Koliko su precizni alko-testovi
AMSS Centar za motorna vozila jedna je od organizacija koje su ovlašćene da kontrolišu ispravnost uređaja za merenje alkoholisanosti vozača. Kako se radi ispitivanje etilometara i koja je dozvoljena granica odstupanja kod očitanih vrednosti? Koja količina alkohola izaziva pijanstvo i kakve su sankcije za vozače pod dejstvom alkohola?
Alkohol i vožnja ne idu zajedno i tačka! Nažalost, mnogi vozači se toga ne pridržavaju te vožnjom u alkoholisanom stanju dovode u opasnost sebe, ali i druge učesnike u saobraćaju. Neretko se dešava da počinioci ove vrste saobraćajnih prekršaja, kada su uhvaćeni na delu, pokušavaju da ospore rezultat alkotestiranja stavljanjem primedbi na ispravnost uređaja za merenje nivoa alkohola u krvi. Međutim, malo njih zna da se i uređaji za merenje nivoa alkohola u krvi, tzv. alkometri, kontrolišu. Jedna od organizacija koja potpisuje njihovu ispravnost jeste Centar za motorna vozila Auto-moto saveza Srbije.
– Centar za motorna vozila je ovlašćen od strane Direkcije za mere i dragocene metale, koja je nadležni državni organ za posao metrologije u okviru Ministarstva privrede. Kao takvi dužimo žigove, ovlašćeni smo da ih stavljamo, dajemo Uverenja o overavanju merila, kao i rešenja o odbijanju overavanja kada ta merila nisu dobra. Svaki overeni etilometar je praćen Uverenjem o overavanju i državnim žigom, kaže Vladan Škerović, tehnički direktor AMSS-Centra za motorna vozila.
Naš sagovornik otkriva da se dešava da vozači uhvaćeni u konzumiranju alkohola osporavaju ispravnost etilmetara, odnosno rezultate kontrole policijskih službenika na terenu.
– Prekršajni sudovi nam se povremeno obraćaju za tumačenje merenja i za neka dodatna objašnjenja, pošto vozači koji su uhvaćeni u alkoholisanom stanju često pred sudovima izražavaju sumnju u ispravnost merenja, ističe Škerović. Zato, i ne samo zato, svaki alkometar pre upotrebe mora da bude ispitan i bez rešenja ne može biti pušten u rad, a takođe se na svakih šest meseci sprovodi redovno overavanje, a sve to se radi prema pravilniku o etilometrima, koji donosi Ministarstvo privrede, odnosno Direkcija za mere i dragocene metale. Po tom pravilniku smo mi ovlašćeni, u skladu sa njim radimo i tu su precizno propisani uslovi koje etilometri moraju da zadovolje.
Svaki etilometar pre nego što bude pušten u rad prolazi proceduru ispitivanja, koju sprovodi Direkcija za mere i dragocene metale,a pored toga podleže i redovnim periodičnim kontrolama.
– Merila se u principu proveravaju periodično. Neka od njih na godinu dana, neka na dve, kaže Škerović i dodaje da etilometri podležu periodičnoj kontroli na svakih šest meseci, a razlog je taj što ovaj uređaj ima elektrohemijski senzor, koji detektuje koncentraciju alkohola u izdahu ispitanika, a njegov princip rada je takav da se posle nekog vremena menjaju karakteristike i zbog toga mora redovno da se kalibriše. Tu kalibraciju obavlja zvaničan servis koji pripada ovlašćenom zastupniku proizvođača.
Postupak u laboratoriji
S obzirom na to da se ispitivanje ispravnosti etilometara obavlja laboratorijski, o postupku i procesu ispitivanja razgovarali smo sa Đorđem Ilićem, vodećim inženjerom metrologom AMSS CMV laboratorije.
– Postupak je takav da etilometre ispitujemo sa četiri različite koncentracije rastvora. Rastvor se najpre zagreje na 34 stepena, što odgovara temperaturi ljudskog daha, a zatim se zasićena para rastvora vode i etanola ubacuje kroz cevčice u etilometar. Ispitivanje se vrši na taj način što se prvo pušta destilovana voda, potom rastvor sa 0,4 mg alkohola po litru, zatim 0,7 mg i na kraju sa 1,5 mg po litru, kaže Ilić i naglašava da dozvoljena odstupanja u očitanim rezultatima mogu biti plus-minus 5 odsto za koncentraciju alkohola do 1 mg po litru, a preko toga su nešto veća.
Miligram po litru nije promil
Inače, zakonska merna jedinica je mg po litru izdahnutog vazduha, a ono što je vozačima poznato je da prilikom merenja nivoa alkohola u krvi alkometri iskazuju promile. O čemu se radi?
– Promil je zapravo miligram po mililitru krvi, kojim se u praksi izražava koncentracija alkohola u krvi. Pošto ne može lako i jednostavno da se meri nivo alkohola u krvi, meri se u dahu, jer postoji fiziološka veza između daha i krvi. Alkometar meri nivo alkohola u dahu, ali može da se podesi da pokazuje rezultat u različitim mernim jedinicama, a to je u praksi promil. Odnos između miligrama po litru i promila je takav da, primera radi, 0,4 mg po litru daje 0,82 promila, kaže Ilić.
Rastvor se sipa u šolje, u samom aparatu se nalazi mešač, grejač i senzor temperature. Dve posude vezane su dovoljne da se ispita oko 30 uređaja
Dakle, na osnovu svega što smo mogli da vidimo i čujemo u laboratoriji AMSS CMV sve u vezi alkometara radi se striktno po propisima i strogo je kontrolisano od strane referentne ustanove, to jest – Centra za motorna vozila, pa je zaista mala verovatnoća da može da se desi greška prilikom merenja stepena alkoholisanosti pri kontroli saobraćajne policije.
KOLIKO ČAŠICA TOLIKO PROMILA?!
Ukoliko popijete 6 dcl piva ili 2,5 dcl vina ili 0,8 dcl žestokog pića, u zavisnosti od toga koliko je vremena proteklo od unosa do merenja, kao i telesne mase, alkometar će očitati vrednost između 0,5 do 1,5 promila. Od 1,5 do 2,5 promila ćete „naduvati” ako ste popili 1,5 l piva ili 0,8 vina ili 2,5 dcl žestokog pića. Više od 2,5 promila rezultira unosom 2 l vina ili 4-5 dcl žestokog pića.
NAJVIŠA KONCENTRACIJA POSLE JEDNOG SATA
Važno je znati da se maksimum koncentracije alkohola u krvi ne postiže odmah već nakon sat – sat i po nakon konzumiranja pića. Naravno, dve boce piva neće jednako delovati na svaki „volumen”. Čoveku od 110 kilograma treba više boca da bi osetio prave probleme, nego osobi od 65 kilograma. Pod dejstvom alkohola je vozač, odnosno lice za koje se analizom odgovarajućeg uzorka krvi utvrdi sadržaj alkohola veći od 0,20 mg/ml.
OŠTRE SANKCIJE
Prema utvrđenom sadržaju alkohola u krvi postoji nekoliko stepeni alkoholisanosti vozača. Do 0,20 mg/ml je blaga alkoholisanost. Od 0,21 do 0,50 mg/ml je umerena alkoholisanost-mandatna kazna je 10.000 dinara. Od 0,51 mg/ml do 0,80 mg/ml srednja alkoholisanost- novčana kazna od 10.000 do 20.000 dinara, 5-7 kaznenih poena, isključenje iz saobraćaja, zabrana upravljanja motornim vozilom minimum 3 meseca. Od 0,81 do 1,20 mg/ml je visoka alkoholisanost- novčana kazna od 20.000 do 40.000 dinara, 7-9 kaznenih poena, isključenje iz saobraćaja, zabrana upravljanja motornim vozilom minimum 4 meseca. Od 1,21 mg/ml do 1,60 mg/ml je teška alkoholisanost i ona povlači novčanu kaznu u iznosu od 100.000 do 120.000 dinara ili kaznu zatvora od najmanje 15 dana, 8-10 kaznenih poena, obavezno zadržavanje vozača najviše do 12 sati u policijskoj stanici, zabranu upravljanja motornim vozilom minimum 8 meseci. Od 1,61 mg/ml do 2,00 mg/ml je stanje veoma teške alkoholisanosti- novčana kazna je od 100.000 do 120.000 dinara, (ili zatvor od minimum 15 dana), 13-15 kaznenih poena, obavezno zadržavanje vozača najviše do 12 sati u policijskoj stanici, zabrana upravljanja motornim vozilom minimum 8 meseci. Više od 2,00 mg/ml je potpun alkoholisanost- zatvor od 30 do 60 dana ili rad u javnom interesu 240 do 360 sati, 14-16 kaznenih poena, obavezno zadržavanje vozača najviše do 12 sati u policijskoj stanici, zabrana upravljanja motornim vozilom minimum 9 meseci.
društvenim mrežama