Tržište
/
Oštar tretman za vlasnike kineskih marki
Kinezi možda jesu brzi, ali im sporo ide prilagođavanje

Kinezi jesu brzi u proizvodnji, ali im sporo ide prilagođavanje u Evropi

AMR
26/8/2024
Tržište

Kineski SAIC će platiti dodatnu tarifu od 36,3% na električna vozila koja prodaje u Evropi, što je više nego dvostruko više od iznosa koji plaća konkurent BYD. Ispostavlja se da su neke kineske firme potcenile političke i pravne izazove povezane s ulaskom na tržište EU i nisu u to uložile dovoljno resursa

Oštar tretman ka SAIC-u od strane pregovarača Evropske unije može da predstavlja uvod u ozbiljnu priču o tome kako su kineske kompanije loše pripremljene za rad u zapadnim poslovnim i političkim domenima. Od tri kineska proizvođača automobila koje je izdvojila EU, SAIC, vlasnik marke MG, podvrgnut je dodatnoj carini od 36,3 posto na električna vozila koja prodaje u Evropi. Poređenja radi, BYD će platiti dodatnih 17 posto povrh postojećih carina od 10 posto, Geely (vlasnik Volvoa) se nalazi u sredini s carinom od 19,3 posto.

Čini se da su glavni razlozi koji pokreću neujednačen tretman zapravo različiti "nivoi saradnje", kažu iz Evropske komisije (EK) u svom dokumentu o privremenoj odluci, koji uključuje detaljan deo samo za SAIC. Konkretno, odgovori proizvođača automobila iz Šangaja su bili vrlo "manjkavi", rečeno je iz EK.

Sa svoje strane, SAIC je bio zabrinut za bezbednost svojih informacija i jednostavno nije imao pristup nekim podacima od svojih dobavljača, tražeći da se oni ne identifikuju dok razgovaraju o poverljivim stvarima. Dodali su i nepoznavanje potrebne dokumentacije, ali i interne birokratije. Predstavnici SAIC-a, najpoznatijeg van Kine po svojim modelima MG, nisu odgovorili na zahtev EK za komentar. Ali su objavili na društvenim mrežama da je EU zatražila osetljive poslovne informacije, poput pružanja hemijske formule koju koriste u baterijama, za koju oni smatraju da je van opsega istrage.

{{related-post-1}}

Slab odgovor SAIC-a ka EK bio je u suprotnosti s onim što su njihove kolege iz BYD-a i Geely-a spremili i koji su proaktivno angažovali međunarodne advokatske kancelarije i detaljno prikupljali podatke, u slučaju BYD-a angažovali su i stručnjake za politiku u Briselu, piše Automotive News Europe.

"Pogledajte različite proizvođače automobila i kako se kotiraju u smislu visine tarifa i to je gotovo poput prikaza koji će vam reći ko je bolji u lokalnim odnosima s javnošću ili lobiranju kod vlade", rekao je Stephen Dyer, direktor konsultantske kuće AlixPartners.

Problem je slaba otvorenost kineskih proizvođača ka prihvatanju poslovnih, kulturnih razlika, i njihova sposobnost prilagođavanja

To je još jedan dokaz da, iako kineski proizvođači električnih vozila zauzimaju impresivan udeo na tržištu automobila na Starom kontinentu, oni ne pokazuju istu snagu kada je u pitanju nematerijalni uticaj kojim moćne kompanije obično raspolažu — poput vođenja delikatnog "plesa" s pregovaračima EU-a, ili čak uporedno trivijalne stvari kao što je da se njihov glas čuje na globalnim sajmovima automobila…

Postoji opasnost od toga da kineske firme pretpostave da je u EU sve političko i stoga osećaju da je besmisleno da sarađuju

S obzirom na to da je nerealno za kineske proizvođače električnih vozila da odustanu od svojih planova širenja u Evropi, bolji angažman s evropskim društvom i regulatornim telima bi pomogao, kaže Gregor Sebastian, viši analitičar u Rhodium Group. Neke kineske firme su možda potcenile političke i pravne izazove povezane s ulaskom na tržište EU i nisu u to uložile dovoljno resursa.

{{related-post-2}}

Problem i na sajmovima

Na "The Battery Show Europe 2024", trgovačkom događaju na kom se prikazuju najnovije stvari u dizajnu i inženjeringu baterija, kineske marke su činile više od jedne petine ukupnih izlagača. Međutim, tokom trodnevnog seminara, gotovo nijedan govornik kineskih brendova nije delio pozornicu s mnoštvom Evropljana, direktora automobilskih firmi, jer su uglavnom odbijali pozive da govore.

Kineskim proizvođačima automobila trebaće vremena da se prilagode svom novom kulturnom okruženju, uključujući zahteve medija, oglašavanje i članstvo u industrijskim udruženjima, kažu iz konsultantske kuće JSC Automotive.

Fotografije: 
SAIC, BYD