Saveti
/
Održavanje pneumatika
SAVETI | Održavanje pneumatika

Pazite na pritisak u gumama

AMR
19/3/2021
Saveti

Osim što se negativno odražava na ponašanje automobila i umanjuje bezbednost u vožnji, neodgovarajući pritisak skraćuje životni vek pneumatika i loše utiče na potrošnju goriva

Svaki vozač treba da zna koliko je važno da pneumatici budu u optimalnom stanju da bi automobil bio bezbedan u saobraćaju. Dobra guma, kažu, glavu čuva. I to je  apsolutno tačno. Ipak, neki ne znaju da nije dovoljno samo montirati pneumatike na vozilo da bi vožnja bila bezbedna, i još manje, o čemu treba da vode računa da bi pneumatici duže trajali i optimalno služili. Automobilska guma, naime, kao i mnogi drugi delovi i uređaji na vozilu, zahteva pravilno korišćenje i redovno održavanje.

Odgovarajući pritisak

Proizvođači automobila deklarišu koliki treba da bude pritisak u gumama na svakom modelu. Propisane vrednosti zavise od dimenzije pneumatika i od opterećenja vozila. O tome posebno treba voditi računa prilikom putovanja. Ako se u vozilu sa punim prtljažnikom nalazi četiri ili više putnika, opterećenje može da dostigne i više od 400 kg. U takvim slučajevima pritisak treba da bude za oko 10-20 procenata viši. Podaci o optimalnom pritisku obično su istaknuti na pločici koja se nalazi na donjem delu levog B stuba i vidljiva je kada su otvorena vozačeva vrata. Kod starijih automobila navedeni su na nalepnici na poklopcu rezervoara. U svakom slučaju, informacije o nivou pritiska u gumama uvek se mogu pronaći u uputstvu za korišćenje vozila.  

Redovna kontrola  

Da biste stalno vozili sa odgovarajućim pritiskom u svim pneumaticima, potrebno je relativno često, makar jednom mesečno proveravati njegove vrednosti. To možete učiniti na benzinskim pumpama ili kod vulkanizera. Još bolje je nabaviti mali ručni manometar koji ćete držati u svom vozilu i, s vremena na vreme, pomoću njega kontrolisati pritisak. Karakteristika svake, pa i najkvalitetnije gume je da vremenom polako ispušta vazduh. Čak i u idealnim uslovima, one gube mesečno 0,069 bara pritiska, a sa porastom temperature vrednost se još povećava.

Kako se proverava pritisak

Proveravanje pritiska u gumama mora se obavljati kada je guma hladna, dakle ne posle duže vožnje. Tada je obično, zbog zagrevanja, temperatura viša i nećete dobiti tačan podatak o pritisku.

Senzori za pritisak

Automobili proizvedeni od 2014. godine moraju biti opremljeni takozvanim TPMS sistemom (Tyre Presure Monitoring System). Posebno ugrađeni senzori na ventilima olakšavaju posao vozačima, jer na instrument tabli signaliziraju pad pritiska. Kod skupljih automobila postoje i sofisticiraniji sistemi koji u realnom vremenu prikazuju nivo pritiska u svakom pneumatiku. Ove opcije jesu korisne, ali urednom vozaču, koji redovno kontroliše stanje pneumatika i pritisak u njima, nisu neophodne.

Nepravilan pritisak

Nepravilno napumpan pneumatik može znatno uticati na ponašanje vozila, povećanu potrošnju goriva, ali i na životni vek same gume. Ako je slabo napumpana, guma se više greje tokom vožnje, samim tim i više haba i automobil čini nestabilnijim. U takvim slučajevima znatno više se troše bočne ivice pneumatika, raste potrošnja goriva, a najopasnije je to što pri dužoj vožnji i većim brzinama može doći i do njenog pucanja. Previše napumpana guma, pak, haba se više po središnjem, gazećem delu, a automobil je neudobniji. Pored trošenja, u dužem periodu to utiče na zglobove, silen blokove i ostale komponente donjeg postroja, jer se udari sa podloge i oscilacije prenose i na karoseriju i u krajnjem slučaju negativno utiču na njenu čvrstinu.

Punjenje azotom

Osim vazduha, za punjenje pneumatika može da se koristi i azot i tada u gumi  ima vrlo malo kiseonika. Obično se azot koristi u gumama sportskih automobila. Azot nije besplatan, te stoga punjenje guma azotom predstavlja trošak.  

Kapice na ventilima

I na kraju, nemojte zanemariti plastičnu kapicu na ventilu. Ma koliko izgledale nepotrebne, treba da znate da one sprečavaju lagano ispuštanje vazduha na ventilu i umnogome će onemogućiti da vas posle dužeg nekorišćenja automobila sačeka problem sa ispumpanom gumom.

Pravilna montaža

I za kraj, ukoliko vas na putu zadesi „gumi defekt“ i prinuđeni ste da sami menjate točak, morate da povedete računa o sledećim stvarima. Na svakoj gumi, sa bočne strane, proizvođač označava pravac okretanja gume i ona ne sme biti montirana drugačije od oznake, tj. strelice koja pokazuje smer njene rotacije. Za zatezanje šrafova preporučljivo je koristiti moment-ključ podešen na oko 10 kg, s tim da tačna vrednost zavisi od modela auta, tipa šrafova, nalegajuće površine, itd. Pošto ovaj alat malo ko ima, naš savet je da maksimalno pritegnete šrafove kako ne bi došli u opasnu situaciju da vremenom poispadaju, a potom svratite do vulkanizera i proverite da li ste ih dobro zategli.

Zaključak

Sva ova priča vredi za vozila, to jest za vozače koji na svojim automobilima imaju četiri gume istog proizvođača. Ukoliko nije tako, a često na našim ulicama viđamo vozila sa pneumaticima različitih poizvođača na točkovima, to je znak da se ne poštuju propisi o bezbednosti saobraćaja. Danas u Evropi malo u kojoj zemlji vas neće upozoriti, ili čak isključiti iz saobraćaja koliko imate gume jednog proizvođača na jednoj, a drugog na drugoj „osovini“. O tri različite da i ne govorimo.

Fotografije: 
Adobe stock