No items found.
ADAC
/
12 guma u dimenziji 205/55 R16
ADAC / Test zimskih guma

Test najpopularnijih zimskih pneumatika

AMR
3/11/2024
ADAC

Ukoliko vas očekuje nabavka novih pneumatika za ovu zimsku sezonu, a još uvek niste sigurni za koje biste se odlučili, onda vam u izboru može dosta pomoći sveobuhvatan test nemačkog automobilskog kluba ADAC, koji je detaljno – po suvom, mokrom, snegu i ledu, proverio svojstva i ocenio ponašanje u vožnji 12 zimskih pneumatika u popularnoj dimenziji 205/55 R16

Uprkos ekspanziji SUV vozila, modeli kompaktne klase su i dalje veoma popularni. U Nemačkoj, ali i kod nas, automobili poput „VW golfa”, „opel astre”, „toyota corolle” dovoljni su da ispune većinu potreba po razumnoj ceni. Naravno da bi i pneumatici  trebalo da budu jednako dobri i svestrani kao i sama vozila. Rečju, dobar zimski pneumatik nije onaj koji obezbeđuje visok nivo bezbednosti vožnje isključivo u zimskim uslovima – po snegu i ledu. On takođe mora da iskazuje sigurna svojstva u suvim i mokrim uslovima da bi zaradio visoku ocenu eksperata nemačkog automobilskog kluba ADAC, koji su ove jeseni pod lupu stavili 12 pneumatika u popularnoj dimenziji 205/55 R16. Do kakvog zaključka su došle nemačke kolege nakon sveobuhvatnih testova?

Favoriti suvereni na vrhu

Continental, Goodyear i Michelin pokazuju sve što se očekuje od modernih pneumatika više klase – veoma su dobro izbalansirani, odnosno imaju ujednačene osobine u svim kriterijumima. Dakle, ne pokazuju slabosti bez obzira na vrstu i stanje podloge. Veoma su dobri na asfaltu i betonu, bilo da voze po suvom ili mokrom, po snegu ili ledu. Takođe se ističu kao dugotrajni, jer imaju veliku projektovanu kilometražu. Sva tri su dobila ocenu „dobro” i stoga ih ADAC toplo preporučuje.

Ipak, jedna guma dominira kao pobednik testa. Continental WinterContact TS 870 postavlja standard za opštu sigurnost u vožnji (ocena 1,8), što je uglavnom posledica činjenice da konkurenti zaostaju na mokrim i zimskim putevima. Michelin Alpin 6 takođe dobija dobru ocenu za bezbednost u vožnji, ali nije u istoj ravni sa Continentalom. S druge strane, francuska guma beleži dobre rezultate kada je u pitanju ekološki učinak.

Preporuka ADAC-a je da zimske gume zamenite najkasnije posle osam godina bez obzira na dubinu šare i pređenu kilometražu

Ima najmanje habanje na testu i najveću predviđenu kilometražu, a takođe obezbeđuje nisku potrošnju goriva. Goodyear UltraGrip Performance 3 se nalazi između dva konkurenta u pogledu bezbednosti u vožnji i ekoloških performansi i upotpunjuje najbolju grupu sa test ocenom „dobar”.

Još četiri pneumatika za preporuku

Mesto na „podijumu”, odnosno među prva tri, i ne iznenađuje toliko od brendova kao što su Continental, Michelin i Goodyear. Međutim, postavlja se pitanje koliko su dobri ostali pneumatici na testu?

U gornjem rangu sa ocenom „zadovoljavajuće” (od 2,6 do 3,5 na ADAC skali) u grupi modela za „preporuku” nalaze se još četiri proizvoda. To su: Hankook Winter i*cept RS3 i Dunlop Winter Sport 5, sa zaključnom ocenom 2,6, kao i Nokian Snowproof 2 i Falken Eurowinter HS02 sa zaključnom ocenom 2,8.

Za Golf klasu

Dimenzija 205/55 R16 ima široku primenu, jer se uklapa u širok spektar popularnih modela i zbog toga je jedna od najtraženijih, ako ne i najtraženija. Između ostalog, odgovara nižoj srednjoj klasi, poznatijoj kao kompakt klasa u kojoj su „VW golf”, „alfa romeo giulietta”, „audi A3”, „BMW Serije 1”, „ford focus”, „opel astra”, „renault megane”, „mercedes A-Klasa”, ali i „dacia sandero”, „renault scenic” (prethodnih generacija), „toyota corolla”, „škoda octavia”…

Većina njih ima svoje specifične prednosti. Falken je bolje prilagođen suvim nego zimskim putevima, Hankook se bolje nosi sa ledom i snegom nego sa mokrim uslovima, Dunlop ima bolja svojstva na snegu, ali je prosečan samo na suvim površinama, dok Nokian nema posebne prednosti niti slabosti.

Winrun opasan u vlažnim uslovima

Sa jasnim jazom u odnosu na sedam visoko preporučenih ili preporučenih pneumatika, pet modela je na dnu liste guma za Golf klasu. Neslavno poslednje mesto zauzima Winrun Winter-max A1 VR22. Ovo je na prvi pogled pristojna zimska guma, sa dobrim ocenama na zimskim i suvim putevima. Ipak, prianjanje joj je toliko loše na mokrim putevima da je to zastrašujuće. U krivinama ima tendenciju da podupravlja ili preupravlja veoma rano, što znači da nije predvidivo kako će i kada reagovati vozilo. A tu je i činjenica da se na testu kočenja pri 80 km/h na mokrom testno vozilo sa Winrun gumama i dalje kreće brzinom od skoro 30 km/h na mestu gde se prethodno zaustavilo sa Goodyear i Pirelli gumama. To je ključni faktor koji ovu gumu čini neadekvatnom, oborivši joj zaključnu ocenu na 5,5.

M+S gume zabranjene u Nemačkoj

Od 1. oktobra stariji zimski i all season pneumatici samo sa oznakom M+S u Nemačkoj nisu dozvoljeni u zimskim uslovima. Tamošnji zakon prepoznaje kao propisne za vožnju po snegu, ledu i bljuzgavici samo pneumatike sa simbolom „Alpin” . Da pojasnimo, to su gume sa jasno prikazanim planinskim vrhom sa pahuljom. Svako ko vozi po snegu sa gumama bez alpskog simbola rizikuje kaznu od 75 evra. Inače, M+S gume se ne prodaju u Nemačkoj još od januara 2018, i ko na njima vozi svejedno bi trebalo da ih zameni. Naime, na testovima ADAC-a utvrđeno je da se kod all season guma svojstva rapidno pogoršavaju nakon šest godina.

Pomalo iznenađuje činjenica da Pirelli Cinturato Winter 2 ne dobija preporuku za kupovinu i to uprkos dobrim performansama kočenja u mokrim uslovima. Ova guma završava na pretposlednjem mestu usled slabih performansi u suvim uslovima koji su se odrazili na obaranje konačne ocene na 3,9. Preciznost i povratna informacija za vozača ostavljaju loš utisak. Šteta, jer sa delimičnom ocenom od 1,7 na zimskim putevima Pirelli ima zaista dobre zimske karakteristike.

Situacija je vrlo slična kada se analizira Vredestein Wintrac. Ima dobre performanse na snegu, ali je previše neuravnotežen i ne uspeva da se izbori za dobre ocene na suvim putevima. Slabo je prošao i Zeetek VH 1000, koji ne impresionira ni u jednoj test disciplini, a bez preporuke od test ekipe ADAC-a ostao je i GT Radial WinterPro 2 Evo.

Osobina koja relativizuje cenu

Životni vek pneumatika u najvećoj meri zavisi od habanja pri upotrebi. Razlike mogu biti zaista ogromne, što u dobroj meri relativizuje cenu. Primera radi, najskuplji Michelin Alpin 6 sa cenom od 140 evra po komadu (u Nemačkoj), prema proceni ADAC-a može da pređe više od 50.000 kilometara, dok Vrederstein Wintrac prelazi gotovo 40 odsto manje, a ima tek 20 procenata nižu cenu. Dakle, skuplji proizvod u radnji može koštati manje po pređenom kilometru od nekih jeftinijih i na to bi trebalo obratiti posebnu pažnju prilikom kupovine. Ipak, nevezano od pređene kilometraže ADAC inženjeri poručuju da zimski pneumatici nakon osam godina više nisu za upotrebu.  
Projektovana kilometraža:
  • Michelin Alpin 6 53.200 km
  • Hankook Winter i*cept RS3 52.800 km
  • Goodyear UltraGrip Performance 3 49.100 km
  • Dunlop Winter Sport 5 48.700 km
  • Winrun Winter-max A1 WR22 47.000 km
  • Zeetex WH 1000 44.100 km
  • Continental WinterContact TS 870 43.800 km
  • Falken Eurowinter HS02 42.300 km
  • Nokian Tyres Snowproof 2 38.500 km
  • GT Radial WinterPro2 Evo 37.100 km
  • Pirelli Cinturato Winter 2 34.000 km
  • Vredestein Wintrac 33.400 km

Link za ADAC tabelu zimskih guma

Fotografije: 
ADAC/Marc Wittkowski

Sledeća rubrika

Prethodna rubrika