Italija i Stellantis u velikim problemima
Nije tajna da je Stellantis proteklu godinu završio sa padom prodaje i prihoda, što je na kraju dovelo do iznenadne ostavke Karlosa Tavaresa. Najnoviji podaci govore da najveća svetska grupacija ni u 2025. nije na putu oporavka, budući da je proizvodnja u Italiji pala na istorijski minimum.
Iako je 2025. trebalo da označi godinu oporavka za Stellantis, nove carinske tarife i globalna klima navode na zaljučak da bi pozicija ove grupacije u Italiji mogla da postane čak nezavidnija nego lane…
Naime, proizvodnja putničkih i lakih komercijalnih vozila u Italiji pala za gotovo 36 procenta. To znači da je proizvodnja automobila na najnižem nivou u prethodnih 69 godina, pa su u okviru Stellantis grupacije upaljeni svi alarmi.

Poput evropskih konkurenata, četvrti najveći svetski proizvođač automobila poslednjih godina se bori sa slabom potražnjom, posebno za potpuno električnim vozilima. To je teren na kojem još uvek nema dovoljno kupaca i na njemu trenutno dominira kineska konkurencija koja nastupa sa značajno nižim cenama.
Kako bi rešila pitanje viška kapaciteta na Apeninima, Stellantis se oslanja na program privremenog otpuštanja koje finansira država. U decembru je predstavljen i plan za povećanje proizvodnje, ali se ona očekuje tek od sledeće godine, kada budu lansirani novi modeli sa najaktuelnijom EV tehnologijom, uz nadu da će tržište električnih automobila zabeležiti veći rast.
Mediji spekulišu da je u najtežoj poziciji Maserati, brend koji uprkos slavnoj istoriji zbog velikih gubitaka predstavlja kamen u cipeli za Stellantis, pa se sve glasnije ističe mogućnost prodaje slavnog „trozupca“.
društvenim mrežama