Tržište
/
Evropska komisija ima računicu
Za svaki kineski brend druga carinska stopa: Kako Evrop

Za svaki kineski brend druga carinska stopa: Kako Evropa određuje namete?

AMR
17/6/2024
Tržište

Kako je naš portal već objavio, EU će uvesti carine do čak 38,1% na kineska električna vozila. Ali, neće se za sva vozila iz Kine primenjivati ista stopa, neke marke plaćaće svega 17 odsto. Na osnovu čega Evropska komisija pravi računice?

Prošle nedelje je Evropa najzad donela odluku o visini carina na uvoz električnih vozila iz Kine. Primena novih pravila počinje 4. jula, a da stvar bude ozbiljnija ukazuje to što će nove carinske stope zahvatiti i zapadne brendove čiji se modeli prave u Kini i uvoze u Evropu. Treba znati da carina na e-vozila iz Kine trenutno iznosi 10%, a da će novi nameti biti dodati na to.

Ipak, u sveopštoj panici evropskih zakonodavaca i proizvođača automobila da će Kinezi niskim cenama i dobrim proizvodima osvojiti tržište električnih vozila na Starom kontinentu, ono što čudi je to što je Evropska komisija za svaki kineski brend odredila posebne carine.

Tako će neki plaćati više, a neki manje. Konkretno, Grupa SAIC, koja je vlasnik MG-a, inače najprodavanijeg kineskog brenda u Evropi, snosiće najveći teret jer su pogođeni s maksimalnim porezom od čak 38,1%.

Sa druge strane, automobili marke Geely imaće manju carinu – 20%, dok će popularni BYD plaćati 17,4 odsto. Proizvođači automobila koje EK nije posebno navela plaćaju carinu od 21 odsto, ali imaju mogućnost da podvrgnu svoje poslovanje ispitivanju u nadi da će postići nižu stopu. Istraga Evropske unije odnosi se na to koliko su finansijske pomoći kineski brendovi primili od svoje vlade i shodno tome se određuju carine. Takođe, veliki uticaj na visinu carine ima i to koji brend je u kojoj meri sarađivao sa EK u antisubvencijskoj istrazi.

Zbog toga će se, prema pisanju Rojtersa, Mini suočiti sa najvećom carinskom stopom od čak 38,1% (+10%) na uvoz električnih modela Aceman i Cooper. Kako je rečeno, nisu na vreme obezbedili dovoljno traženih informacija. Ipak, sve ovo će biti i sklono izmenama, odnosno carine mogu biti niže ukoliko se zahtevi od EK ispune.

{{related-post-1}}

Ko je još od zapadnih brendova na udaru?

EK još uvek nije navela stopu za Teslu, čija se vozila proizvode u Šangaju i izvoze u Evropu, ali su saopštili da bi američki proizvođač automobila mogao da dobije individualno izračunatu stopu carine u konačnoj fazi. Isto se čeka za evropske brendove koji prave svoje električne modele u Kini, a to su: BMW, Mini, Mercedes-Benz, Volvo, Renault, odnosno Dacia.

Kako smo već pisali, čeka se i konačna odluka o kontramerama koje će Kina uvesti kao odgovor na visoke carinske stope u Evropi. Ako se bude odnosilo na vozila, moglo bi da bude posebno bolno za gorepomenute evropske marke koje prodaju puno vozila na najvećem svetskom tržištu.

{{related-post-2}}

Međutim, kako se za sada stvari odvijaju, a prema pisanju Rojtersa i Automotive News Europe, Kina kao reakciju na carine za EV razmatra uvođenje posebnog ispitivanja i carinjenja svinjskog mesa iz Evrope. Ovo ne bi toliko pogodilo Nemačku, koja je za to da Evropa treba da ublaži carine na kineska e-vozila, ali bi značajno ugrozilo poslovanje Španije i Francuske, koje su najveći snabdevači svinjskim mesom, a bile su za veće carine ka Kini kada govorimo o EV.

Fotografije: 
Zeekr, Mercedes-Benz