Koji legendarni automobili su proslavili BMW M odeljenje
Proslava pedesetog rođendana čuvenog M odeljenja idealan je trenutak da se podsetimo priče o nastajanju legendarnih modela koji su iskristalisali sportski imidž bavarskog proizvođača. Nesvakidašnji jubilej je za BMW bio savršeni povod za predstavljanje specijalnih izdanja koja će uveličati spektakularnu godišnjicu
Istorija kompanije BMW, od nastanka pa do današnjih dana, tradicionalno je protkana uspesima u auto-moto sportu. Automobili i dvotočkaši s plavo-belim znakom su još u periodu između dva rata beležili brojne uspehe na stazi. Ipak, „pečatiranje” sportskog imidža vezuje se za 1972. godinu i osnivanje divizije koja je magiju inženjera, mehaničara i dizajnera upakovala u svega jedno slovo – M.
Hronološki i faktografski, u maju 1972. godine Bayerische Motoren Werke, poznatiji kao BMW, osnovao je posebnu diviziju BMW Motorsport GmbH, kao odeljenje za specijalne namene, posvećeno trkačkom programu. Trenutak istorije, složićete se, budući da je maestralnim potezom bavarski brend ne samo oblikovao budućnost već je poslužio i kao inspiracija konkurentima. Kao „otac” projekta, za prve uspehe je bio zadužen Johen Nerpaš, pored kojeg je odeljenje na svom nastanku brojalo još samo sedmoro zaposlenih.
Inače, jedan od ključnih ljudi u BMW M odeljenju bio je Pol Roše, čovek koji je konstruisao neke od najsupešnijih bavarskih motora. Njegovom zaslugom nastali su, između ostalog, pogonski agregati za „BMW M1“ i „BMW M3“ (E30). Slavni inženjer i tehnički direktor M Rejsing programa ostaće upamćen i kao konstruktor V12 motora za „meklaren F1“, ali i 1,5-litarskog turbomotora od 1500 konjskih snaga za Brabham BMW, sa kojim je Brazilac Nelson Pike 1983. godine osvojio šampionsku titulu u Formuli 1.
Danas, kada oznaku M nose mnogi bavarski automobili svih oblika i dimenzija, vredno je podsetiti se korena i prvih modela sa legendarnom oznakom.
{{related-post-1}}
Prvi „domaći zadatak” odabranog tima bio je usmeren na pripremanje modela 3.0 CSL za Evropski šampionat turističkih automobila (ETCC), a 1976. godine i modela 3.5 CSL. Međutim, simboličan početak M automobila vezuje se za 1978. godinu, kada je na Sajmu automobila u Parizu svetlost dana ugledao model pod imenom „M1”. Bio je to prvi BMW koji će poneti prestižni „M” bedž, kasnije simbol prepoznavanja svih verzija potpisanih od strane BMW Motorsport odeljenja. Vremenom, M znak postao je jedan od najpoželjnijih simbola u automobilskom svetu. Tako je i danas.
Oznaka „M” tradicionalno uključuje modifikovane motore, menjače, oslanjanje, unutrašnje detalje i aerodinamiku koja ih izdvaja od standardnih izdanja
Podsećanja radi, proizvodnja modela M1 nastavljena je sve do 1981. godine. U pomenutom periodu kreirano je 460 primeraka ovog atraktivnog kupea, čiji je dizajn potpisao Đorđeto Đuđaro, a koji je ostao upamćen po atraktivnoj silueti i snažnom šestocilindričnom motoru zapremine 3,5 litara i snage 277 „konja”.
Možda i revolucionarni korak usledio je sredinom 1979. godine kada je predstavljen M 535i, što je bio prvi slučaj da je putnički model BMW-a brojnim izmenama prerađen u sportsku verziju. Bio je to „pelcer” koji će izrasti u praksu Motorsport odeljenja u budućnosti. Ispod haube modela M 535i M našao se šestocilindrični motor oznake M88, koji je isporučivao impresivne performanse zahvaljujući „ergeli” od 218 KS. Nije izostao ni komercijalni uspeh, uprkos višoj ceni. Činjenica da su daleko prevazišli očekivanja stučne javnosti dala je za pravo rukovodstvu u Minhenu da poveruju kako su na pravom kursu. I bili su.
{{related-post-2}}
Usledila je promocija čuvene M „petice”, koja je započela trijumfalnu lozu limuzina 1984. godine. Performantni sedan je debitovao u Amsterdamu, ali je u istom trenu zaludeo oktanski svet na svim meridijanima. Interna oznaka E28 ostaće upamćena po snazi od 282 „konja” i petostepenoj transmisiji. Za ljubitelje nešto kompaktnije forme, BMW je u sezoni 1986. na tržište plasirao kultni M3, baziran na čuvenoj E30 generaciji – popularnoj „kockici”. Za privlačenje pogleda bili su zaduženi aerodinamički elementi, dok je brzina bila posao rednog agregata od 2,3 litra, snage 192 „konja”, koji je pomoću tehnologije primenjene već kod M1, kroz nekoliko evolucija stigao do 240 KS. Ovaj automobil je obezbedio kultni status kao ulična verzija najuspešnijeg automobila u DTM nemačkom šampionatu turističkih automobila.
Sve ostalo je istorija... Ređale su se kao na traci svakojake edicije modela BMW M3 i M5, kroz razne generacije, a njihovim stopama krenula je većina automobila sa znakom plavo-belog propelera, sa izuzetkom roudstera „Z1”, monovolumena „serije 2 aktiv turer”, najmanjeg SUV-a x1 i najveće limuzine – „serije 7”.
Sportsko M odeljenje do nedavno nije imalo predstavnika na dva točka. Metaforički, „led” je probio M 1000 RR, koji na asfalt prenosi 212 „konja”
Dakle, pola veka nakon osnivanja M verzije predstavljaju neizostavni deo ponude gotovo svakog BMW-ovog modela.
Koliki je put prešlo M odeljenje najbolje ilustruje evolucija tehnologije koju prezentuje BMW iXM M60, prvi potpuno električni SAV iz BMW M GmbH, sa dva elektromotora i ukupno 619 konjskih snaga u Sport Modu. Budućnost ili svetogrđe, odlučite sami...
SAVREMENA ISTORIJA
U sklopu proslave 50. godišnjice, BMW M GmbH predstavlja posebno izdanje sportskog automobila. Upoznajte M4 CSL, kupe inspirisan nasleđem. Upozoravamo vas, veća snaga i manja masa od standardnog M4 samo su početak.
Kao što smo i očekivali, bavarski proizvođač automobila je prestiž potvrdio na mitskoj Nürburgring stazi, gde je postigao impresivno vreme kruga od 7′ 20,206″, postavljajući rekord među BMW serijskim automobilima. Sigurno se pitate šta je doprinelo nestvarnom rezultatu. U pitanju je pre svega rasni agregat. BMW M4 CSL opremljen je unapređenom verzijom tvin-turbo 3,0-litarskog „šestaka” koji proizvodi 550 KS i 649 Nm obrtnog momenta, povećanje od 40 KS u odnosu na M „četvorku” u Competition izdanju. Snaga se prenosi na zadnje točkove preko osmostepenog automatskog menjača.
U SLAVU JUBILEJA
Uz BMW M 50 Jahre izdanja BMW M3 sedana i BMW M4 kupea, M entuzijasti širom sveta mogu izraziti i strast ka trkama i posvećenost tradiciji. Modele kolekcionarskog karaktera pokreće redni šestocilindrični motor s 510 KS.
{{related-post-3}}
U zavisnosti od verzije, snaga se prenosi na zadnje točkove putem šestostepenog ručnog menjača, osmostepene M Steptronic transmisije s Drivelogic-om, ili se potpuno varijabilno raspoređuje na sva četiri točka pomoću MxDrive tehnologije. Za boje karoserije BMW je odabrao nijanse iz slavne prošlosti BMW M GmbH odeljenja, koje kompletiraju M kovani točkovi i upečatljivi detalji u unutrašnjosti.
ISTO SLOVO, DRUGA OZNAKA
Oznaku M, u početku rezervisanu za „čistokrvne” sportske modele, BMW je preselio i na obične modele, podarivši im M sportski paket opreme. Ovaj dodatak se odnosio na aerodinamički paket i specijalno uređen enterijer, sa više sportskog „štofa” od običnih modela. Ipak, kao važniji deo M portfolija ispostavili su se M Performans modeli. Kao ulaznica u BMW-ov M svet, ovi modeli su negde na pola koraka od prestižnih M automobila. Prvi model koji je izašao iz M Performans divizije bio je M550d, 2012. godine, sa 381 konjskom snagom, ujedno to je prvi dizel sa M oznakom. Danas se u ponudi bavarskog proizvođača nalaze blizu 30 M Performans verzija, što je gotovo dvostruko više od „punokrvnih” M modela.
društvenim mrežama