Vozili smo Peugeot 2008: Kad stil prodaje automobil
Kada bismo krenuli da nabrajamo ko je sve rival „pežou 2008”, lagano bismo popunili nekoliko stranica naše Revije. Ipak, u tom moru modela ovaj mali „francuz” uspeo je da se istakne prvenstveno stilom, te zabeleži sjajne prodajne brojke. Mi smo testirali redizajniranu verziju druge generacije kompaktnog SUV-a, pa evo šta je ona donela kako bi „2008” ostao u vrhu svoje klase
Više je i izlišno govoriti da je B-SUV segment jedan od najbrže rastućih. Treba samo znati da je to klasa budućnosti, jer su upravo modeli iz ovog segmenta već godinama unazad uvek pri vrhu ili u samom vrhu prodaje u Evropi. Gotovo svi evropski proizvođači u ovoj klasi imaju svoje predstavnike, dok je Pežo u B-SUV segment uplivao davne 2013. godine upravo sa prvom generacijom „2008-ce”. Deset godina kasnije i Francuzi imaju model koji se nalazi u top 10 najprodavanijih automobila u EU (177.556 primeraka tokom 2023. godine). Od drugih B-SUV modela ispred je samo „dačija daster”, mada ona i nije direktni rival. Dakle, „2008” svakako ima vrlo jaku ulogu i mesto u očima ne samo francuskog proizvođača, već i kod konkurencije, kao i kod kupaca.
Sada je pred nama redizajnirana verzija druge generacije, koju smo testirali u prvom tromesečju ove godine. Restilizacija nije donela puno toga novog kada se nabroji, ali je sa tih svega nekoliko bitnih izmena francuski tim uspeo da „2008-cu” učini možda i najistaknutijim modelom u čitavom segmentu. Prvenstveno dizajnerski. Eventualno bi sestrinska „opel mokka” mogla da parira.
Restilizacija je donela i nove točkove veličine od 16 do 18 inča, koji vuku inspiraciju sa modela „408”
Napred vidimo novi prednji deo, sa LED dnevnim svetlima u obliku tri „traga od šape” postavljena vertikalno ispod svakog fara. Vidimo i novi Pežo znak na maski hladnjaka.
Pozadi su takođe nova LED svetla i to na svim verzijama, a koja prikazuju tri, ali horizontalno postavljena „traga od kandži” i vizuelno čine automobil širim.
Osim spoljašnjih izmena koje su definitivno doprinele atraktivnosti novog „2008” modela, dizajneri su se potrudili i da enterijer bude, takoreći, za pamćenje, pogotovo kada znamo u kom smo segmentu i ko su rivali.
Kokpit je ovde takav da naspram većine konkurentskih deluje kao svemirski brod, pogotovo kada je automobil u GT opremi. Sa njom nema ko se ne bi oduševio po otvaranju vrata ovog malog krosovera.
Unutra nas dočekuju vrlo atraktivna sedišta, izrađena bez greške u smislu završne obrade, sa boljim i kvalitetnijim materijalima nego pre. Uz to, ova sedišta i dobro drže telo u krivinama. Odličnom utisku posebno doprinosi i poznati, ali sada unapređen, Pežoov tzv. i-Cockpit sa kompaktnim volanom, kog krasi novi znak, i jedinstvenom digitalnom instrument-tablom.
Digitalni displej instrument-table (10-inča) dobio je novi izgled, a kod GT verzija, poput naše, reč je o 3D displeju. Boje i informacije mogu biti prilagođene željama vozača. Što se tiče osnovne opreme Active, ona i dalje podrazumeva analognu instrument-tablu.
Takođe, sada sve verzije dolaze sa novim centralnim 10-inčnim ekranom (ranije je u prva dva nivoa opreme bio sedam inča), a čiji interfejs zahteva malo privikavanja, pogotovo ako želite brzo da obavite neku radnju. Oku prija što je ekran u HD tehnologiji.
Ispod ovog ekrana su poznati tasteri u obliku dirki klavira, a koje služe kao praktične prečice za najčešće korišćene komande, poput klima-uređaja. Ipak, za podešavanje temperature i ventilacije i dalje je potrebno «pipkati» po tač-skrinu što i nije praktično u toku vožnje.
{{related-post-1}}
Kako je ovde reč o redizajnu, dimenzije „2008-ce” nisu menjane. Ovo je i dalje vozilo sa dužinom 4,30 m, ali u koje se mogu udobno smestiti četiri odrasle osobe. Mogu se i donekle solidno spakovati za put, jer prtljažnik nudi 434 litre zapremine, što je ipak za nijansu manje od nekih rivala.
Sedišta presvučena alkantarom su dostupna kao opcija u GT verzijama „2008-ce”
Većini se ovaj automobil ističe dizajnerski. Sa tim smo i mi saglasni, ali moramo da dodamo kako se „2008” izdvaja i po tome što se dobro vozi. Na ovo ukazujemo, jer to nije toliko često u B-SUV klasi.
Osim klasičnih verzija, „2008“ u ponudi ima i potpuno električnu, sa novim e-motorom od 115 kW i dometom do 406 km
Naša verzija je pod haubom imala trocilindarski 1,2-litarski turbo-benzinski motor od 130 KS. I koliko god ovo možda zvučalo „malo” – nije. Snaga se lepo isporučuje i vožnja je vrlo agilna, jer ne zaboravimo da „2008” teži svega 1.205 kg, kao ni to da je maksimalni obrtni moment od 230 Nm dostupan pri nižim obrtajima.
Oslanjanje je definitivno podešeno nešto čvršće, što će se osetiti u toku vožnje po neravnim putevima, preko rupa i slično. Ali zato je upravljanje sjajno, predvidivo i zabavno, pa možemo da kažemo da je „2008”, pored svega par svojih „kolega” u celoj klasi, jedan od modela koji u segment donosi dašak sportske vožnje.
Naša verzija je bila opremljena i 8-stepenim automatskim menjačem koji radi sjajno, a mala ručica samo doprinosi lakšoj upotrebi, kada se na nju naviknete.
Pogon ovog krosovera je napred, ali „2008” u sklopu dodatne opreme nudi tzv. Grip Control sistem, odnosno tri režima vožnje za bolje prianjanje, i to po snegu, pesku i blatu. Takođe, tu su i drugi režimi – sport, eko, komfort… Što se tiče bezbednosnih sistema, takođe nema šta nema, od adaptivnog tempomata, automatskog kočenja, preko prepoznavanja pešaka i biciklista i noću i danju, do aktivne kontrole vozila u traci i upozorenja na umor vozača, i još puno najsavremenijih sistema asistencije.
{{related-post-2}}
U gradu okretan, na otvorenom putu staložen, „2008” će kupcima definitvno pružiti uživanje u vožnji (ukoliko uspore preko rupa). Redizajnirana verzija će ih prvo privući svojim upadljivim izgledom i stilom koji je već izgradila druga generacija, potom će iskoristiti adute u vidu prostrane kabine, koja je zaista potpuno drugačija od drugih, i – zabave u vožnji. Što se tiče cene, u Srbiji „2008” startuje s 23.590 evra, dok GT verzija s našeg testa košta 36.110 evra, pa obratite pažnju pri odabiru opreme.
Benzin / Automatski
Peugeot 2008 Pure Tech 130
Cena: od 23.590 evra
društvenim mrežama