AMSS
/
Sporazum o saradnji
AMSS i HEINEKEN SRBIJA | Sporazum o saradnji

„Kad ide tura, ne ide gas”

AMR
22/7/2022
AMSS
Bezbednost

Potpisivanjem Sporazuma o saradnji između AMSS i kompanije Heineken Srbija pokrenuta je kampanja pod nazivom „Kad ide tura, ne ide gas”, koja ima za cilj podizanje svesti o tome koliko je opasno voziti pod uticajem alkohola

Auto-moto savez Srbije nastavlja aktivnosti na unapređenju bezbednosti saobraćaja na putevima, koje se ogledaju u akcijama, savetovanjima, saradnji sa odgovornim društvenim subjektima, poput Ministarstva unutrašnjih poslova i JP „Putevi Srbije”, ali i sa drugim organizacijama i kompanijama koje u okviru svojih poslovnih i vanposlovnih aktivnosti vode i brigu o bezbednosti učesnika u saobraćaju.

Najnovija u nizu kampanja ozvaničena je sredinom maja, kada je potpisan Sporazum o saradnji između AMSS i kompanije Heineken Srbija. Akcija pod nazivom „KAD IDE TURA, NE IDE GAS” sprovodiće se od juna do septembra ove godine u poslovnicama AMSS i „AMS Osiguranje” a.d.o. u Beogradu, Zaječaru, Novom Sadu i Nišu.

Promocija je održana na karting stazi Ada Huja, a po završetku oficijelnog dela programa, prisutni su mogli da se okušaju u vožnji kartinga

Učesnici u ovoj akciji, kao i svi zainteresovani, biće u prilici da se kroz edukativni materijal, kao i putem specifičnih aktivacija, korišćenjem tzv. „pijanih naočara”, koje simuliraju vid pod dejstvom alkohola i uz pomoć kojih je moguće jasno uočiti razliku između vožnje u treznom i vožnje u alkoholisanom stanju, upoznaju sa tim koliko je važno da se zbog sebe, ali i drugih učesnika, odgovorno ponašaju u saobraćaju.

Milan Nikolić, generalni sekretar Auto-moto saveza Srbije, izrazio je uverenje da je ovo početak dugoročnog partnerstva koje će biti od koristi svim učesnicima u saobraćaju.

{{related-post-3}}

-Poznato je da alkohol i vožnja ne idu zajedno i ovom kampanjom želimo da ukažemo na značaj odgovornog ponašanja u saobraćaju, posebno imajući u vidu da pojedinci neretko sednu za volan pod uticajem alkohola, što može imati nesagledive posledice. Auto-moto savez Srbije decenijama unazad raznim akcijama i aktivnostima nastoji da unapredi saobraćajnu kulturu u Srbiji i ovaj projekat je još jedan u nizu koji će nam u tome pomoći, izjavio je Nikolić.

Naočare koje simuliraju vid u pijanom stanju pokazuju koliko su osobe pod uticajem alkohola onesposobljene za normalno upravljanje vozilom i učestvovanje u saobraćaju uopšte

Ispred Heineken Srbija, Sporazum je potpisala Neda Đokić, direktorka ove kompanije.

– Pivo je prirodni proizvod u kojem uživa na stotine miliona ljudi širom sveta. Za većinu, ono predstavlja deo zdravog izbalansiranog životnog stila ukoliko se konzumira odgovorno. HEINEKEN podržava i promoviše odgovornu konzumaciju piva u svakoj aktivnosti i u svakom vidu komunikacije i ovu ulogu shvatamo veoma ozbiljno. Za nas, cilj je da odgovornu komunikaciju učinimo poželjnim vidom ponašanja, uz istraživanje novih i inovativnih pristupa, kako bismo na pravi način preneli poruku o odgovornosti ka svim našim potrošačima. Ponosni smo na početak saradnje sa Auto-moto savezom Srbije i verujemo da ćemo partnerskim odnosom i kvalitetnom saradnjom zajednički uspešno raditi na razvoju i unapređenju odgovornosti u saobraćaju, rekla je Neda Đokić.

Sporazum su potpisali Milan Nikolić, generalni sekretar AMSS i Neda Đokić, generalna direktorka kompanije Heineken Srbija

Ovo je istovremeno i prvo partnerstvo u Srbiji između AMS Srbije, kao nacionalnog udruženja vozača, i jednog od globalnih lidera u proizvodnji piva i predstavlja veliki inovativni iskorak u sprovođenju brojnih aktivnosti na temu odgovornosti u saobraćaju i preventivno-bezbednosnih akcija namenjenih različitim ciljnim grupama.

{{related-post-2}}

ZABRINJAVAJUĆA STATISTIKA

Statistički podaci o broju saobraćajnih nezgoda koje su izazvali vozači pod uticajem alkohola su zabrinjavajući. Naime, prema poslednjim podacima MUP-a, broj saobraćajnih prekršaja i nesreća čiji je neposredni uzrok alkohol, sve je veći.

U prvih pet meseci ove godine zbog upravljanja motornim vozilima pod dejstvom alkohola, iz saobraćaja su isključena 22.834 vozača. To je za čak 48 odsto više nego u istom periodu prethodne godine, kada je isključen 15.441 vozač.

Inače, u prvih pet meseci ove godine vozači pod dejstvom alkohola učestvovali su u 1.756 saobraćajnih nezgoda, što je gotovo identično kao i u istom periodu prethodne godine (1.750). Od tog broja saobraćajnih nezgoda, 34 su bile sa poginulim licima, 722 sa povređenim licima i 1.000 sa materijalnom štetom. U saobraćajnim nezgodama u kojima su učestvovali vozači pod dejstvom alkohola poginulo je 41 lice, dok je teško povređeno 240, a lakše 966 osoba.

NESAGLEDIVE POSLEDICE

Mnogi potpuno prenebregavaju činjenicu da vožnja pod uticajem alkohola može da izazove teške i dalekosežne posledice. Najmanje što može da vas snađe je da vas pripadnici MUP-a isključe iz saobraćaja i odvedu u policijsku stanicu na trežnjenje u trajanju do 12 sati. U tom slučaju računajte i na visoku novčanu kaznu, koja ide i do 120 hiljada dinara, kao i oduzimanje vozačke dozvole na nekoliko meseci, uz dobijanje kaznenih poena.

Međutim, ukoliko vozač pod dejstvom alkohola izazove saobraćajnu nezgodu, posebno ako u njoj ima povređenih ili stradalih lica, pored izricanja kazne zbog upravljanja vozilom u takvom stanju, „zakačiće“ ih i druge odredbe Krivičnog zakona koje propisuju zatvorske i novčane kazne, ali i gubitak osiguranja. Dakle, ukoliko se utvrdi da vozač pod uticajem alkohola snosi krivicu za nastanak saobraćajne nezgode, biće u obavezi da nadoknadi svu materijalnu i nematerijalnu štetu pričinjenu trećim licima.

Fotografije: 
Luka Kulundžić