No items found.
Tržište
/
Pogled u budućnost Stelantisa
TRŽIŠTE | Pogled u budućnost Stelantisa

Ukrupnjavanje i elektrifikacija

AMR
11/3/2022
Tržište

Udruživanjem grupacija PSA-Opel i FCA, novoformirani „kartel“ pod imenom Stelantis nalazi se pred velikim zadatkom. Kako vratiti italijanskog giganta iz Torina, odnosno brendove Fiat, Alfu Romeo i Lančiu, kao i marku Opel na staze stare slave oporavka. „Zlatna kartica“ u rukama Pežoa

Na svetskoj automobilskoj sceni uveliko je u toku strateško prestrojavanje. Svedoci smo upravo jednom takvom prestrojavanju, koje je „rodilo“ novog igrača pod imenom Stelantis. Radi se o ujedinjavanju pod jednu „zastavu“ grupacije PSA, kojoj se pre dve godine priključio i Opel, i grupacije FCA (Fiat Krajsler Automobili). Time je stvoren još jedan automobilski gigant sa 400.000 zaposlenih, koji po ukupnim prodajnim rezultatima i sa 14 brendova u svom sastavu postaje četvrti svetski „igrač“, posle Tojote, Grupacije VW (Folksvagen, Audi, Seat i Škoda) i Grupacije Reno Nisan.

Mnogo je nepoznanica u ovom trenutku šta će se sve dešavati u okviru novostvorene kompanije, ali velike promene su u toku, a sa njima idu i nagoveštaji i spekulacije kojima se od trenutka objavljivanja „ujedinjenja“ bave specijalizovani svetski automobilski mediji, i ne samo oni.

U tehnološkom smislu, ogromni su pritisci za smanjenje zagađenja čovekove okoline uzrokovane štetnim izduvnim gasovima, koje rezultira sve ubrzanijim naporima najvećih svetskih proizvođača, koji su se opredelili za uvođenje čistih tehnologija, zasnovanih na primeni električne energije. Na drugoj strani, nastavlja se trend ukrupnjavanja, „kartelisanja“ velikih kompanija radi smanjenja troškova proizvodnje i zauzimanja što boljih pozicija na sve proizvođače pred goleme izazove.

Deljenje platformi i pogonskih jedinica

Novooformljena grupacija, prema ocenama stručnjaka, ima ogroman portfolio i sasvim dovoljno kapaciteta da načini značajne korake i udari temelje uspešnom poslovanju. Radi se, kako o markama i modelima, tako i o motorima i platformama. Deljenje platformi i pogonskih jedinica je nešto što će u mnogome smanjiti troškove razvoja novih modela i njihove proizvodnje. To je istakao i prvi čovek Stelantisa- Karlos Tavares, pominjući zajedničke platforme koje već dele mnogi modeli, kao što je slučaj sa Pežoom 208 i Opel Korsom, a na istoj „talasnoj dužini“, sa velikim brojem zajedničkih komponenti , napravljeni su i Pežo 3008, Sitroen C5 Erkros, DS7 krosbek itd.

Međutim, u ovom trenutku Stelantis, odnosno njegov menadžment „razbacan“ širom različitih kontinenata, imaće težak zadatak u pogledu revitalizacije posrnulih brendova. To se posebno odnosi na italijanskog giganta, jer ni Fiatu, a posebno Alfa Romeu, Maseratiju i Lančii “ne cvetaju ruže”. Ako se zna da ni Krajsler nije u baš zavidnoj poziciji, jasno je da su neke promene neminovne.

Alfa Romeo Tonale  se uskoro očekuje na tržištu, a  u planovima je i manji SUV model Brenero

Reanimacija ovih brendova biće najveći izazov novog rukovodstva kompanije. Alfa Romeo trenutno ima samo dva modela, limuzinu Đuliju i SUV Stelvio, dok je u završnoj fazi krosover Tonale. Kako je elektrifikacija jedan od prioriteta, vrlo je verovatno da će se odmah pojaviti i plag-in hibridna verzija. Prema najavama, u “vatru” će kasnije biti bačen još jedan SUV, Alfa Romeo Brenero, koji će biti pozicioniran ispod Tonalea. Proizvodiće se u Tučiju- u Poljskoj, a ova Fiatova fabrika biće namenjena i proizvodnji automobila na PSA-ovoj platformi eCMP, na kojoj su trenutno bazirani modeli kao što su Pežo 2008 i 208, odnosno Opel Korsa i Meriva. Pomenuta platforma je modularna i podržava elektrifikovan pogon, svi nabrojani modeli imaju i potpuno električne verzije, pa isto može da se očekuje od Alfe Brenero.

Italijanska reli ikona Lančia pokušaće oporavak kao premijum brend

Ponovo je aktuelizovano i pitanje povratka na scenu ekskluzivnih Alfinih modela, kao što su modeli 8C, kao i GTV, a mnogi bi rado videli kupe verziju modela Đulija. Pozicionairanje Lančie, kao premijum brenda, čini se da bi moglo biti slamka spasa za čuveni brend i italijansku reli ikonu, ali da bi ona ostala u životu potrebni su novi modeli, jer Ipsilon je odavno pregazilo vreme.

Kadrovske promene

Kao prvi potez uprava Stelantisa latila se kadrovske premetačine. Za prvog operativca imenovan je dosadašnji prvi čovek PSA- Karlos Tavares, sa reputacijom izvršnog direktora pod čijim rukovodstvom Pežo već deceniju beleži uspešne prodajne rezultate. U drugom krugu izvršena je podela čelnih pozicija pojedinih brendova. Tako je dojučerašnji CEO Pežoa- Žan Filip Imaprato (54) preuzeo vođenje Alfa Romea umesto Amerikanca Timotija Kuniskisa, koji je 2018. bio prvi čovek Dodža, ali je držao i Alfa Romeo pod kontrolom. Imaprata će na čelu Pežoa zameniti Britanka- Linda Džekson, koja dolazi posle šest godina provedenih na  vodećoj poziciji u Sitroenu.

Pežo ponovo u Le Manu

Pežo napada Le Man seriju sa bolidom koji je razvijen uz podršku kompanije Total

U ovom trenutku mala misterija vlada kada je upitanju sudbina Krajslera. Očigledno da ovaj američki brend ni pod kapom Fiata nije imao sreće. Kao što mu ni pomoć američke vlade od nekoliko milijardi dolara pre više od jedne decenije, kada se automobilska industrija SAD sa sedištem u Detroitu našla u „nokdaunu“, nije mnogo doprinela da se izvuče iz krize, tako ni Fijat nije uspeo u istim nastojanjima. Po izjavi Tavaresa, problem Krajsler ostaje, ali ne kao hitan.

Kada se sagledaju svi aspekti, definitivno se kao pokretačka snaga Stelantisa nameće PSA sa svojom tehnologijom i brendovima Pežo, Sitroen i DS. Iako je Pežo prvobitno planirao da krene u osvajanje Amerike, veći su izgledi da ta uloga u okviru Stelantis grupe bude dodeljena Krajsleru. U međuvremenu, Pežo će sve više raditi na premijum imidžu, ali će se snažno oslanjati i na sportsku tradiciju, o čemu govori i najavljen povratak u FIA WEC šampionat i razvoj bolida u saradnji sa kompanijom Total, koji će učestvovati u Le Man seriji u najjačoj klasi LMP1.

Ko je Karlos Tavares

Prvi čovek Stelantisa, kompanije čije je sedište u Amsterdamu, Portugalac Karlos Antunes Tavares, rođen je 14. avgusta 1958. u Lisabonu. Školovao se u Francuskoj, gde je u Parizu završio gimnaziju i visoku školu Licej Pjer de Fermat i po zanimanju je inženjer. Karijeru je sa 23 godine počeo u Renou i tamo je proveo punih 13 godina, da bi potom 2005. prešao u Nisan. U Reno se vratio 2011, a u Pežo je prešao 2013. godine. Na čelu grupacije PSA dolazi 2014. Danas je jedini čovek u svetu automobila pod čijom dirigentskom palicom se nalazi čak 14 brendova. Inače, u mladosti se oprobao u auto-sportu, bio je vozač i suvozač u reliju, a učestvovao je kao vozač u trci 24 časa Barselone, u klasi A2 za volanom Pežoa RCZ Kup.

Platforma za dalju elektrifikaciju

Stelantis će do 2025. imati električne verzije svih svojih globalnih modela baziranih na PSA tehnologiji. PSA grupa je još polovinom prošle godine najavila novu eVMP (electric vehicle modular platform), koja će poslužiti za prelazak sa dve multienergetske platforme na dve stoprocentno električne. To će predstavljati osnovu za uvođenje na tržište širokog spektra vozila na električni pogon iz C i D segmenta do 2025. godine. Ova osnova isprojektovana je tako da će moći da podrži set baterija od 50 kWh po dužnom metru međuoosvinskog rastojanja, što bi u praksi trebalo da znači- izvor energije kapaciteta od 60 do 100 kWh i autonomiju od 400 do 600 km mereno prema WLTP ciklusu.

Fotografije: