No items found.
Aktuelno
/
Uvoz polovnih vozila
AKTUELNO | Uvoz polovnih vozila

Rampa na umanjene fakture

Uroš Dedić
7/5/2021
Aktuelno

Uprava carina trenutno sprovodi pojačane mere kontrole važećih propisa u postupku uvoza motornih vozila radi sprečavanja eventualnih zloupotreba od kojih su najčešće prikazivanje umanjenih faktura za vozilo kupljeno u inostrantvu. Nije došlo do nikakvih zastoja u uvozu, ove godine ima više ocarinjenih vozila nego prethodnih godina

U javnosti su se pojavile informacije da je od početka ove godine došlo do zastoja u carinjenju polovnih vozila koja se uvoze iz inostranstva, kao i o povećanju nameta na takva vozila, koji je doveo do rasta cena na tržištu polovnjaka. U ovom tekstu  pokušaćemo da damo tačne odgovore našim čitaocima, to jest, prezentujemo sve informacije do kojih smo došli u vezi sa promenjenim okolnostima vezano za uvoz korišćenih vozila u Srbiju.

Kako saznajemo iz Uprave carina, trenutno se primenjuju pojačane mere kontrole primene važećih propisa u postupku uvoza polovnih vozila sa ciljem da se spreče sve eventualne zloupotrebe. A da ih je bilo, bilo ih je. To pokazuju i pojedini slučajevi iz prakse. Recimo, jedan Nisan Kaškai proizveden 2017. ocarinjen je na vrednost od samo 2.989 evra, iako se na tržištu ovaj model prodaje za oko 20.000 evra, a još eklatantniji primer predstavlja Mercedes S 350 iz 2019. ocarinjen je po prijavljenoj vrednosti od 25.000 evra, iako je njegova vrednost na tržištu oko 100.000 evra!

-Analizom uvoza polovnih vozila u 2019. i 2020. godini, uočeno je da je većina vozila uvezenih iz inostranstva ocarinjena na osnovu višestruko umanjenih vrednosti (na osnovu fakture prodavca) u odnosu na tržišne vrednosti po kojima su predmetna vozila prodata. Za takva vozila postoji opravdana sumnja da prijavljena vrednost nije bila autentična, čime su oštećeni i državni budžet i krajnji kupci, navode iz Uprave carina i dodaju da je njihova služba u obavezi da proverava tačnost prijavljenih podataka.

Sada se, dakle, primenjuju sve raspoložive metode utvrđivanja carinske vrednosti, među kojima je upoređivanje podataka sa informacijama na specijalizovanim sajtovima, kao i sa Katalogom AMSS, koji zapravo prikazuje cene automobila na našem tržištu. Dakle, sa uračunatim transportnim troškovima, trgovačkom maržom i porezom. Ukoliko bi se te cene uzimale kao referentna vrednost za utvrđivanje carinske osnovice, nameti na uvezeni automobil bili bi neopravdano veliki. Zbog toga se cene iz kataloga umanjuju.

Prema statističkim podacima Uprave carina, trend broja ukupno ocarinjenih vozila na dnevnom nivou, veći je od dnevnog proseka broja vozila koja su carinjena u prethodnim godinama

-Prilikom određivanja realne vrednosti upotrebljavanog vozila carinski službenici imaju u vidu činjenicu da su cene u Katalogu AMSS formirane na osnovu maloprodajnih cena vozila u Srbiji, što znači da sadrže i troškove koje bi trebalo odbiti kako bi se došlo do vrednosti na koju se obračunavaju dažbine. Korekcije se vrše tako što se vrednosti navedene u ovom katalogu umanjuju za iznos PDV-a, pa i carinskih dažbina, ukoliko se radi o vozilu koje ne poseduje dokaz o preferencijalnom poreklu, trgovačke marže i troškova transporta u zemlji. Takođe, na osnovu fizičkog pregleda vrše se korekcije u odnosu na stanje konkretnog automobila (najviše do plus/minus 2,5 procenata) i na ime više ili manje pređene kilometraže za datu starost vozila koja je navedena u katalogu, pojašnjavaju iz Uprave carina.  

Kada smo se raspitali o novonastaloj situaciji kod pojedinih uvoznika polovnih automobila u Srbiji , oni su nas obavestili da postupak carinjenja traje nešto duže nego ranije, upravo zbog činjenice da službenici sada izlaze na lice mesta i na carinskim skladištima vrše vizuelni pregled vozila, gde za određivanje vrednosti osnovice uzimaju parametre kao što su stanje vozila, količina opreme i pređena kilometraža. Ipak, potvrđuju da nije došlo do nekog većeg zastoja zbog detaljnije kontrole prilikom carinjenja. Ističu i da su njihova iskustva takva da su automobili koje su uvezli uglavnom procenjeni na realnu vrednost, odnosno na iznos koji se uglavnom poklapa sa cifrom koliko je zaista plaćen automobil u inostranstvu.

Dakle, stvari su jasne. Uprava carina rešila je da stane na put malverzacijama prilikom uvoza polovnih vozila iz inostranstva i da spusti rampu na nerealno umanjene fakture.  Na taj način štiti se ne samo državni budžet već i krajnji kupci. Jedino ko ima razloga za negodovanje jesu oni posrednici koji su uvećavali svoju zaradu na razlici između nerealno niske cene prijavljene na carini i više, tj. realne na tržištu.

KATALOG AMSS

AMSS CMV od davne 1991. izrađuje Katalog cena i nomenklaturu vozila. Ovaj katalog je najpre napravljen za potrebe osiguravajućih društava, a neposredno po izdavanju postao je i osnovni izvor podataka Poreskoj upravi za naplatu dažbina. Danas AMSS CMV izrađuje posebne kataloge i za potrebe Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

Već pet godina u primeni je i Elektronski katalog koji se koristi paralelno sa štampanim izdanjem. Od 01.07.2021. više se neće štampati katalozi. Primenjivaće se samo e-katalog, koji Poreska uprava kao i većina osiguravajućih kuća uveliko koriste. Od sada će svi korisnici moći brže, lakše i efikasnije da dođu do potrebnih podataka. Detaljno uputstvo se može naći na web stranici cmv.rs.

Fotografije: 
AMR