Test
/
Cupra Formentor 1.5 eTSI
Na testu nova Cupra Formentor

Na testu nova Cupra Formentor: Šta je razlog velike promene?

Tina Vujanović
8/9/2024
Test

Na test nam je stiglo iznenađenje iz Kupre – redizajnirani „formentor”. Kažemo iznenađenje jer je jedan od najuspešnijih modela u čitavom segmentu potpuno promenio lice. Kako su se samo Španci usudili da ovoliko izmene dizajn njihovom najpoželjnijem krosoveru, pitaće se mnogi

Ako nas redovno pratite onda znate da smo već pisali o tome da se retko koji proizvođač automobila usudi da menja uspešan recept. Upravo zato smo se siti nagledali vozila koja se generacijama slabo menjaju. Oni koji nemaju takvu praksu su malobrojni i – hrabri. Kupra je već dokazala hrabrost prvenstveno svojim dizajnom, a sada još jednom to potvrđuje, jer je svoj prvi samostalni i najuspešniji model „formentor” prilično promenila pri restilizaciji.

Novi prednji kraj asocira na „nos morskog psa”

Naime, Kupra je promenila lice „formentoru” kako bi se više razlikovala od game srodne marke Seat, a istovremeno predstavlja novi i dalje vrlo atraktivan dizajn. U fokusu je istaknuti kljun na vrhu šire maske hladnjaka, dok su svetla sada LED jedinice trouglastog oblika.

U fokusu je istaknuti kljun na vrhu šire maske hladnjaka, dok su svetla sada LED jedinice trouglastog oblika

Kada pogledamo automobil pozadi i tu vidimo značajnu promenu – Cupra znak na zadnjim vratima sada je osvetljen. Ovaj detalj čini automobil još upadljivijim nego pre.

Stop-svetlo je i dalje jedino mesto gde je ispisan naziv modela

Jedino što je ostalo isto je izgled vozila sa strane, kao i njegove dimenzije. Podsećanja radi, ovaj krosover dugačak je 4,5 metara, dok je međuosovinsko rastojanje takođe istih 2,7 metara. To znači da unutra ima mesta isto kao i pre, a to je sasvim dovoljno da se četvoro odraslih putnika udobno smesti, dok prtljažnik raspolaže sa vrlo korektnih 450 litara zapremine.

Novosti u kabini

Odmah da kažemo da se nama „formentor” sviđa, dopadao nam se i prethodni. I zato smo poželeli da se dizajnerska priča spolja nastavlja jednako dobro i unutra. Po otvaranju vrata odmah primećujemo razliku – redizajnirani model je dobio novi i veći centralni ekran. Sada je dimenzija 12,9 inča i pokreće ga novi operativni softver s poboljšanom personalizacijom i odzivom. Takođe, klizači osetljivi na dodir za jačinu zvuka i temperaturu kabine sada su osvetljeni, što je praktično tokom vožnje noću, ali i dalje ne toliko zgodno kao pravi fizički tasteri.

Centralni ekran sada je veći, responsivniji i oštrije grafike nego pre
Digitalna instrument-tabla (Active Info Display) nije menjana. Nudi puno informacija, kao i opcije personalizovanog prikaza

Sve ostalo ispred vozača je bez velikih izmena. Sa vrlo atraktivnog volana pogled se teško skida, a tu su i dalje okviri ventilacionih otvora u upadljivoj boji bronze. U tamnoj kabini ima još ukrasa i detalja u toj boji, ali ipak najupadljivija su sjajna, sportska sedišta sa integrisanim naslonima za glavu. Platnene presvlake su izrađene od 73% recikliranog veganskog tekstila, dok za kožu Kupra tvrdi da je „ekološka”.

Sedišta sa integrisanim naslovnima za glavu i upadljivim logotipom, osim što su atraktivna, ujedno su i vrlo udobna i dobro drže telo u krivinama

Ono što mi tvrdimo je da su sedišta vrlo nisko postavljena, udobna, kao i da nam je prst već krenuo ka tasteru u okviru volana na kome piše Start Engine.

Kako se vozi?

Naša verzija je bila ona koju će pazariti većina kupaca sa domaćeg tržišta – ona koja izgleda kao da ima 300 KS, a ima ih upola, tako da cena nije astronomska. Verovatno pogađate – testni primerak pokretao je 1,5 TSI benzinac sa 150 KS i pogonom napred, uparen sa malo ćudljivim sedmostepenim menjačem s dvostrukim kvačilom. Bez obzira na to što ove brojke ne zvuče impresivno, odmah da kažemo da se ovaj „formentor” vozi sjajno.

Niska pozicija sedenja i sjajno upravljanje su nešto po čemu se ovaj krosover razlikuje od ostalih. Taster sa Cupra znakom na volanu služi za biranje režima vožnje

Da to bude moguće zdušno su se izborili sledeći faktori: kao prvo odlična i vrlo niska pozicija sedenja u krosoveru (ko želi krosover zbog visoke pozicije sedenja, ovde to neće dobiti), potom položaj volana, a onda više nego korektno upravljanje za SUV ovog ranga, koje vozaču u svakom trenutku ostavlja utisak da s ovim automobilom može, pa ne baš na stazu, ali jasno vam je šta želimo da kažemo… Upravljanje je tako lepo izvedeno i direktno da je čak spora vožnja zabavna.

Samo iz profila Formentor nije promenio izgled

Uostalom nije svima za uživanje potrebno 300 KS. Mnogima je za dnevnu dozu zabave dovoljno to da je automobil upravljiv. Ovde još pride postoje i režimi vožnje, pa se u Sportu uživa u još čvršćem i direktnijem upravljanju, a u Comfortu u nešto mirnijoj ali, srećom, ne i premekanoj vožnji koja ostavlja utisak ljuljanja u krivinama.

{{related-post-1}}

Kada je reč ooslanjanju, već kod „formentora” u osnovnoj verziji, ono je, čini se, uvrhu klase. Dodaćemo i to da se o snažnijim varijantama ovog modela i njihovimdinamičnim karakteristikama čulo nadaleko. U svakom slučaju, „formentor” je jedan udoban automobil, koji se u krivinama ponaša i više negostabilno, i vozaču to ume da prenese.

Što se tičevožnje po gradu, iako vrlo okretan i agilan, i dalje ima staru manu – usledniske pozicije sedenja i širih A-stubova pri dnu, preglednost je problematična,te gotovo svako skretanje kroz gradske ulice obavlja se, takoreći napamet, bezprecizne slike gde ste tačno s vozilom. Takođe, sedmostepeni DSG sjajno radi upokretu i brzo menja brzine, ali ume da zapne pri parkiranju ili pri pokretanjuvozila iz stajanja. Iako „formentor” nije naročito visok krosover, povišenorastojanje od tla mu definitvno daje prednost u gradovima poput naših.

{{related-post-2}}

Potrošnja ugradskoj vožnji nije prelazila sedam litara benzina uzimajući u obzir da nismo bilipreviše obazrivi s gasom. Na otvorenom putu nema izraženih mana, vrlo smo selepo i udobno vozili, a jedino što smo poželeli je nešto bolje izolovana kabinapri brzinama većim od 120 km/h. Potrošnja na regionalnim putevima iznosila je došest litara, a na auto-putu oko pola litre, do litre više.

Za novi Formentor je stigao unapređeni dvolitarski četvorocilindarski turbo benzinski motor iz Audija S3 i Volkswagen Golfa R, koji šalje 333 KS na sva četiri točka putem sedmostepenog menjača s dvostrukim kvačilom

Bogata oprema i u standardu

Zaista nema potrebe za bilo čim osim osnovne opreme, jer nudi dovoljno „igračaka”. Osim pomoći pri parkiranju i infotejment ekrana osetljivog na dodir, dobijate 18-inčne aluminijumske točkove, full LED prednja svetla, retrovizor s automatskim zatamnjivanjem, zaštitno staklo, električno-sklopive spoljne retrovizore, trozonsku klimu, ulazak bez ključa, adaptivni tempomat i još puno toga.

Standardno Formentor nudi 18-ice, a naša verzija je imala 19-inčne Sandstorm Copper felne

Na kraju, restilizovani model će prvo privući kupce koji žele vrlo atraktivan i moderan automobil po, danas, fer ceni – osnovna verzija startuje od 34.959 evra. Sa druge strane, i za 47.470 evra „formentor” se može dobiti kao pravi sportski automobil, u verziji VZ, koja nudi 333 KS. Dakle, veliki izbor različitih karaktera i drugačiji, upadljiv dizajn opet će ga učiniti poželjnim za mnoge.

Najsnažniji motor

Za novi Formentor je stigao unapređeni motor – dvolitarski četvorocilindarski turbo benzinski motor iz „audija S3” i „volkswagen golfa R”, koji šalje 333 KS na sva četiri točka putem sedmostepenog menjača s dvostrukim kvačilom. Haldex diferencijal zamenjen je „torque splitterom”, odnosno razdelnikom obrtnog momenta s višelamelnim kvačilom. Time se poboljšala isporuka snage na zadnju osovinu. Pored njega, i osnovog 1,5 od 150 KS kakvog smo mi vozili, u ponudi su i e-hibridi sa 1,5 litarskim motorom, ali sa 204 i 272 KS. Tu je i običan 2.0 TSI sa 265 KS, kao i dizel 2.0 TDI sa 150 KS.

Fotografije: 
Luka Kulundžić
elektro model
Benzin - Mild Hybrid/Automatski
CUPRA Formentor 1.5 eTSI
Karoserija
Krosover, 5 vrata, 5 sedišta; duž./šir./vis. 4.451/1.839/1.520 mm; međ.rast. 2.680 mm; masa 1.569 kg, prtljažnik 450 lit
Motor
Benzin, 4 cilindra; 1.498 ccm; 150 KS pri 5.000–6.000 o/min.; 250 Nm pri 1.500 – 3.500 o/min.
Elektromotor
Elektromotor 2
Snaga hibridnog sistema
Baterija
Prenos
Sedmostepeni DSG; pogon napred
Oslanjanje
Napred McPherson/pozadi Multilink
Kočnice
Napred diskovi, nazad diskovi
Pneumatici
245/40 R19
Performanse: 0-100 km/h 9 sek.; maks. brzina 205 km/h; Potrošnja 5,3 /100 km, 136–133 g C02/km
dizajn, bogata osnovna oprema, zabavna vožnja
preglednost
43.904 evra