Saveti
/
Pripema automobila za zimu
SAVETI | Pripema automobila za zimu

Ne čekajte mraz i sneg

AMR
2/12/2020
Saveti

Predstoji najhladnije godišnje doba koje zadaje i najviše muka vozačima. Šta je potrebno uraditi na automobilu kako bi spremno dočekao zimu?

Zima, zima... e pa šta je! Ako je zima nije lav...Stara pesmica koju smo mnogi kao deca pevušili radosni zbog dolaska zime i prvih pahuljica, danas je skoro zaboravljena. Ali da baš nije „lav“ sigurni smo da se današnji vozači s tim ne bi složili. Naime, dolazi nam uskoro zima, godišnje doba koje zadaje najviše muka vozačima. Posebni problemi nastaju kada napada sneg ili stegnu mrazevi. Mnogi vozači već su stekli iskustva sa zimskim uslovima i verovatno su već spremni da spreče neugodna iznenađenja. Ali ima i onih, neiskusnijih, za koje smo pripremili nekoliko korisnih saveta kako da pripreme automobil za najhladnije godišnje doba.

Antifriz

Danas su svi automobili pripremljeni za zimu što se tiče rashladnog sistema, već po silasku sa proizvodne trake. Ali ako vozite automobil star nekoliko godina, potrebno je da proverite efikasnost rashladne tečnosti jer preporuka glasi da se ona menja na svake dve do tri godine. Ako niste sigurni šta je u sistemu, to možete proveriti na dva načina. Jedan je da se uverite da je u plastičnoj posudi ispod haube pored motora tečnost roze, ili zelene boje, a drugi i pouzdaniji je da odete do električara koji će pomoću specijalnog uređaja, tzv. unimera, utvrditi do koje najniže temperature antifriz štiti vaš motor.

Tečnost za pranje vetrobrana i brisači

U zimskim uslovima često je slaba vidljivost te je s toga veoma važno da uvek imate dobar pregled stanja na putu i u saobraćaju. Zato je preporuka da zimu dočekate s punim rezervoarom tečnosti za pranje vetrobranskog stakla i to onim prilagođenim zimskom periodu, dobrim brisačima čije „metlice“ ne ostavljaju tragove koji utiču na vidljivost i prskalicama koje su pravilno usmerene i na pravi način „sarađuju“ sa brisačima.

Bravice, stakla, kederi

Većina savremenih automobila poseduje uređaj za daljinsko otključavanje vrata i obično nema problema sa otvaranjem u zimskim uslovima. Ipak, ako niste ušpricali neko sredstvo protiv zamrzavanja, a uređaj zataji i vi morate da upotrebite ključ, zamrznuta brava može da pruži otpor. Ne pokušavajte na silu, deo ključa može da se slomi i ostane zaglavljen u bravici. Najbolje je plamenom, tj. upaljačem, zagrejati ključ i više puta ga zadržati u bravici. Uspeh je zagarantovan. Ako su vam prozori takođe zamrznuti, a stakla počinju da se magle, nikako ne pokušavajte da ih otvarate podizačima na rukohvatu vrata. Posledica može da bude lom plastičnih zupčanika koji pokreću prozor, a popravka neće biti ni malo jeftina. I najzad, pametno je da sve gumene zaptivače, tzv. kedere na vratima i prtljažniku, premažete vazelinom. Neće se zalepiti ni pod jakim mrazom, a bez vazelina se mogu oštetiti, pa čak i pokidati, ako na silu pokušavate da ih otvorite.

Alati

Vozač koji misli na sve, potrudiće se da se opremi i „alatima za borbu protiv zime“. Tu mislimo na plastični strugač snega i leda, kao i metlicu. Ali ne bilo kakvu, već mekšu koja neće grebati lak na karoseriji.  

Akumulator

Ukoliko imate nov akumulator u vozilu, ili star godinu, dve, budite bez brige. Ali ako ste zaboravili kad ste ga kupili, iskustvo govori da će vas on sam podsetiti na to kada vam je najpotrebniji. Akumulator ne voli zimu i najćešće tada otkazuje ljubav. Novi nije jeftina stavka, ali jako je neprijatno kada vas ostavi na cedilu. Zato, pre jačih mrazeva posetite električara, da vam proveri u kakvom je stanju vaš uredjaj.

Zimske gume

Zakonska obaveza je da od 1. novembra do 1. aprila imate na svim točkovima montirane zimske pneumatike ukoliko na kolovozu ima snega, leda ili poledica. Možete i sa letnjim, ukoliko nema snega...zakon dozvoljava. Ali, imajte na umu da letnje gume gube svojstva i postaju tvrde čim se temperatura spusti na 7 stepeni Celzijusa, za razliku od zimskih pneumatika koji imaju takav sastav da ostaju meke i na niskim temperaturama.  

Ventilacija

Tokom zimske vožnje dolazi češće do zamagljivanja stakala kada je zaprljan sistem za ventilaciju. Stoga očistite lišće i prljavštinu sa otvora kroz koje ulazi vazduh i proverite u kakvom je stanju filter kabine. Možete ga kod majstora očistiti kompresorom ili ga zameniti novim.

Patosnice

Za kraj smo ostavili praktičan savet koji se ne odnosi na estetiku. Naime, ukoliko nastupi zima sa obilnim snežnim padavinama uvek je bolje klasične vunene patosnice zameniti gumenim. Ne samo da se elegantne patosnice teže čiste, već mogu upiti i vlagu od istopljenog snega sa obuće i poprimiti neprijatan miris.

Fotografije: 
Adobe Stock