Saobraćaj
/
U akciji sa policijom
EKSKLUZIVNO | U akciji sa policijom

Droga opasnija od alkohola

Uroš Dedić
16/4/2021
Saobraćaj
Bezbednost

Od početka godine uhvaćeno duplo više osoba koje su vozile pod dejstvom psihoaktivnih supstanci nego u istom periodu lani. Na koji način se otkriva prisustvo narkotika u organizmu vozača, kolike su kazne za ovaj prekršaj i šta se dešava ako neko odbije da se podvrgne testiranju na drogu

Jedan od najopasnijih prekršaja u saobraćaju jeste vožnja u alkoholisanom stanju. Ali, čini se da novo vreme nosi svoje breme, pa se tako na ulicama i drumovima sve češće suočavamo i sa vozačima koji koriste svoje vozilo pod dejstvom psihoaktivnih supstanci. To pokazuju pojačane akcije Saobraćajne policije na putevima u Srbiji, u kojima se otkriva sve veći broj vozača pod dejstvom opijata.

- Od početka 2021. godine, saobraćajna policija isključila je iz saobraćaja 400 vozača koji su upravljali vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci, što je dvostruko više u odnosu na isti period prošle godine, kada je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci isključeno oko 200 vozača, kaže pukovnik Boban Milinković, zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije Republike Srbije, i dodaje da je ubedljivo najviše isključenih vozača bilo pod dejstvom kanabisa, oko polovina, dok je pod dejstvom kokaina, odnosno amfetamina, bilo po 10 procenata isključenih vozača.

Samo u jednoj nedelji krajem marta zbog upravljanja vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci iz saobraćaja je isključeno 37 vozača. Od toga, 17 vozača bilo je pod dejstvom kanabisa, četvoro je koristilo kokain, odnosno amfetamin, dok je kod desetoro utvrđeno prisustvo više vrsta nedozvoljenih psihoaktivnih sredstava u organizmu! Posebno zabrinjava podatak da je više od četvrtine isključenih vozača, pored upravljanja vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci, istovremeno činilo i druge prekršaje, a najčešče je to upravljanje vozilom bez vozačke dozvole!

Saobraćajna policija ovakve kontrole vrši na dva načina. Jedan od njih je upućivanje vozača za koga se posumnja da upravlja vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci, na stručni pregled u odgovarajuću zdravstvenu ustanovu, gde medicinsko osoblje vrši analizu na osnovu uzorka krvi, odnosno urina. Ipak, ova precedura je komplikovana i oduzima dosta vremena, jer podrazumeva odvođenje „osumnjičenog“ u bolnicu. Drugi način je daleko efikasniji. Naime, u cilju otkrivanja drogiranih vozača policija sve više koristi specijalni uređaj koji omogućuje policijskim službenicima da na licu mesta, tamo gde je vozač zaustavljen, vrše kontrole prisustva narkotika u organizmu.

-Uređaj Dräger Drug Test 5000, na osnovu uzorka pljuvačke, detektuje prisustvo sedam vrsta narkotika u organizmu vozača: amfetamin, kanabis, kokain, metamfetamin, opijati, metadon i benzodijazepin. Kontrola se sastoji od uzimanja uzorka pljuvačke za analizu i taj proces traje od jednog do četiri minuta, nakon čega se kaseta, tj. kolektor sa uzorkom pljuvačke ubacuje u uređaj-analizator, a analiza uzorka traje oko 10 minuta. Uređaj je povezan sa štampačem i tastaturom, tako da se za svako kontrolisano lice odmah štampa izveštaj o testiranju, objašnjava za našu reviju pukovnik Milinković.

Ovi moderni lako prenosivi uređaji sve češće se nalaze u patrolnim vozilima. Time je omogućeno da policija pomoću njih obavlja kontrole širom zemlje, u raznim mestima i gradovima – danju i noću, a koriste ih i presretači. Upravo zbog toga, otkrivanje vozača pod uticajem opojnih droga je postalo znatno učestalije.

MLAĐI PODLOŽNIJI DROGAMA

Najveći broj isključenih vozača, oko 40 odsto, pripada starosnoj grupi između 25 i 34 godine, dok je 33 odsto isključenih iz starosne grupe od 18 do 24 godine, što znači, mladi vozači. Od ukupnog broja sedam osoba je bilo staro svega 17 godina, dakle reč je o maloletnim licima, a samo 10 isključenih su stariji od 45 godina.
Ova statistika potvrđuje da ovaj prekršaj uglavnom čine mlađi vozači. Ipak, najstariji vozač isključen iz saobraćaja zbog ovog prekršaja star je 64 godine.

PROPISANE KAZNE

Za upravljanje vozilom pod dejstvom psihoaktivnih supstanci, zakon propisuje novčanu kaznu u iznosu od 20.000 do 40.000 dinara ili kaznu zatvora u trajanju do 30 dana, osam kaznenih poena i zaštitnu meru zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje šest meseci.

ODBIJANJE TESTIRANJA – STROŽA SANKCIJA

Vozač može da odbije da se na licu mesta podvrgne testiranju, ali to mu neće pomoći da izbegne sankciju. Naprotiv, čeka ga još strožija kazna, upozorava Milinković i navodi da je zatvor u trajanju od najmanje 15 dana ili novčana kazna od 100.000 do 120.000 dinara. Takođe je propisano izricanje 15 kaznenih poena i zaštitna mera zabrana upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje osam meseci.
Fotografije: 
Borko Turudić