Vozili smo novi Rafale: Najbolje iz Renoa?
Dopadljiv dizajn jeste važan, jer predstavlja prvi korak u stvaranju privlačnosti ka svakom automobilu, ali se u Renou nisu na tome zaustavili pri stvaranju atraktivnog SUV kupea „rafal”, već su odigrali maksimalno ozbiljno do samog kraja, ponudivši izrazito prefinjen enterijer i neka zaista impresivna tehnološka rešenja, uz savremen i „čist” hibridni pogon od 200 KS. Dakle, najskuplji model francuskog proizvođača predstavlja interesantan „paket aranžman” za D-SUV segment, sa zadatkom da ispuni očekivanja kupaca sa premijum afinitetima
Ne moramo kopati preterano duboko u prošlost da bi izašla na videlo nepobitna činjenica da većina skupih modela Renoa, uglavnom onih sa vrha ponude, nisu baš sjajno prolazili na tržištu. „Avantajm”, „vel satis”, „talisman” i „koleos”, u manjoj ili većoj meri nisu ispunili očekivanja u vezi komercijalnog uspeha. Ali, Reno ne odustaje i štaviše čini se da nikada nije bio odlučniji u nameri da svoj top model učini primamljivim i to širem krugu kupaca.
Za tu misiju Francuzi su odabrali napad na teritoriju brzo rastućeg D SUV segmenta, dakle reč je o klasi kojom vladaju veći urbani terenci, višenamenski modeli privlačnog izgleda i svestranog karaktera. Niša se proteže od „sitroena C5 X” i „mazde CX-60”, preko „pežoa 408”, „nisana X-trejl” i ostalih… Ako već govorimo o tržišnoj klasifikaciji, pomenućemo subjektivni utisak o tome da jedan ovako stilizovan i tehnološki napredan automobil, u visokom paketu opreme koji apostrofira kvalitetan kokpit, bez kompleksa može stati uz rame manjim, a ujedno skupljim premijum predstavnicima kakvi su, recimo, „BMW X2” i „audi Q3 sportbek”.
A „rafal” je od pomenutih „nemaca” osetno veći. Postavljen na novu modularnu CMF-D platformu, svetlost dana je ugledao sredinom prošle godine, i to kao drugi model Renoa koji napada D segment, nakon porodičnog SUV modela „espas”. Za razliku od njega, „rafal” ne nudi opciju prevoza za sedam osoba. Umesto toga, svojom kupe SUV pojavom akcentuje lifestyle notu, ali se istovremeno ne odriče funkcionalnosti. Spoljašnje dimenzije su tako „kalibrisane” da ga jasno odvajaju od „australa” iz kompaktnog SUV segmenta. Testirani model ne samo da je osetno duži već ima i veći međuosovinski razmak – 2.738 mm.
Krasi ga najmoderniji dizajn definisan od strane Žila Vidala, glavnog dizajnera marke koji je u tabor Renoa prešao iz Pežoa. Čini se da je doneo i sličan stil, budući da lice „rafala” podseća na konkurentske modele iz Sošoa. Bilo kako bilo, „rafal” nosi proporcije visokog fastback-a zahvaljujući klirensu od 145 mm i svrstava se u potkategoriju SUV kupea. Odlikuje ga dinamičan i sportski izgled, a vizuelni utisak pojačava esprit Alpine paket opreme sa ekskluzivnim značkama, aluminijumskim točkovima od 20 inča i efektnom plavom bojom.
Unutrašnjost je zasigurno još ubedljivija. Kombinacija prefinjenih materijala, vrhunskih tehnologija i izdašnog prostora čini se dobitnom kombinacijom. Prostora ima i napred i pozadi, gde putnici mogu da računaju na čak 30 cm za kolena, a ravan pod olakšava smeštaj za tri osobe. Dugačko međuosovinsko rastojanje i ne previše okomita linija krova dozvolili su da prostor za glave nazad dosegne do 880 mm, neznatno manje nego kod klasičnih SUV modela.
Kabina je u svakom smislu impresivna za standarde Renoa, a u svakom detalju se nazire posvećen pristup, što uz odličnu povezanost preko R linka i digitalizovane funkcije, garantuje ubedljiv doživljaj. Kokpit ima dva ekrana – instrument-tablu od 12,3 inča i centralni displej dijagonale 12 inča, a postavljen je u portret formatu. Kome to nije dovoljno, može poručiti i veliki head-up od 9,3 inča, kao doplatnu opciju. Osim što je R link intuitivan za rukovanje i nudi navigaciju sa Google mapama u realnom vremenu, jako nam se dopao i središnji displej zbog kristalno čiste grafike.
Po otvaranju vrata lako smo primetili da ona nemaju okvire, što je u skladu sa kupe filozofijom, a nedugo nakon što smo „zavaljeni” u velika i odlično profilisana sedišta prešli prve kilometre, uvideli smo da je automobil iznenađujuće udoban s obzirom na to da vozi na velikim točkovima od 20 inča.
LED Matrix Vision svetla imaju 20 segmenata, rade brzo i precizno tako da maksimalno osvetljavaju ispred vozača, a istovremeno ne zaslepljuju ostale na putu
Što se motorizacije tiče, ponuđene su samo dve alternative – full hibrid, tj. HEV sa 200 KS i pogonom na prednje točkove, odnosno plug-in, tj. PHEV sa 300 KS i pogonom na sve točkove. Testirani primerak nosi oznaku E-Tech 200 i kombinuje SUS motor sa dva elektromotora. Turbo benzinac ima samo tri cilindra zapremine 1,2 litra i oslobađa 130 KS, kao i 205 Nm obrtnog momenta. Primarni elektromotor razvija 70 KS i 205 Nm, a napaja ga litijum-jonska baterija od 2 kW, dok sekundarni ispunjava ulogu startera generatora, tj. služi za pokretanje motora. Snaga se prenosi na prednje točkove preko tzv. 'dog clutch' menjača bez kvačila.
Hibridni sistem je koncipiran sa namerom da omogući do 80 odsto vremena u električnom načinu rada u gradovima i treba da obezbedi za 40 odsto manju potrošnju u poređenju sa SUS motorom. Iza upravljača se nalaze tasteri plus i minus, ali oni ne služe za promene stepena prenosa, koje menjač sam obavlja, već se pomoću njih bira jedan od četiri nivoa regenerativnog kočenja.
Na samom upravljaču imate i MULTI-SENSE za izbor načina vožnje, a u opticaju su Eco, Sport, Comfort i MySense. Svaki od njih ima zasebne parametre upravljanja, odziva na gas i rada 4Control sistema za agilnost šasije. Ipak, Rafale E-Tech hybrid 200 KS nije automobil bajnih dinamičkih sposobnosti, iako se ističe izuzetno agilnim ponašanjem zbog sistema zakretanja zadnjih točkova. On radi toliko izraženo, da se pri svakom skretanju u gradskoj vožnji oseća kako zadnji točkovi zakreću suprotno od prednjih.
Početna cena u Srbiji je 43.990, model u esprit Alpine opremi kreće od 49.990 evra, dok testirana verzija sa dodatnim opcionalima izlazi na 59.390 evra
Glavni prioritet je ipak efikasnost, pa su performanse ostale u drugom planu. Sliku malo popravlja izbor Sport moda, ali i dalje to nije očaravajuće za automobil od 200 KS. Ako već ne može da fascinira snagom, Rafale se uvlači pod kožu nekim drugim voznim svojstvima. Pored spomenute efikasnosti, odlično se predstavlja kombinacija udobnosti i stabilnosti.
Za osećaj sigurnosti pobrinuće se ADAS sistem, odnosno spektar sigurnosnih asistencija, među kojima se izdvaja autonomna vožnja drugog nivoa koja je dostupna na svim putevima, a ne samo na auto-putu. To znači da možete uključiti adaptivni tempomat i da će sistem sam, pomoću ISA sistema (inteligent speed assist) koji sam usporava, odnosno ubrzava na osnovu saobraćajne signalizacije informacijama o ograničenjima brzine, ali i podataka o konfiguraciji puta koje dobija od navigacionog sistema, prilagođavati brzinu bez potrebe da vozač interveniše.
Ne bi bilo realno očekvati da jedan ovoliko tehnološki napredan i visoko pozicioniran automobil može da se dobije za manje od 50.000 evra, a upravo toliko iznosi cena testiranog primerka. Nema sumnje da je „rafal” fantastičan, verovatno i najbolji proizvod koji je ikada izašao iz Renoa. U osvajanju armije kupaca prepreku bi mogla da predstavlja činjenica da modeli francuskih proizvođača nisu na dobrom glasu po rezidualnoj vrednosti, tj. kod njih dolazi do velikog pada cene posle nekoliko godina.
Benzin / Hybrid
Renault Rafale E-Tech Hybrid 200
Cena: od 43.990 evra
društvenim mrežama