Test
/
Najveći i najluksuzniji Kijin SUV za Evropu
Test Kia Sorento: Vredi li uložene pozamašne sume novca

Na testu Kia Sorento: Vredi li uložene pozamašne sume novca?

Tina Vujanović
11/8/2024
Test

Na naš test stigla je redizajnirana verzija Kijinog najvećeg i najluksuznijeg SUV-a za Evropu. Model „sorento” doneo je niz novosti, od kojih se najviše ističu dizajn i bogata oprema. Da li to ipak vredi uložene pozamašne sume novca, proveravamo u ovom testu

Posle tri godine od predstavljanja četvrte generacije „sorenta”, veliki SUV nedavnim redizajnom dobija potpuno drugačiji izgled. I dok se tamo neki evropski brendovi decenijama razvlače s minimalnim dizajnerskim izmenama (čak i pri uvođenju čitave nove generacije), u Kiji se pri restilizaciji ne plaše da uvedu krupne izmene. Za tako nešto treba imati hrabrosti, i ta hrabrost se važi samo ukoliko se model dobro prodaje.

Prostran i praktičan SUV sada je još bogatije opremljen nego pre, pogotovo kada govorimo o sistemima asistencija za vozača

U našoj zemlji u ovoj klasi vozila „korejanac” i nije toliko na ceni, ali je zato na globalu četvrti najprodavaniji model u svom segmentu. Sa te solidne pozicije, sada će ovako sređen pokušati da se popne za još koje mesto. Da li će to uraditi tako što će namamiti i deo kupaca premijum vozila (jer toliko su ga sredili) ili će fokus biti na bacanju udice na severno-američko tržište, ili i jedno i drugo, pokazaće vreme.

Ko su mu rivali?

„Sorento” je dugačak 4.810 mm, širok 1.900 mm i visok 1.695 mm. Ako gledamo po veličini vozila, i uzmemo u obzir da se nudi i kao sedmosed, onda se, pored bratskog „hyundai santa fe” modela, on bori i sa „hondom CR-V”, „peugeotom 5008”, „nissanom X-Trail”, „škodom kodiaq”, ali i „toyotom highlander”. Ima tu još rivala, ali oni nisu zanimljivi srpskom tržištu. Dakle, konkurenti su jaki, međutim, „sorento” ima kartu na koju će da igra. To je bogata oprema i gotovo premijum osećaj u kabini koji nudi. Međutim, i to ima svoju cenu.

„Kia sorento” je četvrti najprodavaniji model na svetu u svojoj klasi

Nije teško pogoditi zašto Kia sa ovako sređenim „sorentom” želi da se približi premijum segmentu. SUV ima gabarita i opreme za tako nešto, pa što ne bi i profitirao.

I, šta je tu toliko bolje nego pre? „Sorento” je promenio izgled i sada je, najblaže rečeno, potpuno spreman za – američko tržište. Stil koji donosi je jasno skrojen po ukusu kupaca iz SAD, i apsolutno je legitimno da Kia želi tamo da poveća svoje prodajne brojke.

Šta je sve promenjeno?

Prednji deo je dizajniran tako da vozilo deluje mnogo veće nego što jeste. Potpuno je promenjena maska, kao i izgled farova.

Novi su farovi i maska, dok se logo sada nalazi na poklopcu motora

Sa strane nije bilo izmena, ali sa novim dizajnom točkova novitet izgleda atraktivnije. Pozadi su sada istaknutiji uspravni farovi, baš kako voli Amerika. Uostalom, ovim redizajnom Kia je „sorento” dizajnerski približila svojoj električnoj perjanici – modelu „EV9”.

Sveži i vrlo američki dizajn sigurno će privući kupce u SAD

Možda i veća promena od samog prednjeg dela zapravo se desila u kabini. Po ulasku smo momentalno stekli utisak da se „sorento” uozbiljio. Sa svakog tastera i kontrolera prosto vrišti namera konstruktora da nas čuju kako govorimo da je sada ovaj automobil skoro pa premijum, ako ne i prem… Mada, polako.

Veliki ekran je izuzetno intuitivan za korišćenje, dok su sve ostale komande vrlo logično raspoređene

U kabini je sada još veći displej infotejment sistema koji se izuzetno lako koristi, pregledan je i brz. Više nema onih ružnjikavih uspravnih ventilacionih otvora, a kontrole klima-uređaja su kao u manjem SUV-u „sportidž” – zanimljivi za korišćenje i savremeni.

Kontrole temperature su fizičke, u vidu rotacionih tastera, dok se rad i smer ventilacije određuje pomoću plastičnih usmerivača, što je uvek za pohvalu
Poput svojih električnih rođaka sa znakom Hyundai, ova „kia” na instrument-tabli nudi prikaz sa kamere kada aktivirate migavce

Enterijer pruža premijum osećaj, jer su korišćeni materijali kvalitetni, kao i završna obrada. Metalni ukrasi u kabini podsećaju na one iz „audija”, recimo.

Ručica menjača je u vidu rotacionog kontrolera, odmah ispod je meni sa režimima vožnje za brojne različite uslove

Ukratko, imali smo utisak da boravimo u vozilu više klase, bilo da govorimo o kvalitetu materijala ili završnoj obradi. Takođe, mesta za sitnice ima na pretek.

U kabini je puno USB ulaza na različitim mestima, a tu je i velika ostava za mobilni telefon koja nudi i bežično punjenje

Prostran u svim pravcima

Ovo je pravi veliki SUV u kom će dvometraši uživati, bilo da sede napred ili pozadi. Isto tako, i u opciji sa sedam sedišta mesta ima sasvim dovoljno. Sa dužinom od 4,8 metara i međuosovinskim rastojanjem od 2,8 m, ovaj SUV sa lakoćom prima putnike svih gabarita.

Pozadi komotno mogu da se smeste i visoki putnici bez potrebe da brinu o prostoru za glave ili kolena

Dodajte tome i (na papiru) gigantski prtljažnik od 910 litara zapremine i dobićete idealno porodično vozilo za duga putovanja. Kažemo "na papiru" jer naše oči nisu uspele da vide tih 910 litara. U realnosti prtljažnik deluje manji.

Zapremina prljažnog prostora u verziji sa dizel motorom iznosi 910/2.100 litara

Kako se vozi?

Idealna pozicija sedenja se lako pronalazi i sedi se prilično visoko, što obezbeđuje dobru preglednost. Naš test primerak je pod haubom imao 2,2 CRDi dizel motor od 193 KS i 440 Nm, uparen s 8-stepenim menjačem sa dvostrukim kvačilom i sa pogonom na svim točkovima. Pored ove verzije tu su još i one sa benzinsko-hibridnim 1,6 motorom od 180 KS, kao i plug-in hibrid sa istim motorom, ali i baterijom od 360V i dometom na struju do 70 km.

{{related-post-1}}

Kada govorimo o dizelašu, svidelo nam se to što je tih u vožnji i prilično štedljiv. Na našem testu potrošnja nije prelazila osam litara i to u "najgorim" uslovima, kada smo ga vozili po neravnom terenu, usponima i bez ikakvog ustezanja. Dakle, realnost je oko sedam litara, a ne zaboravimo da je ovo veliki SUV od 1,9 tona.

Na našem testu prosečna potrošnja kretala se oko 7-7,5 litara dizela

U vožnji je vrlo lagan i udoban, a upravljanje je korektno. Nije nam se dopalo to što pri kočenju u krivinama oslanjanje pokazuje da mu fali finog podešavanja da bismo mogli da kažemo da je vožnja na premijum nivou, a tome doprinosi i držanje na putu koje nije, takoreći, dovoljno sofisticirano i čvrsto.

Iako uživo deluje mnogo veći, Sorento je dugačak 4.810, širok 1.900 i visok 1.695 mm, dok je međuosovinsko rastojanje  2.815 mm

Sa druge strane, svidela nam se vožnja u gradu gde je ovaj SUV pokazao sjajne manire, pogotovo pri manevrisanju na malom prostoru, jer ima prečnik zaokreta od 11,56 m. Što se tiče neke dinamičnije vožnje, da se tu iskaže sprečava ga menjač, koji predugo drži motor u visokim obrtajima. Mada, ovaj model i ne traži takvu vožnju, već traži nekoga ko će umeti da ceni prostor, komfor, bogatu opremu i uživanje u laganom i udobnom krstarenju.

Vožnja je udobna i lagana, ali ne i dovoljno sofisticirana pri naglim manevrima

Iako 4x4 vozilo, rastojanje od tla od svega 185 mm mu i ne dozvoljava neke ozbiljnije izlete u teren. Doduše, kupac novog „sorenta” to neće ni tražiti od ovog vozila, već se biti prezadovoljan što će ga ovaj veliki SUV bezbedno odvesti na planinu, udobno preko kakvog makadamskog puta i što nudi vučni kapacitet od 2.500 kg u dizel opciji.

Dizelaš je u vožnji tih i ekonomičan, dok sa 4x4 pogonom može da povuče do 2.500 kg

Sve što su Korejanci uradili rešili su i da dobro naplate, pa ova „kia” startuje sa 60.599 evra za dizel verziju. Naš primerak, u najvišem paketu opreme, i sa popustom od 4.000 evra, košta 66.399 evra.

Poređenja radi, glavni rival „honda CR-V” startuje sa 52.490 evra sa 2.0 hibridnim motorom, dok „X-Trail” počinje sa 36.900 evra (doduše sa 1,5 motorom), a „kodiaq” sa motorom iste zapremine kreće od 38.900 evra. Izgleda da je idealan parnjak u cenovnom rangu „toyota highlander” sa cenom od 66.900 evra (za sedmosed) i jednakom željom da bude premijum. Ko će se pronaći u novoj „kiji sorento” u Srbiji i biti spreman da to plati, pokazaće prodajne brojke.

Fotografije: 
Luka Kulundžić
elektro model
Dizel/Automatski
Kia Sorento 2,2 CRDi AWD
Karoserija
SUV, 5 vrata, 5 sedišta; duž./šir./vis. 4.810/1.900/1.695 mm; međ.rast. 2.815 mm; masa 1.909 kg; dozvoljena masa: 2.600 kg, prtljažnik 910/2.100 l

Motor
Dizel, 4 cilindra; 2.151 ccm; 193 KS pri 3.800 o/min.; 440 Nm pri 1.750 – 2.750 o/min.
Elektromotor
Elektromotor 2
Snaga hibridnog sistema
Baterija
Prenos
Osmostepeni DCT; pogon na sva četiri točka

Oslanjanje
Napred McPherson/pozadi Multilink
Kočnice
Napred diskovi, nazad diskovi
Pneumatici
255/45 R20
0–100 km/h /; maks. brzina 205 km/h

Puno prostora, bogata oprema, premijum kabina
Spor menjač, nedovoljno sofisticirano držanje na putu, cena
Testirani primerak: 66.399 evra sa popustom