Princ na simboličnom tronu
„NSU princ” ponovo je uzdignut na pijedestal. Legendarni nemački automobilčić ovoga puta ugledao je svetlost dana kao električni „princ 4L restmod”, napravljen od strane mladih Audijevih entuzijasta u čast 150-godišnjice fabrike u Nekarsulmu, gde se nekada proizvodio, a danas iz tih pogona izlaze limuzine „audi A6” i „audi A8”
„NSU princ”, čedo nemačke fabrike NSU sa sedištem u Nekarsulmu, gradiću smeštenom na reci Nekar severno od Štutgarta, „autić” već pomalo zaboravljen u moru novih marki širom sveta, ponovo se pojavio i oživeo lepu uspomenu ne samo na čuveni model i na fabriku sa tradicijom dugom 150 godina, već i na vreme prestrojavanja i ukrupnjavanja automobilske industrije nekadašnje Zapadne Nemačke. Vreme koje je pomelo sa evropske scene ne samo mali automobil iz Nekarsulma, već i druge manje proizvođače koji nisu mogli da prate ubrzanu modernizaciju na početku vremena u kome je „velika riba gutala malu”, najavivši početak globalizacije. Bilo je upravo tako. Fabrika koja je postala poznata po proizvodnji NSU bicikala i motocikala, a zatim i automobila, platila je danak novom vremenu i novim trendovima.
Zaštitni znak NSU-a šezdesetih godina prošlog veka bio je automobil pod nazivom „NSU princ”, mališan sa dvoja vrata, vazdušno hlađenim benzinskim motorom smeštenim pozadi. U osnovnoj konfiguraciji imao je dva cilindra zapremine 598 kubika i 30 konjskih snaga, dok su snažnije verzije „NSU TT” i „NSU TTS” dostizale 65, odnosno 70 KS. Proizvodnja ovog mališana počela je 1961, a završila se 12 godina kasnije, 1973.
Za futurističku interpretaciju „princa” zaslužan je tim mladih entuzijasta zaposlenih u Audiju
U međuvremenu, fabriku čiji su temelji udareni još pre 150 godina, kupio je 1969. velikan iz Volfsburga – Folksvagen AG, koji je spojio dve čuvene marke – Auto union i NSU. Tako je stvoren današnji Audi.
Upravo ta veza sa Audijem bila je idejni osnov da se na jedinstven način obeleži 150. godišnji jubilej „malog princa”. U kompaniji iz Ingolštata su razradu ideje poverili grupi od 12 pripravnika, a izabrano je i ime „novorođenčeta” – „NSU princ 4L restmod”. Mladi entuzijasti su se latili posla i krenuli od agregata, koji je zamenjen elektromotorom snage 240 KS, iz „audija e-tron” iz 2020. godine. Visokonaponska baterija preuzeta je iz plug-in hibrida „audi Q7 TFSI e quattro”, dok je platforma, preuzeta od najmanjeg Audijevog modela „A1”, prošla potrebne modifikacije kako bi bila prilagođena električnom pogonu. Radilo se i na karoseriji. Ona je proširena u skladu sa današnjim standardima, a dobijen je i relativno veliki prtljažnik. Pozadi dominira veliki spojler direktno spojen sa sigurnosnim kavezom. Odabrane su i trkačke boje – suzuka siva i brilijant crna, a u trkačkom duhu unutrašnjost je oplemenjena sedištima Rekaro, dok se od instrumenata ističe kompjuter sa odgovarajućim ekranom.
Hit domaćih trka
„NSU princ” bio je veoma popularan i na prostorima bivše Jugoslavije. Posebno među mlađim ljudima, ali i sportistima. Zbog malog prtljažnika i dvoja vrata nije mogao biti baš pogodan kao porodični auto, ali zato su ga „otkrili” naši automobilisti. Jedan od njih bio je i legendarni Marjan Kulundžić, koji ga je proslavio širom zemlje, posebno svojim vratolomijama na trkama Letnje lige na beogradskom Ušću. Mnogi stariji Beograđani i poklonici auto-sporta, upravo taj automobil, prilagođen trkačkim stazama vezuju za Marjanovo ime. Kulundžić je osvojio titulu šampiona Jugoslavije na brdskim stazama sa „NSU TT”, koji je zahvaljujući doradama u nemačkoj firmi ABT doteran na 130 KS za grupu 2 u klasi do 1.300 ccm. U toj klasi je poznat bio i Ivo Rojtinić, Hrvat koji je imao „NSU TT” dorađen u Spiss-u, dok je na relijima najpoznatiji i najuspešniji bio Dragan Mališa Vučković koji je sa „NSU TT” osvojio i šampionsku titulu.
Od poznatijih trkača takođe su ga vozili Boban Atanacković i Antun Vidmajer.
društvenim mrežama