Znate li koliko se u Srbiji (ne)koristi sigurnosni pojas?
Za Auto Moto Reviju reviju govorio je načelnik Uprave saobraćajne policije, pukovnik Slaviša Lakićević, i izneo neke vrlo zabrinjavajuće podatke.
Kada govorimo o upotrebi sigurnosnog pojasa u vozilima, naš sagovornik iznosi operativne podatke koji daju jasnu sliku koliko je važno njegovo korišćenje, i to ne samo na prednjim sedištima, već i na zadnjoj klupi.
"Protekle godine u Srbiji je poginulo 286 vozača motornih vozila, pri čemu polovina nije koristila sigurnosni pojas. U svojstvu putnika smrtno je stradalo 81 lice, od toga dve trećine nije bilo vezano pojasom u trenutku saobraćajne nezgode. Ako se zna da pojas sprečava smrtni ishod u 60 do 70% slučajeva, jasno je koliki rizik nosi nevezivanje pojasa", ističe Lakićević i dodaje da nije slučajnost što u skandinavskim zemljama ima najmanje poginulih na putevima.
"Tamo procenat korišćenja pojaseva na prednjim sedištima iznosi 96%, a na zadnjim nešto više od 90%. Nažalost, kod nas su ti procenti dosta niži – oko 76 odsto na prednjim sedištima i manje od 20 odsto na zadnjoj klupi", otkriva naš sagovornik.
{{related-post-2}}
Da ne bude poginule dece
Načelnik Lakićević smatra da je u cilju unapređenja bezbednosti saobraćaja potrebna maksimalna sinergija društveno relevantnih subjekata, kao što su MUP, JP „Putevi Srbije”, Agencija za bezbednost saobraćaja i Auto-moto savez Srbije, ali isto tako je neophodno da pojedinci promene loše navike u saobraćaju. Dakle, svi zajedno moramo raditi na tome da budemo sigurniji na ulicama i drumovima.
"Protekle godine doneta je Strategija za bezbednost saobraćaja, čiji je strateški cilj da Srbija postane jedna od 10 najbezbednijih zemalja u Evropi. Želimo da prepolovimo broj smrtno stradalih i povređenih lica u odnosu na 2019. godinu, a jedan od glavnih ciljeva je da ne bude poginule dece od 2030. godine. Sada je prosek stradanja na godišnjem nivou dvanaestoro dece i mi se iz petnih žila trudimo da ta crna statistika postepeno opada", kaže Lakićević.
{{related-post-1}}
Inače, u Srbiji je u prethodnoj godini poginulo 501 lice, što je najmanji broj od kada se vodi evidencija, sa izuzetkom 2020. kada je bilo „zatvaranja” zbog pandemije, kaže Lakićević i iznosi jedan malo poznat podatak u javnosti, a to je koliko nas na godišnjem nivou koštaju saobraćajne nezgode - više o tome saznajte ovde.
društvenim mrežama