Trkački spektakl i nova pobeda Ferarija
Ovogodišnja trka ući će u istoriju kao jedna od najneizvesnijih od kako se vozi „24 časa Le Mana”. Ferarijeve posade drugu godinu za redom najbrže, pobeda izmakla „tojotama”, trijumf merkali i u „poršeima” i u „kadilacima”
Nova era trke „24 časa Le Mana” pripada Ferariju. Posle prošlogodišnje pobede, kad se obeležavao vek od održavanja prve trke na legendarnom mestu, posada hiperautomobila iz Maranela je i ove godine, u 93. izdanju čuvene trke, prva prošla ciljem. Jedina razlika je u tome što je prošle godine slavila posada u „ferariju 499P” sa startnim brojem 51, dok su ove godine lovorike pripale triju sa brojem 50 – Italijanu Antoniju Fuoku, Špancu Migelu Molini i Dancu Niklasu Nilsenu. Prošlogodišnji pobednici (Kalado, Đovinaci i PjerGuidi) uveličali su uspeh tima iz Maranela, osvajanjem treće pozicije.
Ovogodišnja trka ući će u istoriju kao jedna od najneizvesnijih ikad održanih na legendarnoj stazi „Le Sart”. Promena tehničkih propisa, ukidanje LMP1 klase moćnih prototipova i promovisanje hiperautomobila u novoj, istoimenoj klasi, dovelo je do velikog interesovanja proizvođača za učešće na ovoj trci, ali i šampionatima izdržljivosti širom planete. Iz tog razloga, ove godine na startu u Le Manu našlo se čak 23 hiperautomobila koji su stigli iz devet fabrika – Kadilaka, Ferarija, BMW-a, Poršea, Alpine, Pežoa, Lamborginija i Izote Fraskini. Do poslednjeg kruga, čak devet automobila našlo se u istom krugu, od čega su prvih pet posada imale priliku za pobedu. Čak 16 hiperautomobila našlo se u krajnjem poretku trke.
Ove godine, najveća borba vodila se između posada Ferarija, Poršea i Kadilaka, a u poslednjoj fazi trke veliki povratak izveli su vozači u dva Tojotina hiperautomobila „GR010 hibrid”. U prvim satima, uz dva crvena „ferarija”, stazom je leteo i treći, žuti, sa startnim brojem 83, za čijim upravljačem su se smenjivali Poljak Robert Kubica, Kinez Jufei Je i ruski automobilista sa izraelskom licencom Robert Švarcman.
Sve je funkcionisalo u najboljem redu za njih, dok Kubica u 102. krugu nije izazvao incident sa Drisom Vantorom u BMW-om hiperautomobilu „M hibrid V8”. Posle kontakta, Vantor je pri velikoj brzini udario u ogradu što je dovelo do prvog dužeg prekida radi popravljanja barijera. Kubica je zaradio kaznu od 30 sekundi čime je umnogome smanjio šanse svog tima za pobedu, a sve je bilo gotovo nekih 150 krugova kasnije, kad je automobil ostao u garaži zbog problema sa elektronikom.
„Poršei” ekipe Penske Motorsport sa startnim brojevima 5 i 6 (automobil sa pol-pozicijom) čitavu trku su bili u vrhu, sa dobrim tempom tokom kišnih perioda trke i pokušavali su da agresivnijom i rizičnijom strategijom steknu prednost u odnosu na „ferarije”.
Uz šest „poršea 963”, koji su nastupali u bojama Penseka, Jote i Protona, odličan utisak ostavili su i tri Kadilaka „V serije R”, a posada sa startnim brojem 2 (Bamber/Lin/Palou) završila je trku na 7. mestu sa samo nešto više od dva i po minuta zaostatka za pobednicima. Glavni problem posada u „kadilacima” bila je velika potrošnja pneumatika u promenljivim vremenskim uslovima...
{{related-post-1}}
Za razliku od njih, posade u „tojotama” nisu imale krupnih problema osim dve prinudne zamene izduvanih pneumatika, ali uprkos tome obe su se u finišu trke našle u borbi za konačan trijumf. Bliža je bila posada sa startnim brojem 8, koja je dugo bila u vođstvu, ali su sve šanse nestale posle najspornijeg kontakta na trci. Brendon Hartli je vozio sjajan stint u poslednjim satima, ali se posle kontakta sa „ferarijem” 51 u krvini „Muzan” okrenuo na stazi, čime su i šanse za pobedu nestale.
Posada „ferarija” stigla je do trećeg mesta, a Hartli, Buemi i Hirakava morali su da se zadovolje petom pozicijom. „Štafetu” je tad preuzela posada u „tojoti” sa brojem 7, a zadatak da dostigne i prestigne lidere u „ferariju” sa brojem 50 dobio je Hoze Marija Lopez, Argentinac koji se timu priključio samo deset dana pre trke, kao zamena za povređenog Majka Konlija. Lopez je leteo stazom, pokušavajući da dostigne Niklasa Nilsena koji je čuvao prednost, ali i vodio računa o potrošnji, pokušavajući da prođe ciljem pre nego ostane bez goriva i energije! Posao mu je olakšao Lopez, koji je u jednom trenutku napravio grešku, okrenuo se na stazi kod druge krivine i izgubio 14 sekundi u odnosu na Nilsena. Ispostavilo se da je to bio i ključni trenutak, s obzirom na to da je Nilsen dobio 50 sekundi prednosti, pa je, vodeći računa o potrošnji, završio trku sa samo tri odsto energije u pogonskom sistemu! Razlika između dva automobila u cilju bila je gotovo identična Lopezovom gubitku vremena usled greške – 14,2 sekunde!
U senci izuzetno uzbudljive trke za pobedu, ostala su izdanja ostalih brendova u najjačoj klasi. Lamborgini se prvi put u istoriji našao na „gridu” na čuvenoj trci, a završetak 24-časovnog ispita za dva hiperautomobila „SC63” može da se smatra uspehom, s tim da je za sledeću godinu i nešto više potreban veliki napredak. Oba „pežoa 9X8” su takođe prošla ciljem, ali kako je ovo treća godina novog projekta Francuza ovaj rezultat može da se smatra samo delimičnim uspehom, s obzirom na to da obe posade nijednog trenutka nisu bile konkurentne. Ipak, sve je bolje od nastupa Alpine, čija su oba automobila napustila trku posle 75, odnosno 88 krugova, zbog kvara motora.
{{related-post-2}}
Trku je na 14. mestu, sa devet krugova zaostatka završila posada u automobilu Izota Fraskini, ali za ovaj mali tim ovo može da bude i poslednji nastup, s obzirom na to da će od sledeće godine biti obavezno da svaki proizvođač na trku stigne sa dva automobila – za brend osnovan 1900. godine, koji je obnovljen 2022, biće veliki izazov da se pronađu sredstva za proizvodnju još jednog primerka „Tipo 6-C”...
I u nižim klasama, LMP2 i LMGT3 viđene su velike borbe, a posada Junajted Sport slavila je među LMP2 prototipovima ispred još četiri automobila u istom krugu. U LMGT3 kategoriji, ubedljiva je bila posada u „Manti EMA” ekipe u „poršeu 911 GT3 R (992)”, sa krugom prednosti ispred najbližeg rivala.
Rosi u BMW-u M4 GT3
I ove godine, veliki broj poznatih vozača iz drugih kategorija pojavio se na trci, ali najveću pažnju je bez sumnje privukao Valentino Rosi. Posle penzionisanja u MotoGP kategoriji, legendarni motociklista nastavio je karijeru u automobilskim trkama izdržljivosti, sa ciljem da nastupi i pobedi na trci 24 časa Le Mana. Ove godine je ispunio prvi deo plana kao član WRT ekipe u LMGT3 klasi, a „BMW M4 GT3” sa prepoznatljivim brojem 46 je čak u jednom delu trke bio u vođstvu. Nažalost, greška timskog kolege Ahmada Al Hartija koji je izleteo sa staze i oštetio automobil, vozeći na „slikovima” u kišnim uslovima, dovela je do odustajanja. Rosi je bio razočaran, ali ujedno i ohrabren nastupom, koji mu daje nadu da sledeće godine može ponovo da proba da ostvari drugi deo plana.
Još se nije smirilo uzbuđenje oko ovogodišnje trke, a timovi, vozači, ali i navijači već se spremaju za sledeću godinu i – blisku budućnost. Najavljeno je, naime, da Aston Martin ima već spremna dva hiperautomobila „valkira AMR” za 2025. godinu, a u bliskoj budućnosti bi „na gridu” mogli da se nađu i Akura (već se takmiči u SAD) i Meklaren.
Borba za titulu
Trka u Le Manu je spektakl za sebe, ali ujedno se vozi i kao deo Svetskog šampionata u trkama izdržljivosti, s tim što ima posebnu težinu pa osvojeni bodovi na ovom velikom ispitu za automobile i vozače vrede duplo.
Ferari je, očigledno, najbolje prošao, pa su posle četiri od osam trka u šampionatu umnogome popravili poziciju u borbi za titulu najuspešnijeg konstruktora, koju brani Tojota. Trenutno, Porše je prvi sa 108, ispred Ferarija čije su posade za tim do sad sakupile 99 bodova. Sledi Tojota sa 96 poena, a ostali proizvođači su prilično zaostali – Alpina je sakupila 23, BMW 21, Pežo i Kadilak po 14, a Lamborgini 11 bodova. Izota Fraskini posle četiri trke šampionata (Katar, Imola, Spa i Le Man) nije osvojila nijedan poen. Sledeća trka na programu je 14. jula, kad se na stazi Interlagos vozi „6 sati Sao Paola”.
{{related-post-2}}
Velika trojka
Ferari verovatno najveća i najpopularnija marka kad su automobilske trke u pitanju, a poslednji uspeh na trci „24 časa Le Mana” zvanično je „Skuderiju” postavio među velikane kad je broj pobeda u pitanju. Uspeh posade broj 50 je 11. pobeda Ferarija na legendarnoj trci, a više trijumfa ostvarili su samo Porše (19) i Audi (13). Daleko iza su Jaguar (7 pobeda), Bentli (6), Tojota (5)...
Pavlović na Le Manu
Na trci u Le Manu, srpski automobilista Miloš Pavlović je u okviru Lamborgini Super Trofeo takmičenja prvi put u karijeri vozio na legendarnoj stazi „Le Sart”. Rezultati sa treninga pokazivali su da je spreman za dobar rezultat u trci, ali u kvalifikacijama koje traju samo nekoliko krugova zbog dužine staze (13,6 kilometara) nije uspeo da ostvari očekivanu startnu poziciju zbog pucanja pneumatika pri velikoj brzini. Ovo je bio problem za veliki broj vozača, s obzirom na to da se dogodilo na desetine sličnih pehova, a Miloš je imao nesreću da mu se pucanje gume desi čak dva puta. Ipak, u trci je ostvario veliki napredak i bio u poziciji da se u Pro-Am kategoriji stigne do podijuma, ali potom njegov timski kolega Alesio Rufini nije uspeo da zadrži isti trkački tempo, pa je osvojeno peto mesto.
Ipak, Miloš je zadovoljan nastupom na Le Manu, pre svega zato što je ovaj dolazak na mesto održavanja čuvene 24-časovne trke priprema za ono što srpskog automobilistu očekuje u budućnosti.
„Le Man je jedno posebno iskustvo i sada sam još više motivisan da uspem da se vratim na tu stazu i da vozim trku „24 časa Le Mana”, jer to je jedan od najlepših događaja kad je auto-sport u pitanju”, jasan je Pavlović, koji je te nedelje imao izazovan raspored, s obzirom na to da je već veče posle trke putovao za Italiju, gde je u Valelungi, u GT3 klasi, vozio tročasovnu trku izdržljivosti u italijanskom GT šampionatu.
{{related-post-3}}
Sa timskim kolegama Pekom i Špenglerom očekivao je najviši plasman u klasi, ali posle dobrih kvalifikacija, nije čak ni dobio priliku da pokaže brzinu, jer je u ranoj fazi tročasovne trke timski kolega Pek oštetio automobil, pa je ekipa ubrzo morala da odustane... Sledeće Pavlovićevo takmičenje na programu je 14. jula, kad se vozi druga trka izdržljivosti u okviru italijanskog GT šampionata. Što se tiče takmičenja Lamborgini Super Trofeo, sledeći trkački vikend je na programu od 26. do 28. jula kada se na Nirburgringu u Nemačkoj voze dve trke.
društvenim mrežama