Saveti
/
Vožnja u jesen
SAVETI | Vožnja u jesen

Sijaset izazova

AMR
9/11/2023
Saveti

Mnogo je „zamki” koje čekaju vozače u poznu jesen. Obdanica je znatno kraća, preovlađuju lošiji vremenski uslovi i kolovozi su često mokri, a vidljivost je generalno slabija. U ovom tekstu ukazujemo na tipične opasnosti i rizike na koje bi učesnici u saobraćaju trebalo da obrate posebnu pažnju

Jesen kao godišnje doba, posebno ona pozna tokom novembra i decembra, povlači određene rizike kada je u pitanju bezbednost saobraćaja, odnosno vožnja bilo kojim prevoznim sredstvom – od automobila, motocikala, bicikala do poljoprivrednih mašina. Razloga za to ima sijaset… Češća pojava kiše, mokri kolovozi, uz opalo lišće i nanose blata, kao i generalno smanjena vidljivost, neki su od najčešćih faktora koji otežavaju posao svakom vozaču i pozivaju na dodatni oprez.

Vidljivost

Jedna od okolnosti koja ne utiče povoljno na bezbednost jeste i ta što se u jesen ranije smrkava. Vidljivost je i tokom obdanice slabija tokom tmurnih i kišnih dana, a mnogi automobili, posebno oni sive ili crne boje se stapaju sa bojom asfalta i nisu lako uočljivi. Uz to trebalo bi imati na umu da još ima zaboravnih vozača koji na vreme ne uključuju oborena svetla i koje ćete teže uočiti. Statistika ukazuje na doba dana u kome je najkritičnije voziti. To je sumrak, kada se intenzitet svetlosti rapidno smanjuje, a dan prelazi u noć. Nekako po pravilu je tada i najgušći saobraćaj s obzirom na završetak radnog vremena, kada se mnogi vraćaju sa posla, obično žure, a neki su umorni i nervozni da što pre stignu svojim kućama, što je dodatni faktor rizika po sve učesnike u saobraćaju, uključujući i pešake.

Kiša

U kišnim uslovima i na mokrim kolovozima, generalno je potrebno promeniti način vožnje i prilagoditi ga uslovima na putu. I kiša sa sobom povlači smanjenu vidljivost, pa je to razlog više da se brzina smanji, a poveća odstojanje. Pre svega trebalo bi izbegavati nagla ubrzavanja i snažna kočenja. Zaustavni put svakog vozila znatno je duži, čak i sa potpuno novim i najkvalitetnijim pneumaticima. Osim što je teže usporiti u iznenadnim kritičnim situacijama, na mokrom lakše i češće dolazi do proklizavanja i gubitka kontrole nad vozilom ako se pretera sa brzinom – posebno ukoliko vam pneumatici nisu u baš dobrom stanju.

Mokro lišće i blato

Ukoliko naiđete na opalo lišće, koje je pride natopljeno vodom, efekat u pogledu trakcije je gotovo isti kao da ste na snegu. Istraživanja su pokazala da u takvim situacijama kočioni put pri brzini od svega 50 kilometara na čas iznosi čitavih 25 metara. Kako biste dobili jasniju sliku koliko je to dugačak zaustavni put, navešćemo podatak da automobil koji se kreće istom brzinom kočenjem na vlažnom kolovozu se zaustavlja nakon 11 metara. I nailazak na blato predstavlja potencijalni problem, a najveća verovatnoća da ćete imati bliski susret te vrste je na lokalnim putevima, odnosno saobraćajnicama gde se kreću i poljoprivredne mašine, tj. traktori koji iznose blato iz njiva. Inače, vozači traktora su u zakonskoj obavezi da očiste blato i prljavštinu sa točkova pre izlaska na put.

PRIPREMA AUTOMOBILA
Jesen zahteva i poseban režim održavanja vozila. Za optimalnu vidljivost je od vitalnog značaja da brisači dobro rade i da stakla ne magle iznutra kada je spolja velika vlažnost vazduha. Mnogi zaborave da je potrebno uklanjati opalo lišće i druge prljavštine koje začepljuju ventilacione dovode i pospešuju zamagljivanje stakala. Takođe je neophodno da u ispravnom stanju budu klima-uređaj, ventilatori i sistem cirkulacije vazduha u kabini, kao i uređaj za odmagljivanje zadnjeg stakla. Ukoliko je filter kabine suviše zaprljan ili dotrajao, potrebno je zameniti ga. Isto važi i za brisače. Čim primetite da na vetrobranu ostaju tragovi brisanja, to je signal da je došlo vreme za zamenu metlica brisača.

Magla  

Magla je jedan od najopasnijih neprijatelja za vozače. Jedini pravi način za koliko-toliko bezbednu vožnju po magli jeste da uključite svetla za maglu, pogotovo zadnja, te maksimalno smanjite brzinu i prilagodite je brzini kretanja drugih vozila.

Nikako ne ulazite u opasne situacije, poput preticanja ili povećavanja brzine ako vam se put čini „praznim”, odnosno neopterećenim. Nikada ne možete sa sigurnošću znati da li ćete naići na vozilo koje se kreće veoma sporo ili, još gore, na zaustavljeno vozilo usled kvara ili saobraćajne nezgode. U magli raste rizik i od lančanog sudara. Ukoliko na vreme uočite nevolju i uspete da zakočite, najbolje je da ukoliko je moguće „pobegnete” vozilom s kolovoza i skonite se van puta, a zatim ga bez oklevanja urgentno napustite. Ne zaboravite da lančani sudari, pogotovu u uslovima magle po pravilu uzrokuju teške posledice.

Fotografije: 
Uroš Dedić