Idealna zamena za dizel
Aktuelna peta generacija „renoa klio” u svetlu visokih ekoloških standarda nije uvrstila u ponudu dizel agregat, a ulogu najekonomičnije verzije u gami namenila je hibridnom modelu sa 1,6-litarskim atmosferskim benzincem i dva elektromotora. Ova jednačina rezultira sa 145 konjskih snaga, više nego solidnim performansama i, što je najvažnije, izrazito niskom potrošnjom
Dizeli polako, ali sigurno iščezavaju pod represijom strogih ekoloških normi. Treba li puštati suzu za njima? Teško je generalizovati odgovor na ovo pitanje, baš kao što nije lako odreći se ustaljenih navika. Međutim, u slučaju „renoa klio” nećemo žaliti zbog odlaska u penziju toliko cenjenog 1,5-litarskog dizel agregata. Ulogu najekonomičnijeg i najčistijeg pokretača pete generacije najpopularnijeg modela Renoa preuzeo je hibridni sistem. I ne samo da je „čistiji” i ekonomičniji, već i osetno snažniji od „penzionisanog” dizela.
Inače, najnoviji „klio” predstavljen je još 2019. godine, a ovih dana pojavila se i restilizovana verzija koja će u prodaju za koji mesec. Podsetićemo, peti izdanak jedne od najpopularnijih loza francuskog proizvođača izašao je na novoj platformi CMF-B, a njegova savremena šasija ponela je čak 85 posto novih delova. Jedna od najbitnijih karakteristika pomenute platforme jeste ta da je ona zapravo isprojektovana tako da „iznese” elektrifikaciju. I tako je „klio” počašćen hibridnim pogonskim sklopom nazvanim E-Tech.
Sa dužinom od 4.050 mm, širinom 1798 mm i međuosovinskim rastojanjem od 2.583 mm, „klio” je zadržao tipične proporcije B segmenta. Što se tiče prtljažnog prostora, on je dosta ubedljiv za jedan relativno mali gradski automobil i zahvata 340 litara, odnosno 300 litara kod testiranog modela sa hibridnim pogonom.
Svakako da je jedna od upečatljivih karakteristika savremen i dinamičan dizajn. Automobil je na oko dopadljiv i ističe agresivan izraz „lica”, sa oštrim LED svetlosnim grupama koje su deo standardne opeme. Klinast profil samo pojačava sportski stav, baš kao i skrivene ručice zadnjih vrata.
Unutrašnjost je sasvim pristojno skockana, sa kokpitom orijentisanim prema vozaču ispred kojeg se nalazi digitalna instrument tabla. Testirani model opremljen je nešto skromnijim ekranom u boji koji ima dijagonalu 7 inča i deo je multimedijalnog sistema EASY LINK koji objedinjuje bluetooth vezu, navigaciju, muzički sistem kao i povezivanje preko Android Auto i Apple CarPlay. Niže od centralnog ekrana smeštene su zasebne komande za klima-uređaj, čime je ostavljen direktan pristup često upotrebljavanim funkcijama kao što su podešavanje brzine ventilatora temperature u kabini vozila. Sama kabina nije bog zna kako prostrana. Napred je sve ok, sedi se lepo i komotno, dok je situacija na zadnjoj klupi takva da će odrasli putnici lako podneti samo kraće relacije. Ali to i nije neki „greh”, imajući u vidu da „klio” nije automobil za porodice, ali svakako može biti drugi automobil u porodici.
Upravljanje komandama za klimatizaciju je jednostavno. Iznad se nalazi nekoliko tastera, među kojima se izdvaja EV za aktiviranje električnog režima vožnje
Ono po čemu se testirani model izdvaja u odnosu na druge verzije u gami jeste hibridni sistem E-Tech. Čine ga benzinski 1,6 atmosferski motor sa 91 KS, elektromotor od 36 kW, sa starterom generatorom od 15 kW i litijum-jonska baterija od 1.2 kWh. Ova kombinacija daje ukupno 145 KS, koji do prednjih točkova dolaze preko MultiMode automatske transmisije. Ovaj menjač s kandžastom spojnicom ima četiri stepena za benzinski motor i dva za elektromotor i sve radi sam, odnosno softver određuje 14 kombinacija prenosnog odnosa.
Inače, starter generator ima ulogu sinhronizacije ugaonih brzina vratila, da bi moglo da dođe do promene brzina i „ukopčavanja” prenosa bez otpora. Dakle, ono što kod manuelnog menjača rade prstenovi za sinhronizaciju, ovde radi starter generator. On je u direktnoj vezi sa termičkim motorom i pokreće ga iz stanja mirovanja, a takođe sa 21 KS asistira kada je potrebna ispomoć SUS motoru prilikom ubrzavanja.
Dinamična bočna silueta gotovo da nije izmenjena u odnosu na prethodnu generaciju. Prostor na zadnjoj klupi neće obradovati odrasle putnike
Kao i svi hibridi, „klio E-teh” iz mesta kreće pomoću električne enegrgije i EV režima se drži sve dok sistem ne proceni da je baterija ostala bez dovoljno zaliha da bi elektomotor mogao da dejstvuje sasmostalno. U takvim situacijama se aktivira benzinski „atmosferac”, koji radi u višem režimu obrtaja kada mu sistem „zapovedi” da dopuni bateriju. Naravno, baterija se dopunjava i rekuperacijom kinetičke energije, prilikom usporavanja i kočenja. Zbog toga i ručice menjača pored položaja D (Drive) ima i B (Brake) kada dolazi do primetno snažnog usporavanja svaki put kada skinete nogu s pedale za gas.
LED svetla su deo standardne opreme, a tu je i simpatičan „trik” sa skrivenim ručkama za otvaranje zadnjih vrata zadržala je i peta generacija popularnog francuskog modela
Već sa prvim pređenim kilometrima u gradskom miljeu, primetno je da „klio E-teh” veći deo vremena provodi u električnom režimu i tu hibridni sistem zaista briljira. Koliko je efikasan najbolje govori podatak da smo za 300 i kusur kilometara po gradu bez problema i preterane želje za ekonomisanjem, zabeležili prosečnu potrošnju od svega 4,4 litara. Na otvorenom putu potrošnja je još niža i kreće se oko 4 litra, ukoliko je noga na gasu lagana, a brzina kretanja u opsegu 50 i 80 km/h. U vožnji na auto-putu, „klio E-Tech” očekivano „pije” nešto više benzina, računajte na prosek od 6 litara pri konstantnih 130 km/h bez uključenog klima-uređaja.
Pored efikasnosti, hibridni „klio” oduševljava svojom startnošću. Iz mesta poteže snažno i odlučno čak i kada je samo elektromotor aktivan. Sa punim gasom, pak, snage udružuju elektromotor i benzinski motor i tada automobil težak više od 1.200 kg priziva u pomoć svih 145 KS. Odgovor stiže momentalno i „klio E-teh” izleće kao iz praćke. Iz mesta do 60 km/h hita za svega tri sekunde, a do 100 km/h mu je potrebno 10 sekundi. Ipak, kada se izađe na otvoren put senku na voznu dinamiku baca menjač u situacijama kada se od njega očekuje da prebaci u niži stepen prenosa zarad jačeg ubrzanja.
Kada se sagledaju svi aspekti testiranog „klija”, jasno je kao dan da hibridni sklop u gotovo svim aspektima daleko nadmašuje dizelski motor. Ima više snage i daje bolje performanse, efikasniji je i troši manje goriva, a i benzin je postao jeftiniji od dizela. Što se tiče cene, tu se ne može napraviti precizan paritet, jer dizel više nije u ponudi, ali sa svim što ima da ponudi, hibrid uopšte nije skup. Za „klio evolušn e-teh 145 hibrid” potrebno je izdvojiti 22.790 evra, dok testirani model sa opcionalima kao što su „paket kamera”, „paket osvetljenje”, automatska klima i rezervni točak, izlazi na 24.820 evra sa posebnom plavom metalik bojom.
HEV
Renault Clio E-Tech 145
Cena: 22.750 evra
društvenim mrežama