Predstavljamo
/
ŠKODA 4x4 pogon
Promocija | Škoda 4x4 pogon

Optimalna trakcija u svim uslovima

AMR
28/4/2023
Predstavljamo

Cilj pogona na sve točkove je da obezbedi optimalnu vuču u svim vremenskim uslovima. Efikasnije prianjanje točkova poboljšava upravljivost i doprinosi bezbednosti putnika, kao i dinamičnim karakteristikama vozila. Na koji način radi 4x4 sistem u automobilima češke kompanije i koje specifičnosti odlikuju njihove modele sa integralnim pogonom?

Pogon na sve točkove je sistem koji omogućuje prenos snage na obe osovine sa ciljem da pneumatici ostvare optimalnu trakciju u svim uslovima vožnje. Škoda u osnovi implementira dva različita principa za svoje modele sa pogonom na sve točkove. Kod automobilia sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem, češki proizvođač koristi međuosovinsko višelamelasto kvačilo za povezivanje zadnje osovine, dok u električnim automobilima pogon na sve točkove obezbeđuje par elektromotora.

Pogon na sve točkove najveće prednosti iskazuje na snegu, jer poboljšava trakciju, a samim tim i upravljivost odnosno stabilnost automobila

Zavisno od modela, Škoda trenutno koristi međuosovinska kvačila pete, odnosno šeste generacije, koje odlikuju nisko trenje i visoka efikasnost, što pozitivno utiče na potrošnju goriva.

Kalibrisanje sistema  

Sistem pogona na sve točkove mora biti ispravno kalibrisan da bi pravilno funkcionisao. Primarni zadatak programera je fino podešavanje upravljačke elektronike, ali takođe moraju pravilno da dizajniraju i integrišu nove komponente.

– Ono na šta se naša podešavanja fokusiraju jeste logika reakcije prenosa obrtnog momenta na drugu osovinu. Razvojni inženjeri moraju da razmišljaju o raspodeli momenta za prednju i zadnju osovinu prilikom dizajniranja softvera, a za automobile sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem moraju da se pozabave kontrolom zadnjeg kvačila za distribuciju momenta na svaki točak osovine. Takođe, moraju da uzmu u obzir stvarno opterećenje komponenti celog sistema i njihovu trajnost, kaže Martin Hrdlička, direktor razvoja šasije i pogona u Škodi.

U većini slučajeva, pogon na sva četiri točka aktivira se automatski, kada posebna kontrolna jedinica prepozna da se za tim ukazala potreba. Sistem funkcioniše tako što različiti senzori kontinuirano prate parametre kao što su brzina točkova, trenutni ugao prednjih točkova, uzdužno i bočno ubrzanje automobila, položaj papučice gasa, isporuka snage motora, kao i obrtnog momenta. Na osnovu tih podataka sistem može da otkrije trenutno ili potencijalno proklizavanje pogonske osovine i tada šalje signal međuosovinskoj spojnici koja odmah i u potrebnoj meri povezuje drugu osovinu. Spajanje i prenos izračunatog potrebnog obrtnog momenta traje samo nekoliko milisekundi.

Potvrda na najvišem nivou

Škoda je takođe postigla veliki uspeh sa automobilima sa pogonom na sve točkove u moto-sportu. Jedan od najuspešnijih takmičarskih automobila svih vremena, „fabia rally2 evo”, penzionisan je prošle godine, a zamenila ga je nova „fabia RS rally2”. Zasnovana na četvrtoj generaciji popularnog hatchback modela češkog proizvođača automobila, „fabia RS rally2” opremljena je najsavremenijom i najsofisticiranijom tehnologijom dopuštenom FIA-inim pravilima za kategoriju Rally2. Snaga trkačkog 1,6-litarskog turbomotora prenosi se preko petostepenog sekvencijalnog menjača i robusnog sistema pogona na sve točkove sa mehaničkim diferencijalima na prednjoj i zadnjoj osovini.

U većini slučajeva pogon na sva četiri točka na Škodinim automobilima se aktivira automatski. Međutim, u pojedinim situacijama to može učiniti i vozač selektovanjem određenog režima vožnje. Primera radi, modeli „karoq”, „kodiaq”, „octavia scout” i „superb scout”, imaju off-road režim za vožnju van asfalta. Pored odziva samog pogona na četiri točka, menjaju se i karakteristike prenosa automatskog menjača (prebacivanje pri višim obrtajima), kao i odziv gasa. Takođe se menjaju i postavke sistema stabilizacije i asistencija. Modeli „kodiaq” i „karoq”, pak, imaju dodatni režim rada Snow, gde pogon na sva četiri točka ostaje uključen sve vreme, a menjač „šaltuje” pri nižim obrtajima nego inače.

Jedan od modela koji se standardno isporučuje sa Škodinim 4x4 pogonom je Octavia Scout, krosover sa podignutom karoserijom i zaštitnim oplatama

Cilj pogona na sve točkove jeste da obezbedi optimalnu vuču u svim okolnostima, ne samo u zimskim vremenskim uslovima kada je sneg ili led na putevima. U takvim situacijama pogon na sve točkove stara se da svaki točak prenese manje snage na podlogu, jer se tako ostvaruje efikasnija trakcija. Konstantno prijanjanje poboljšava upravljivost automobila i njegovu stabilnost, što se pozitivno odražava na dinamiku vožnje, ali i na bezbednost u saobraćaju. U svakom slučaju, 4x4 pruža veći subjektivni osećaj bezbednosti, što u nekim slučajevima može dovesti do brže i rizičnije vožnje. Ipak, integralni pogon nije garancija sigurnosti, jer su granice fizike uvek prisutne, tako da bi vozači uvek trebalo da budu na oprezu i da ne precenjuju ni svoje niti mogućnosti automobila.

Električna Škoda „enyac RS iV” se zahvaljujući 4x4 pogonu upisala u Ginisovu knjigu rekorda sa „najdužim driftom vozila u kontinuitetu na ledu”

Elektronika umesto mehanike

Sistem pogona na sva četiri točka iz porodice električnih modela „enyaq iV” zapravo radi slično kao i kod automobila sa SUS motorom, ali nema mehaničke veze i sve kontroliše elektronika. Sistem donosi odluke na osnovu istih podataka kao i kod automobila sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem. Zadnju osovinu uvek pokreće sinhroni elektromotor sa permanentnim magnetom. Inače, električni automobili u „enyaq iV” porodici imaju poseban način rada Traction za vožnju po neasfaltiranim i klizavim površinama, tako što aktivira pogon na sva četiri točka pri pokretanju automobila do brzine od 20 km/h.
Fotografije: 
Škoda