Vozili smo najveći SUV marke Cupra: Po čemu se razlikuje od rođaka iz VW grupe?
Inženjeri Cupre potrudili su se da Terramar ne bude samo prepakovan VW Tiguan, jer ambicije španske marke koja puno polaže na sportski imidž usmerene su ka tome da najveći SUV ovog brenda pruži znatno uzbudljivije vozačko iskustvo, uz poseban fokus na voznu dinamiku
U najezdi novih SUV modela nije lako privući nečiju pažnju, a još teže je da se ona zadrži. Kupra nas je već razmazila egzotičnom sportskom pojavom svojih prethodnih neobičnih modela među kojima je svakako „formentor”, pa kada je stigao „teramar” nismo mogli da se ne zapitamo – da li im je zaista potreban još jedan, na prvi pogled sličan sportski SUV? Šta je to novo što bi mogli da ponude? Da li ovde postoji još nešto što nismo videli od španskog brenda koji je objavio samostalnost još 2018. godine, ali je ostao deo Volkswagen grupacije.
.jpg)
I upravo odatle i počinjemo, jer ne prestaje da nas iznenađuje koliko različitih automobila postoji na VW MQB Evo modularnoj platformi koju Terammar, između ostalog, deli sa novim VW Tiguanom, drugom generacijom veće Škode kodiak”, ali i manjim Audijem A3.
Ali sve to samo ostaje slovo na papiru čim ugledate Terammar – dovoljan je i kratak pogled da se odmah shvati da je ovaj model mnogo više od rebrendiranog tiguana.
Ne treba previše naglašavati ono što je očigledno – svojom pojavom jasno stavlja do znanja da igra na kartu emocija onih kupaca kojima je ukupan izgled automobila važan. Svaki detalj ovog modela, kao i u ostalom svih Cuprinih kreacija poslednjih godina, napravljen je sa posebnom pažnjom. Od linija udubljenja za kvake, do prepoznatljivih linija u obliku slova V koji dominiraju čitavim prednjim delom vozila: od haube, preko zaista masivne prednje maske.
.jpg)
Ali, ono što ostavlja najsnažniji utisak je dizajn farova i dnevnih svetala, koji ovaj model čini prepoznatljivim. Dakle, nema nikakve dileme da jedino što spaja Tiguan i Terammar jeste platforma na kojoj nastaju i mehaničke komopnente koje dele.
Inače, Terammar je veći od Formentora, a tek nešto niži i kraći od Tiguana, ali i neznatno širi. Ono što izdvaja ovaj model od svoje braće koja dolaze na istoj platformi, jeste kalibracija sistema oslanjanja, koje je spušteno za 10 mm u odnosu na Tiguan”, a Cupra je dodatno prilagodila najnoviji sistem za dinamičku kontrolu šasije (DCC).
Baš kao i spoljašnjost, enterijer ima naglašen sportski pečat, od sedišta sve do obruča upravljača na kojem je smešten i taster za pokretanje vozila. Ručica menjača je smeštena tik iza njega, pa je potrebno privikavanje, ali ne zahteva previše vremena, kada jednom ruka nađe put do ručice, pokret postaje prirodan i prebacivanje iz normalnog u sportski režim je izuzetno lako i brzo.
.jpg)
Ono što ovom modelu nedostaje jesu fizički tasteri za upravljanje klima-uređajem. Istina, oni osetljivi na dodir se nalaze nadohvat ruke i vozaču i suvozaču.
Dok je centralni ekran veličine 12,9 inča veoma pregledan i brz, nudeći korisne i prilagodljive prečice, poput opcije za isključivanje nekih napadnijih sistema aktivne bezbednosti (dovoljno je da prevučete prstom nadole s vrha ekrana), onaj na instrument-tabli je manjih dimenzija, pa je pregled mape i ostalih podataka pomalo i štur. Pregrade u vratima dovoljno su velike da u njih stane veća flaša, tu je i pretinac ispod centralnog naslona za ruku, par držača za čaše, kao i deo za bežično punjenje telefona smešten ispod centralnih ventilacionih otvora.
.jpg)
Zahvaljujući većim dimenzijama, prostora pozadi za noge ima u izobilju, a stopala lako mogu da se smeste ispod prednjih sedišta. Za duža putovanja, naslon na srednjem sedištu se preklapa i otkriva dodatna dva držača za čaše.
Terramar je izraz za zemlju pored mora, ali i naziv legendarne trkačke staze nadomak Barselone
Terammar prosto impresionira svojom praktičnošću. Sve verzije dolaze sa zadnjom klupom koja je deljiva u odnosu 40:20:40, a sedišta se mogu pomeriti, nagnuti unazad ili potpuno preklopiti u ravnu površinu. I time dolazimo i do prtljažnika – standardni modeli sa benzinskim motorom ili blagi hibridi nude 540 litara zapremine, koja se pomeranjem zadnjih sedišta povećava na vrlo respektabilnih 642 litra. To je samo 10 litara manje od onoga koliko nudi Tiguan, što je u ovoj klasi više nego konkurentno. Dodatni plus je i pravilan oblik samog prostora, bez nepotrebnih i neiskoristivo oštrih uglova.
.jpg)
Ako ne tragate za dizelašem ili potpuno električnim vozilom, ponuda motora pokriva gotovo sve potrebe. Osnovu čine tri benzinske verzije zapremine 1,5 litara (blagi hibrid) sa 150 konjskih snaga i pogonom na prednjim točkovima, kao i onaj zapremine dva litra (TSI) sa pogonom na svim točkovima koji dolazi sa 204 i 262 konjske snage. Tu su i dve pogonske jedinice e-hybrid sa kombinacijom 1,5 benzinskog i elektromotora, od kojih slabija oslobađa 204, a snažnija, sa oznakom VZ, 272 KS.
.jpg)
Mi smo na testu imali verziju opremljenu 2.0 TSI turbo-benzincem sa 204 KS, sa sedmostepenim DSG menjačem i pogonom na sve točkove. I odmah treba naglasiti da je upravo ova verzija sve što je potrebno za grad, ali i za duga putovanja. Motor se ne plaši ulaska u visoke obrtaje, dok sedmostepeni automatski menjač u Sport i manuelnom režimu daje brz i precizan odziv.
.jpg)
Čini se da je najveći adut ovog modela njegova sposobnost da kombinuje sportski utisak i udobnost. Pa tako, recimo, ako odaberete Comfort režim vožnje, Terammar se pretvara u vrlo uglađen porodični SUV. Čak i sa velikim točkovima od 19 inča, bez problema upija neravnine i pruža tihu, stabilnu vožnju bez poskakivanja.
Ali, ne treba očekivati nemoguće – tvrđe oslanjanje i veliki točkovi definitivno će uticati da iako možda ne osećate rupe na putu, svakako ćete ih čuti kada prelazite preko njih. Ukupno gledano ne izostaje utisak ozbiljno doteranog i prilično uglađenog vozila.
.jpg)
Za one koji žele još naglašeniju sportsku notu, verzije sa oznakom VZ donose i adaptivne amortizere (Dynamic Chassis Control) kao i unapređene Akebono kočnice sa šest klipova.
Testirani primerak sa dodatnom opremom košta 47.533 evra
Ovo možda i jeste najozbiljnija Cupra do sada, a u veziji sa turbo-benzincem zapremine dva litra i 204 KS ima dovoljno karaktera, stila i, što je najvažnije, performansi. Praktičan je i uglađen kada to treba, ali na zahtevnijim putevima i dalje deluje brz i ispunjavajuć za vožnju. Kada pritisnete taster za promenu režima vožnje i pređete na „ljuće”, odnosno sportsko podešavanje, odmah vam postaje jasno da su se inženjeri Cupre i te kako potrudili.
I na kraju ostaje pitanje cene – verzija koja je bila kod nas na testu košta 47.533 evra, ali verzija 1.5 eTSI sa 150 KS i DSG menjačem košta od 34.990 evra.
Benzin/ Automatski
Cupra Terramar 2.0 TSI DSG 4Drive
Cena: od 41.211 evra
društvenim mrežama