Deo redovnog održavanja vozila
Zašto je važno da točkovi budu izbalansirani? Kako dolazi do gubitka balansa, kada se ova nepravilnost manifestuje u vožnji i na koji način se problem rešava u servisu?!
Pored redovnog održavanja, odnosno servisnih zahvata kao što su zamena ulja, filtera i ostale postprodajne radnje predviđene na određenoj kilometraži ili u vremenskom intervalu po specifikacijama proizvođača, jednako je važno voditi računa o tome da su svi sklopovi na vozilu pravilno podešeni, to jest, da su u ispravnom stanju.
To važi i za točkove, a posebno za pneumatike, jer se preko njih praktično ostvaruje jedini kontakt vozila sa podlogom. Optimalno stanje pneumatika podrazumeva da nisu stariji od šest godina, da imaju „šaru” dubine minimum 4 milimetra, pritisak vazduha podešen u skladu sa specifikacijom proizvođača vozila, ali i to da su uredno izbalansirani. Ukoliko nisu, dolazi do vibracija, odnosno podrhtavanja u vožnji.
Cene balansiranja kreću se od 700 do 1500 dinara po točku, uključujući montažu i demontažu
– U situacijama kada prednji točkovi nemaju dobar balans, vibracije se javljaju na upravljaču, dok kod neizbalansiranih zadnjih točkova obično dolazi do podrhtavanja koje se najpre oseti na sedištima, objašnjava Vladan Petrović, vlasnik servisa Prosport auto iz Beograda. Naš sagovornik kaže da se takve senzacije najčešće ispoljavaju pri brzini od 80 kilometara na čas, a najizraženije trešenje obično je pri brzini oko 110 km/h.
Inače, neretko se događa da ove neprijatne vibracije, koje i te kako mogu remetiti komfor u vožnji, pri višim brzinama jednostvano „utihnu”. Ipak, imajte na umu da to ne znači da se točak „ubalansirao”, već da veća brzina poništava osećaj drhtanja volana.
Pravilno podešen balans točkova zapravo podrazumeva optimalan odnos mase između pneumatika i felne
– Iako nepravilan balans točkova ne utiče na bezbednost, posledice duže vožnje, odnosno upotrebe nebalansirne gume mogu izazvati ubrzano trošenje samog pneumatika, kao i drugih vitalnih delova na oslanjanju. Stoga, ukoliko primetite podrhtavanje u vožnji, nemojte odlagati posetu servisu i balansiranje točkova, savetuje Petrović.
Da bi točkovi bili izbalansirani, potrebno je dobiti optimalan odnos mase između felne i pneumatika, a to se postiže težinskim opterećenjem, odnosno dodavanjem „tegića” koji se lepe na felnu. Ovaj postupak se obavlja u vulkanizerskim ili specijalizovanim servisnim radionicama opremljenim posebnim mašinama za balansiranje koje za svega desetak sekundi očitavaju vrednosti i određuju da li je potrebno dodati ili skinuti tegić.
– Moderni uređaji koriste laser koji na felni na kojoj je montirana guma crvenom tačkom označavaju i mesto gde tačno treba postaviti teg određene težine prilikom balansiranja. Ceo postupak ne iziskuje mnogo vremena i završava se za nekoliko minuta po točku, tako da za pola sata možete završiti kompletan posao, poručuje Petrović.
U slučaju da se vibracije nastave i nakon balansiranja točkova, jasno je da postoji neki drugi problem. Najčešće je posredi iskrivljena felna ili oštećena guma, fabrički defekt u samom pneumatiku ili greška prilikom montaže gume na felnu, odnosno kompletnog točka na osovinu.
Šta sve uzrokuje gubitak balansa
Do debalansa točkova može doći prilikom udarca točka u rupu, ako je intenzitet takav da prouzrokuje ispadanje tega sa felne, krivljenje gume ili felne. Osim toga, točkovi gube balans posle veće kilometraže, odnosno kada se istroši veći sloj gume i ona izgubi određenu masu, a to se najčešće dešava nakon desetak hiljada kilometara
društvenim mrežama