Saveti
/
Kako sačuvati kvačilo
SAVETI | Kako sačuvati kvačilo

Traje koliko pažnje mu se daje

AMR
20/2/2021
Saveti

Kvačilo obično može da izdrži oko 150.000 km u eksploataciji, ali koliko će kilometara pregurati zavisi i od toga kako se upotrebljava. Kako da izbegnete najčešće greške kojima vozači skraćuju „život“ kvačilu i koji su simptomi dotrajalosti ovog sistema

Kvarovi, odnosno dotrajalost sastavnih delova, prirodna su pojava u eksploataciji automobila. Čak i kada se vozilo pravilno koristi i redovno održava, oni se događaju. Međutim, postoje uređaji i mehanizmi čiji vek trajanja znatno zavisi od načina upotrebe i uslova eksploatacije, rečju, od samog vozača. Jedan od takvih elemenata je i set kvačila.  Promena kvačila ne predstavlja mali izdatak, a vek eksploatacije mu je i u idealnim uslovima takođe oganičen. U praksi, uobičajen vek trajanja je oko 150.000 kilometara, nekada i više, ali kad-tad, usled istrošenosti delova, kvačilo mora da se zameni. Mnogi vozači znaju osnovne pojmove i način funkcionisanja kvačila i trude se da načinom vožnje održavaju taj mehanizam što duže u ispravnom stanju.  Kako bi vam kvačilo trajalo što duže, potrebno je pridržavati se sledećih pravila…

Ne držite nogu na pedali

Najčešća greška je nepotrebno držanje pritisnutog kvačila ili „odmaranje“ stopala na papučici kada je automobil u stanju mirovanja. Recimo, kada čekate na semaforu ili duže stojite u mestu, u stani – kreni režimu u gradskoj gužvi. U takvim situacijama dolazi do permanentnog proklizavanja lamele i njenog brzog habanja. Savet: prilikom stajanja uvek izbacite menjač iz brzine i sklonite nogu s pedale kvačila.

Pažljivo otpuštajte pedalu

Naglo otpuštanje pedale uz istovremeno dodavanje jakog gasa pri polasku, ili prilikom promene stepena prenosa tokom vožnje uz sporo otpuštanje pedale kvačila,  dovodi do zamaranja lamele i njenog ubrzanog trošenja. Ovakav stil vožnje može skratiti životni vek kvačila za trećinu, pa čak i više. Savet: otpuštajte pedalu pažljivo  dok kvačilo ne počne da „hvata“ i tek onda postepeno dodajte gas.

Koristite ručnu kočnicu

Jedna od učestalih grešaka je držanje auta na „vagi“ na uzbrdici. Čak i ako pri polasku koristite manji gas, pri velikom opterećenju kvačilo se više troši. Posebno se to dešava ako dodajete jači gas, koji je neophodan da bi se automobil pokrenuo kada je suočen sa jakim nagibom. Savet: prilikom kretanja iz mesta na velikim uzbrdicama, koristite ručnu kočnicu.

Ne ubrzavajte naglo pod opterećenjem

Kada je automobil natovaren do krajnjih granica nosivosti ili vučete teret pomoću kuke, treba izbegavati ubrzavanja punim gasom. U takvim situacijama obrtni moment motora je suočen sa velikom masom, a menjač je veza preko koje se moment prenosi do točkova. Savet: dodajte gas postepeno i prebacite u viši stepen prenosa kasnije nego što to inače činite.  

Ne kočite motorom pri većoj brzini

Iako kočenje motorom smanjuje trošenje kočionih pločica i diskova, ono nije baš dobro za set kvačila. Savet: prvo pomoću kočnica usporite koliko je potrebno, pa tek onda prebacite ručicu mnejača u niži stepen prenosa.

Zamajac, lamela, potisna ploča i ležaj

Osnovni delovi kvačila

Kvačilo se sastoji od potisne ploče (korpe) koja se štafovima učvršćuje za zamajac, uredjaj koji je zavrtnjima pričvršćen za prirubnicu radilice , tj. na njenom kraju. Korpa kvačila je mehanizam sa jakim oprugama , tzv. lepezama, koje služe da izvrše jak pritisak na površinu zamajca. Između potisne ploče i zamajca nalazi se lamela kvačila, koja je napravljena od metala sa frikcionim oblogama određene debljine, pričvršćenih zakivcima (nitnama) za metalno telo u koje su umetnute jake opruge. U sredini lamele nalazi se nazubljen otvor (nutovan), kroz koji prolazi spojnička osovina, takođe nutovanana, na  koju se navuče  lamela, koja može aksijalno  da se pomera po nazubljenoj osovini. Iza korpe se nalazi potisni ležaj (druk lager), mehaničkom (sajla, poluge) ili hidrauličnom vezom povezan sa pedalom kvačila u kabini vozača.

Princip rada

Pritiskom na pedalu kvačila, potisni ležaj pritiska lamele (opruge) korpe i oslobađa pitisak na zamajac, čime dolazi do razdvajanja veze između radilice motora preko lamele  i spojničke osovine koja snagu motora prenosi na menjač. Time je omogućena promena brzine u menjačkoj kutiji. Otpuštanjem pedale, opet se ostvaruje čvrsta veza između radilice i menjača. S obirom na to da su obloge lamele načinjene od frikcionog materijala (ranije je upotrebljavan kancerogeni  azbest) i troše se, od samog načina vožnje veoma zavisi i njen vek eksploatacije.

Simptomi neispravnosti

Mnogi vozači, posebno oni koji nemaju prevelikog iskustva, nisu u stanju da ocene kada se približava dan kada će kvačilo otkazati. To ne mora da se dogodi iznenada, mada se i to može desiti. Najčešći pokazatelj je visina pedale kvačila. Ili je prenisko, ili previsoko, a papučica je sve tvrđa ili „hvata“ na podu. Jedan od uobičajenih simptoma je i pojačanje zvuka motora pri dodavanju gasa, posebno u drugoj ili trećoj brzini, bez adekvatnog odgovora u povećanju brzine vozila, što može biti veoma opasno, posebno prilikom preticanja. Utvrđivanje stanja obloga lamele može se izvršiti i tokom mirovanja vozila, tako što se menjač ubaci u treću, ili četvrtu brzinu, povuče ručna kočnica i doda jači gas. Ukoliko se motor ne ugasi, odmah spremajte novce za novo kvačilo...

Kada se već skida menjač zbog dotrajale lamele, uvek je isplativije zameniti ceo mehanizam – potisnu ploču, lamelu i potisni ležaj. U suprotnom, ponovo ćete plaćati majstore kada ostali delovi dođu na red za zamenu

Promena kvačila

Zamena dotrajalog kvačila nije jeftina popravka. Ranije  su majstori stavljali samo nove frikcione obloge i prenitovali lamelu, danas se malo ko time bavi, jer sama lamela nije preskupa. Ali prilikom zamene, neophodno je utvrditi stanje korpe, tj. potisne ploče, jer ona je i najskuplji deo celog mehanizma. U svakom slučaju, kada se već skida menjač, onda je mnogo isplativije zameniti ceo mehanizam, dakle- potisnu ploču, lamelu i potisni ležaj, nego dva puta plaćati majstore. Kada smo pomenuli potisni ležaj, treba reći da je njegov vek otprilike kao i vek lamele. Ali, može doći i do njegovog preranog oštećenja, koje se manifestuje neobičnim zvucima pilikom pritiska na pedalu, a ponekad i zveckanjem. U tom slučaju treba se što pre obratiti majstoru, jer ukoliko dođe do loma , delovi mogu oštetiti aluminijumsko zvono menjača, korpu... i napraviti mnogo veću štetu. Kod benzinskih i dizel agregata sa plivajućim zamajcem stvar je znatno komplikovanija, jer su delovi mehanizma dosta skuplji. Naznake da s kvačilom nešto nije u redu skoro su iste kao što smo gore opisali, ali  uz dodatak da je svako zveckanje i jače trešenje motora u leru, kao i trzaji prilikom normalnog polaska, ali i prilikom gašenja motora-loš znak.

Fotografije: 
AMR i Adobe Stock