Bezbednost
/
Izmene i dopune ZOBS-a
AKTUELNO | Izmene i dopune ZOBS-a

I oduzimanje vozila ulazi u zakon

Uroš Dedić
25/8/2023
Bezbednost
Saobraćaj

Predlogom izmena i dopuna Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima Republike Srbije, između ostalog, predviđeno je oduzimanje vozila za teže prekršaje i strožije kazne kada se prilikom prekršaja u vozilu nalaze deca. Biće regulisana upotreba električnih trotineta, ali i autonomnih vozila. Zarad povećanja bezbednosti pružnih prelaza uvodi se modernija svetlosna signalizacija

Vlada Republike Srbije nedavno je usvojila Predlog izmena i dopuna Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima. Ovaj dokument se trenutno nalazi u skupštinskoj proceduri, treba da prođe kroz raspravu i da bude usvojen na jednom od narednih zasedanja parlamenta. Predstoje nam brojne i značajne izmene propisa iz oblasti saobraćaja, od kojih najviše pažnje izazivaju – oni o oduzimanju vozila. Takođe, za pojedine prekršaje predviđene su veće kazne, dok će za najlakše prekršaje u određenim slučajevima, umesto prekršajnog naloga vozači dobijati samo upozorenje.

Za razliku od nekih izmena koje se određenom broju vozača možda neće učiniti toliko važnim, propisi koji predviđaju oduzimanje vozila izazvaće veliku pažnju u javnosti. Po novom Zakonu policija će moći privremeno, odnosno do okončanja dokaznog postupka, da oduzme vozilo u slučaju težeg prekršaja, ako je lice u poslednje dve godine pravosnažno osuđivano za takve prekršaje iz oblasti bezbednosti saobraćaja. I to nije sve, jer će troškove nastale u vezi sa privremenim čuvanjem oduzetog predmeta snositi okrivljeni.

Starosna granica za dobijanje vozačke dozvole za C i D kategoriju spušta se sa 24 na 21 godinu, a samo za C kategoriju sa 21 na 18 godina

Trebalo bi da budu pooštrene kazne i za prekršaje koji se odnose na obaveze vozača prema pešacima, a načinjeni su dok se deca do 12 godina nalaze u vozilu. U takvim slučajevima će se upisivati dva dodatna kaznena boda, a i mera zabrane upravljanja će se uvećavati za dva meseca.

Nasuprot tome, lakši prekršaji za koje se dobija fiksna novčana kazna na licu mesta, ostavljaće mogućnost policiji da umesto prekršajnog naloga izda upozorenje. Sve to pod uslovom da lice u prethodne dve godine nije evidentirano kao počinilac saobraćajnih prekršaja.

Posebnu pažnju u Predlogu zakonodavac posvećuje električnim trotinetima. Prevoz koji, prema nekim procenama koristi više od dvesta hiljada ljudi u našoj zemlji dobija svoje mesto u zakonskom okviru kao lako električno vozilo. Vozači električnih trotineta biće u obavezi da nose zakopčanu zaštitnu biciklističku kacigu i ne smeju prevoziti drugu osobu. Smeju koristiti biciklističku stazu, pešačko-biciklističku stazu ili biciklističku traku. Na mestima gde nema pomenutih staza mogu da se kreću kolovozom, ali samo gde je dozvoljena brzina kretanja najviše 50 kilometara na sat, i to u širinu najviše jedan metar od desne ivice kolovoza. Licima mlađim od 18 godina biće dozvoljeno da voze na kolovozu samo gde je brzina ograničena na 30 kilometara na sat.

Licima mlađim od 14 godina neće biti dozvoljeno da upravljaju lakim električnim vozilima na javnim putevima. Obaveza nošenje zakopčane biciklističke kacige važiće za sve i zabranjuje se prevoz drugog lica na električnom trotinetu

Ovo su samo neke od najinteresantnijih novina kojima zakonodavac želi da unapredi bezbednost saobraćaja na putevima, ali i da zaštiti ekonomske interese naše države. Svakako trebalo bi pozdraviti to što su električna laka vozila stavljena u zakonski okvir. Veoma značajno je i zakonsko regulisanje kada se korisniku može oduzeti vozilo, što bi definitivno trebalo da natera bahate vozače da razmisle o svojim postupcima. Sada preostaje da Skupština usvoji zakon, koji će stupiti na snagu osmog dana od objavljivanja u Službenom glasniku, uz napomenu da će dosta propisa biti regulisano Pravilnicima i drugim podzakonskim aktima u roku od šest meseci od donošenja Zakona.

Pojedini prekršaji povlačiće strožije kazne kada se u vozilu nalaze deca

NIŽI TROŠKOVI ZA LAKE PREPRAVKE

Predloženo je da za lake prepravke na vozilima, kao što su ugradnja kuke ili zatamnjivanje stakala, ne bude potrebna saglasnost proizvođača, kao ni tehnički pregled, čime bi troškovi bili umanjeni za minimum 12.000 dinara. Ostaju ispitivanje vozila i pribavljanje atesta.

ZELENO SVETLO ZA AUTONOMNA VOZILA

Autonomna vožnja biće dozvoljena na javnim putevima, ali samo u svrhu testiranja na osnovu dozvole kojom će biti određeno vreme i način upotrebe. Autonomno vozilo je definisano kao proizvedeno ili prepravljeno motorno vozilo sa automatizovanim sistemom vožnje, sa ili bez podrške vozača.

MODERNIZACIJA PRUŽNIH PRELAZA

Jedan od ciljeva Zakona je i povećanje bezbednosti saobraćaja na pružnim prelazima. Za regulisanje saobraćaja na prelazu puta preko železničke pruge u istom nivou upotrebljavaće se semafori sa svetlima crvene i žute boje. Po logici stvari, crveno svetlo znači zabranjen prolaz, dok žuto svetlo zabranjuje prolaz, osim u slučaju kada vozilo ne može bezbedno da se zaustavi ispred svetlosnog znaka. Trepćuće žuto svetlo znači da su ili uređaji neispravni ili se ne koriste. Inače, rok određen za zamenu postojećih semafora novim sa dvobojnim svetlima iznosi tri godine od dana stupanja Zakona na snagu.

PREKRŠAJI ZA MOGUĆE ODUZIMANJE VOZILA

  • Vožnja pod dejstvom alkohola sa više od 1,2 promila
  • Odbijanje alkotestiranja ili testa na drogu
  • Prekoračenje brzine za više od 50 km/h u zoni usporenog saobraćaja
  • Prekoračenje brzine za više od 60 km/h u zoni škole ili zoni „30”
  • Prekoračenje brzine za više od 70 km/h u naselju
  • Prekoračenje brzine za više od 80 km/h van naselja
  • Prolazak kroz najmanje dva crvena svetla na semaforu u razmaku kraćem od 10 minuta
  • Preticanje kolone vozila preko pune linije
  • Prevoz deteta mlađeg od 12 godina na mestu vozača
  • Prevoz deteta mlađeg od 12 godina na mestu koje nije predviđeno za sedenje
  • Vožnja bez položene ijedne vozačke kategorije
  • Vožnja tokom mere zabrane upravljanja vozilom
  • Vožnja nakon oduzimanja vozačke dozvole zbog nakupljenih kaznenih poena
  • Vožnja za vreme privremenog isključenja iz saobraćaja
  • Vožnja noću na neosvetljenom putu bez ijednog uključenog svetla na vozilu
  • Preticanje ili obilaženje vozila koje se zaustavlja ili se zaustavilo radi propuštanja pešaka na pešačkom prelazu
  • Preticanje kolone pod pratnjom
  • Nepropuštanje vozila pod pratnjom
Fotografije: 
AMR