnja guma najbolje koči, a koja najduže traje?

ADAC
23/3/2025
ADAC

Sportski pneumatici za kompaktnu klasu moraju da nude dobro prianjanje i to je ono što se najviše vrednuje kod dimenzije 225/40 R18. ADAC je testirao 18 letnjih guma u toj dimenziji i većina modela je položila test i dobila preporuku, ali ima i odstupanja. Continental SportContact 7 se pokazao kao najbolji, a pozitivna strana testa je što je čak 11 guma završilo sa ocenom „dobro”, dok se tri gume ne preporučuju

Prelepe felne i široke gume mogu zaista da poboljšaju izgled automobila. Za kompaktnu klasu, 18-inčni točkovi sa gumama veličine 225/40 jesu dobar izbor, jer pored vizuelnog efekta, proizvođači obećavaju dobre performanse i reklamiraju ih kao „sportske gume” koje bi trebalo da nude natprosečno prianjanje, takvo da su čak odobrene za brzine do 300 km/h (indeks brzine I) ili 270 km/h (indeks brzine V). ADAC je proverio koliko je ubedljiva svaka od 18 testiranih guma.

Asortiman se protegao od premijum proizvoda do niskobudžetnih guma, a cene se shodno tome razlikuju. Razlike između najjeftinije i najskuplje gume dostižu 280 evra po kompletu. Takođe, postoji velika razlika u performansama. Naime, jaz između najboljih i najlošijih modela retko je bio tako širok kao u ovom testu. Mnogi su se dobro pokazali, ali tri pneumatika se ne preporučuju. Jedan od njih je čak potpuno zakazao.

Ali prvo ćemo preći najznačajnije opservacije o dobrim gumama. Veoma je prijatno što se veliki broj guma preporučuje: 11 od 18 je ukupno ocenjeno kao „dobro”.

Koliko dugo mogu da traju gume?

Tabela pokazuje koliko dugo se može očekivati da će testirane gume trajati. Podaci o habanju su zasnovani na testu kolone na putu od približno 15.000 km, čiji rezultati se koriste za predviđanje ukupne kilometraže.

Dva modela posebno zablistala

Po prvi put, dva modela su čak uspela da postignu veoma dobru ocenu (oba 1,5) u segmentu sigurnost u vožnji. To su pobednici testa Continental SportContact 7 i Bridgestone Potenza Sport. Zajedno sa ekološkom ocenom (30 odsto ukupne ocene), Continental je postigao ukupnu ocenu od 1,8, a Bridgestone 1,9. Obe gume pružaju odlične performanse na suvim putevima. Imaju neverovatno prianjanje, izuzetno su precizni i apsolutno bezbedni čak i tokom kritičnih manevara vožnje. Situacija je slična u vlažnim uslovima: opremljen Continental i Bridgestone, testni automobil je prošao vežbu upravljanja po mokrom gotovo bez napora.

Goodyear Eagle F1 Asimmetric 6 i Michelin Pilot Sport 5 su takođe veoma ubedljivi. Obe gume su takođe dobile ocenu 1,9. Michelin zato što se najbolje pokazao među dobrim gumama u pogledu uticaja na životnu sredinu i među najboljima u pogledu habanja i kilometraže.

Ovih ostalih sedam guma su takođe „dobre” i stoga se toplo preporučuju: Vredestein Ultrac Pro, Yokohama Advan Sport V107, Firestone Firehawk Sport, Falken Azenis FK520, Nexen N Fera Sport, Dunlop Sport Maxx RT2 i Toyo Prokes Sport 2.

Preporuka za četiri gume u sredini tabele

Četiri gume su u srednjem polju sa ocenom „zadovoljava”. Prema ADAC-u, one su preporučljive, ali ne mogu dostići vrhunske gume u pogledu bezbednosti vožnje, a u nekim slučajevima ni u pogledu uticaja na životnu sredinu. Vredi pogledati pojedinačne ocene i obratiti pažnju na vaše lične preferencije. Ceat SportDrive, na primer, ima slabosti na mokrim putevima, ali je dobar u suvim uslovima, Kumho Ecsta PS71 dobro prianja u mokrim uslovima, ali nije savršen na suvim putevima i u smislu predviđene kilometraže.

Kočioni put pri 80 km/h na mokrom:

Nokian Tyres Powerproof 1 se takođe dobro ponaša na mokrim putevima, ali se značajno pogoršava kako postaje toplije i manje je precizan za vožnju po suvim putevima. GitiSport S2 ima najveći deficit na mokrim putevima i takođe pokazuje povećano habanje, a sa projektovanom kilometražom od 33.600 km ima najkraći radni vek.

Tri gume nisu ni za razmatranje

ADAC-ovi testovi na habanje na Doublecoin DC-100 pokazali su skoro neverovatnih 74.400 kilometara pređene kilometraže. Ona je na prvom mestu po uticaju na životnu sredinu! Guma, koja se proizvodi u Kini, takođe je najjeftinija u poređenju. Dakle, da li je to hit za lovce na cene? Zapravo nije tako. Čak i lovci na povoljne cene svakako bi trebalo da se drže dalje od ove gume. Zašto tako dugo traje, brzo je postalo jasno tokom testova: njegova gumena mešavina je toliko tvrda da se vrlo malo troši. Ali može izgraditi samo vrlo malo prianjanja. Doublecoin pokazuje izražene slabosti u suvim uslovima i pogoršava se toliko kako temperatura raste da vozač jedva može odmah da pronađe pravi ugao upravljanja. Na kraju, zadnji kraj vozila izbija – problem posebno za neiskusne vozače.

Doublecoin podbacuje na mokrim putevima. Njegov nizak nivo prianjanja znači da guma nema nikakvu vuču, da vozilo rano proklizava i da je put kočenja dug. Primer pokazuje koliko je to loše: dok se „golf” sa najboljom gumom na testu zaustavlja nakon kočenja od 80 km/h na mokrom asfaltu nakon oko 28 metara, sa Doublecoin-om se zaustavlja tek nakon oko 45 metara – to je 17 metara duže. Ergo: ukupna ocena 5,5, nezadovoljavajuće.

To ostavlja dve gume na pretposlednjem mestu (ocena 3,9). Norauto Prevensis 4 i Siron Premium Performance su veoma slabi na suvim putevima. Test automobilom je teško precizno upravljati, neophodne su stalne korekcije upravljanja za konstantne radijuse. A ponašanje na granici je takođe veoma zahtevno za vozača. ADAC stoga ne može preporučiti kupovinu ovih modela guma.

Na linku se nalazi tabela sa ocenama i izmerenim vrednostima ključnih karakteristika za svaki testirani pneumatik.

Ovde možete pogledati tabelu sa ocenama i merenjima

Kojim modelima odgovaraju?

Testirana guma veličine 225/40 R 18 odgovara različitim modelima automobila niže srednje ili srednje klase. Asortiman se proteže od „alfa đulijete” do „audija Q3”, „BMW-a serije 1”, „hjundaija i30” i „mercedesa A-klase” do „mini kupera”, „opel astre”, „škode oktavije”, „tojote korole” i „VW golfa” (testno vozilo). Možete videti koja je veličina odobrena za vaše vozilo u vašoj registraciji i u CoC papiru.

Fotografije: 
ADAC / Marc Wittkowski i Adobe Stock