No items found.
Reportaža
/
Reportaža / Žene u saobraćaju
Da li su žene bolji vozači?

Dame sve umešnije za volanom

AMR
25/3/2022
Reportaža
Bezbednost

Prema podacima MUP-a pripadnice lepšeg pola opreznije voze od muškaraca i prave znatno manje prekršaja u saobraćaju. U Srbiji ima 1.287.971 aktivna vozačica. Protekle godine vozačku dozvolu steklo je više žena nego muškaraca

Polemika o tome da li su muškarci bolji vozači od žena traje verovatno od pojave automobila. I sva je prilika da će se nastaviti dok god je automobila i saobraćaja. Kada se radi o ovoj temi, muškarci su posebno osetljivi i malo je onih koji će ženama priznati da su „ravnopravne” u saobraćaju, a kamoli da su bolji vozači. Mnogo je zamerki, pa čak i potcenjivanja ženskog umeća za volanom. Posebno kada je u pitanju parkiranje, koje je, istini za volju, za žene jedna od komplikovanijih radnji u saobraćaju.

U pokušaju da ovaj „problem” osvetli malo bolje i utvrdi ko je u pravu, redakcija Auto Moto revije tim povodom prostudirala je podatke dobijene od Ministarstva unutrašnjih poslova i došla do zaključka koji baca novo svetlo na pripadnice lepšeg pola.

SVAKI TREĆI VOZAČ – ŽENA

Najpre, vozačice su sve brojnije na našim ulicama i drumovima. U ovom trenutku, ukupan broj osoba ženskog pola sa aktivnom vozačkom dozvolom iznosi 1.287.971. U odnosu na ukupan broj vozača, procentualno to je čak 35 odsto. Što, priznaćete, nije malo. Dakle, nešto više od trećine vozača u saobraćaju u Srbiji su žene.

AMSS je za 8. mart obradovao 15 pripadnica lepšeg pola Super članskim paketima, a iznenadili smo ih ružama koje smo podelili na tri lokacije – u Beogradu, Novom Sadu i Nišu

Ovi podaci govore još o nečemu, a to je da žene postaju sve emancipovanije i ne žele da zaostaju za muškarcima. Više je razloga za ovakav trend. Počevši od višeg standarda porodice, boljeg položaja u preduzećima u kojima su zaposlene, a time i primanja na radnom mestu, nezavisnosti od partnera, pa sve do samohranih majki kojima je automobil neophodan zbog brige o deci i ispunjavanju svakodnevnih obaveza.

U konstantnom „ratu za titulu” ko je bolji, muškarci ili žene, podaci Ministarstva unutrašnjih poslova su egzaktni: Od ukupnog broja prekršaja koji su registrovani u Policiji, žene čine samo 13 odsto, što je podatak koji bezuslovno ide u korist žena. Statistički iskazano, one čine čak šest puta manje prekršaja od muškaraca. U toku je to i najčešći prekršaj koji čine žene „jer ne ispuštaju telefon iz ruke”. Ali statistika govori da su muškarci „veće pričalice” u toku vožnje od žena, i to čak sedam puta više!

Tamara Ninić iz Operativnog centra AMSS govorila je u jutarnjim programima RTS i K1 TV na temu žene kao vozači, podsetivši na prvu ženu vozača u Srbiji, kraljicu Mariju Karađorđević, koja je bila i zaštitnica prvog auto-kluba u Srbiji, koji je kasnije izrastao u Auto-moto savez Srbije

Ipak, jedan podatak ne ide pripadnicama lepšeg pola na čast. A to je vožnja pod uticajem alkohola. Naime,u prošloj godini zbog „čašice više” iz saobraćaja je isključeno 2.635 žena! Ipak, to je neuporedivo manje od muškaraca, čak 17 puta.

Statistika dalje pokazuje da žene čine šest puta manje prekršaja prekoračenja brzine.

U odnosu na broj vozača u Srbiji, čak 35 procenata su pripadnice lepšeg pola. Od ukupnog broja saobraćajnih prekršaja evidentiranih u Policiji tokom prošle godine, žene su načinile samo 13 odsto

I tu je odnos dva prema jedan u „raboš” muškaraca. Kada je prekoračenje brzine u pitanju nismo došli do egzaktnih podataka, ali na osnovu iskustva i informacija iz medija možemo zaključiti da su retke žene vozači uhvaćene u bahatoj vožnji, kao i da su retke situacije u kojima su imale bliske susrete sa presretačima...

{{related-post-1}}

Statistika MUP-a pokazuje da su žene manje sklone pravljenju prekršaja u saobraćaju od muškaraca

Takođe, znatno su pažljivije prema pešacima i čine šest puta manje prekršaja nepropuštanja pešaka na prelazima. Nisu ni previše sklone rizicima u toku vožnje, pa je zabeleženo da su nepropisno preticale deset puta manje od pripadnika „jačeg pola”.

OPREZNIJE SU U SAOBRAĆAJU

Ovi podaci nedvosmisleno pokazuju da pripadnice lepšeg pola nisu lošiji vozači! One su pažljivije, ne podležu izazovima brzine, možda se ne snalaze baš u gužvama u saobraćaju kao muškarci, ali nisu toliko sklone rizicima, niti isterivanju pravde i prednosti.

Činjenica je, nažalost, da i veliki broj muškaraca ne uvažava žene vozače i ne olakšavaju im baš uvek „posao” svojim nestrpljenjem, zbog žurbe, nervoze i slično. Ponašaju se u „mačo” stilu, što bi se moglo nazvati „balkanskim pristupom”. Pa time samo pojačavaju stereotip o ženama kao lošijim vozačima, što po civilizacijskim parametrima apsolutno nije tačno. Biti dobar vozač nije samo umeće parkiranja i dinamične vožnje u saobraćaju i po krivinama. Biti dobar vozač je pre svega voziti po propisima, ne ugrožavati druge učesnike u saobraćaju i poštovati saobraćajne propise. A tu su žene ispred muškaraca. Podaci o broju načinjenih prekršaja ukazuju da su žene opreznije i disciplinovanije za volanom. Kada se sagleda odnos „snaga”, gde na dva muškarca dolazi jedna žena, evidentno je da žene u višestruko manjoj meri krše saobraćajne propise.

ŽENE BROJNIJE OD MUŠKARACA

Zanimljivo je da podaci MUP-a pokazuju da je sve više žena koje stiču vozačku dozvolu. Interes za sticanje prava na vožnju automobila među ženskom populacijom raste takoreći iz dana u dan. Tako, statistika govori da je u prošloj godini veći broj žena steklo vozačku dozvolu nego muškaraca. Čak 52 odsto novih vozača u 2021. čine pripadnice lepšeg pola.

BLAGODETI ČLANSTVA U AMSS

Jedan od „hendikepa” u saobraćaju koji prati pripadnice „nežnijeg pola” jeste to što se mali broj njih razume u mehaniku i prosto su nemoćne ako se u toku vožnje desi neki problem. Čak i onaj najjednostavniji kao što je „gumi defekt”, koji zahteva zamenu pneumatika na licu mesta. To je i za muškarce noćna mora, a kamoli za žene. Takođe, nisu sve žene srećnice da mogu sebi da priušte nove automobile, a polovni su znatno skloniji kvarovima.

Zato je sve veći broj žena koje su svesne svega toga i koje koriste blagodeti članstva u Auto-moto savezu Srbije. Od svih AMSS članova fizičkih lica, žene trenutno čine 21,38 procenata, što je povećanje od gotovo 2 procenta u odnosu na prethodnu godinu. Inače, najviše ih ima u starosnoj grupi od 26 do 40 godina, a čak 68 odsto žena se opredeljuje za Super članski paket, koji pored Srbije pokriva i kontinentalni deo Evrope. Kupovinom nekog od članskih paketa dobijaju besplatnu pomoć na putu 24 časa dnevno sedam dana u nedelji – u Srbiji i u Evropi, u zavisnosti od odabranog paketa. To podrazumeva sve popravke koje se mogu obaviti na licu mesta, ali i besplatno šlepanje vozila, ukoliko se radi o ozbiljnijem kvaru, kao i pokrivanje određenih troškova, poput smeštaja i prevoza, što ih lišava briga i maltretiranja, kao i osećaja bespomoćnosti koji je poznat svakom vozaču u takvim situacijama.

Fotografije: 
AMR