Test
/
MG3 Hybrid+
Test / MG3 Hybrid+

Mali hibrid za veliko uživanje

Uroš Dedić
17/12/2024
Test

Dok pojedini proizvođači dižu ruke od gradskih modela, MG uskače da popuni prazan prostor u B segmentu. Moderan izgled, odličan balans između komfora i vozne dinamike i efikasan hibridni pogon glavni su aduti testiranog modela MG3 Hybrid+, koji stavlja na raspolaganje gotovo 200 „konja”

Treća generacija MG modela sa oznakom 3 zapravo je prva koja izlazi pred kupce u kontinentalnom delu Evrope. Poznata britanska marka sa dugom tradicijom, koja doživljava pravi preporod od kada je prešla u ruke ambicioznih Kineza, pored serije SUV modela nudi i električni MG4, a nedavno je obogatila gamu i tipčnim predstavnikom B segmenta pod imenom MG3. Doduše, treba reći da se ovaj model prodavao najpre u Kini od 2008. do 2011. godine, a zatim i u Velikoj Britaniji. MG je ocenio da je došao pravi trenutak da njegov predstavnik ozbiljnije napadne B segment evropskog tržišta, sa kojeg su pojedine marke povukle svoje modele zbog sve slabijeg interesovanja.    

U prvoj fazi ofanzive „jurišnik” je „MG3 hibrid+”, što zaista može biti plus jer je u reterirajućem B segmentu ponuda „full” hibrida ionako oskudna, a kasnije, odnosno tokom sledeće godine, ponudu će obogatiti i verzija sa klasičnim pogonom, odnosno SUS motorom.

Zadnji kraj je blago uzvišen, a vizuelni utisak pojačava „simulacija” difuzora u središnjem delu odbojnika

Testirani model se dimenzijama u potpunosti uklapa u klasu kojoj pripada – dugačak je 4.113 mm, širok 1.782 mm i visok 1.500 mm, dok međuosovinski razmak iznosi 2.570 milimetara. Njegov spoljašnji izgled je moderan i prilično uverljiv. Napred ga krase „oštre” crte lica sa zasečenim svetlosnim grupama, što u kombinaciji sa tamnom maskom i agresivnim odbojnikom zaokružuje anfas. Slična mustra prisutna je pozadi, gde su oštre svetlosne grupe i sa kontrasnim elementom u crnoj boji koji podseća na difuzor na zadnjem odbojniku.

Unutrašnjost je sasvim pristojno „skockana” i pomalo asocira na veći i skuplji MG4. Arhitektura dizajna je savremena i svi elementi se skladno nadovezuju jedan na drugi. Digitalna instrument-tabla dolazi u formi ekrana od 7 inča, dakle nije prevelika, dok središnje mesto zauzima displej od 10,25 inča koji oblikom podseća na one kod Mazdinih modela i ujedno predstavlja komandni centar za multimediju i navigaciju.

Arhitektura kokpita je moderna i svi elementi su skladno uklopljeni u jedinstvenu celinu. Umesto ručicom ili putem tastera, funkcijama automatskog menjača se upravlja preko rotacione komande

Unutra ama baš sve ostavlja utisak da sedite u jednom modernom automobilu, a prijatno su nas iznenadila udobna prednja sedišta koja su među boljima u klasi. Ono što nam se nije toliko dopalo je nešto tvrđa plastika, ali kada su već mnoge marke spustile kriterijume po tom pitanju, čak i kod modela iz viših cenovnih razreda, MG-u se nema šta posebno prigovoriti, tim pre jer cenom pokušava da ugrabi prednost u odnosu na rivale.

MG raspolaže MG Pilot sistemom za pomoć u vožnji i SMART sistemom povezanosti

U odnosu na konkurenciju zaostaje samo ponudom prostora na zadnjim sedištima, jer pozadi ima jako malo mesta za kolena ako sede odrasle osobe. Za utehu je to što nema problema za decu i to što je proizvođač vodio računa da i putnici nazad dobiju „svoju” ventilaciju.  

Oskudan prostor za kolena na zadnjoj klupi ne može se smatrati kao veliki nedostatak, jer je ovaj automobil prevashodno namenjen za gradsku vožnju i uz povremene kraće izlete van grada

Što se tiče praktičnosti, napred možete računati na dosta pretinaca za odlaganje stvari, a tu su i dva držača za čaše, kao i dva zgodna mesta za odlaganje mobilnih telefona, wi-fi pujenja nema. Nema ni preklapanja naslona zadnjih sedišta u odnosu 60:40, već se obara kompletan naslon. Ali je zato prtljažnik zapremine 293 litra sasvim zadovoljavajući, tj. negde je na nivou proseka klase.

Sedišta su sasvim korektna i dovoljno udobna

Ono što po svemu odskače od proseka jeste hibridni pogon u kombinaciji 1,5 benzinskog motora sa četiri cilindra, koji oslobađa 102 KS, odnosno 128 Nm obrtnog momenta i elektromotora od 136 KS i 250 Nm. Ukupna snaga doseže iznenađujućih 194 KS. To znači da MG3 ume žustro da pojuri sa dodavanjem gasa, sve dok baterija kapaciteta 1,83 kWh ispod zadnjih sedišta ima energiju za pokretanje elektromotora. Iz mesta do „stotke” potrebo mu je svega 8 sekundi, a da može biti žustar i pri višim brzinama govori podatak o ubrzanju od 80 do 120 km/h za samo 5 sekundi.

Klinast oblik karoserije daruje dinamičan izgled, a kombinacija metalik plave boje, aluminijumskih točkova i zatamnjenih zadnjih stakala doprinosi atraktivnoj pojavi

Vozač može birati između tri načina vožnje – Eco, Standard i Sport. Prvi stavlja akcenat na efikasnost te u skladu sa tim servira mlak odziv na pedalu gasa. Standard daje optimlani balans između potrošnje i dinamike tako da je i najprijatniji, dok Sport izvlači maksimum preformansi.

Upravljivost i stabilnost su na visokom nivou, pa potencijal od gotovo 200 KS može lepo da se koristi u krivinama

Osim stila vožnje, vozač takođe može odabrati različite modove rada hibridnog pogona. U EV-modu automobil se vozi isključivo na struju koliko god to dopušta napunjenost baterije. U serijskom modu benzinski motor preko generatora pokreće e-motor, dok u modu Series&Charge taj isti benzinac nadopunjava bateriju kada se vozi pod manjim opterećenjem. U Drive&Chargeu benzinski motor pokreće točkove, dok preko generatora puni bateriju, a u paralelnom modu oba motora nastupaju udruženo kako bi na raspolaganju bile maksimalne performanse.

Upravljač je presvučen finom kožom i daje prijatnu interakciju sa rukama, ali pronalaženje idealne pozicije otežava to što je podesiv samo po visini a ne i po dubini

U praksi, hibridni sistem pokazuje da ubrzanjima umnogome doprinosi snažan elektromotor, ali i da je sposoban da se prilično dugo oslanja na struju u gradskim gužvama. Iz tog razloga je i potrošnja prilično niska. MG obećava prosek od 4,4 litre na 100 km, a mi smo višednevni test završili na 5,6 litara.

Prtljažnik je negde na nivou proseka klase, ali nije moguće separatno obaranje naslona zadnjih sedišta

Možda smo očekivali da potrošnja bude za nijansu niža, ali ono što nismo, jeste činjenica da je „MG3 hibrid+” neverovatno zabavan u vožnji. Odlično oslanjanje i precizan upravljač prosto mame na gas po krivudavim putevima, gde automobil jako lepo sluša i prati inpute vozača. Nešto slabiji utisak ostavlja pedala kočnice, ne zato što nije efikasna već zato što zahteva privikavanje. Drugim rečima, nije uvek lako odmeriti silu kojom je potrebno nagaziti prilikom zaustavljanja i to se odnosi na vožnju u gradu, odnosno na usporavanja pri manjim brzinama.  

Ekran osetljiv na dodir ima sasvim pristojnu grafiku, a navigacija i automatski klima-uređaj dobijaju se već u osnovnom paketu opreme

Na našem tržištu „MG3 Hybrid+” dolazi u tri verzije opreme – Standard, Comfort i Luxury. Već početni model ima 10,25-inčni ekran, automatski klima-uređaj i navigaciju i  košta 20.990 evra. Comfort staje 22.490 evra, a poseduje još i kameru za vožnju unazad, parking senzore, adaptivni tempomat i 16-colne aluminijske naplatke.

Najbogatije opremljeni testirani model sa Luxury opremom ima još i LED svetla, kameru koja prikazuje 360 stepeni oko automobila, hands free za ulazak i pokretanje vozila bez ključa… Za njega treba izdvojiti tačno 23.990 evra.

Fotografije: 
Luka Kulundžić
elektro model
Benzin / Hybrid
MG3 Hybrid+
Karoserija
Kompakt, 5 vrata, 5 sedišta; duž/šir/vis. 4.113/1.797/1.502 mm; međ.rast. 2.570 mm; masa 1308 kg; prtljažnik 293 l
Motor
Benzin, 4 cilindra; 1.498 ccm; 102 KS; 128 Nm
Elektromotor
136 KS; 250 Nm
Elektromotor 2
Snaga hibridnog sistema
195 KS; 425 Nm
Baterija
Prenos
Prenos automatski tri stepena prenosa; pogon na prednje točkove
Oslanjanje
Napred McPherson, nazad torziona osovina
Kočnice
Napred ventilisani diskovi, nazad doboši
Pneumatici
195/55 R16
Performanse: 0-100 km/h 8,0 s; maks. brzina 170 km/h; Potrošnja: 4,4 l /100 km; 100g CO2 /km
Naglašena agilnost i faktor zabave u vožnji, cena
Malo prostora na zadnjoj klupi
Cena: od 20.990 evra