Kako se najefikasnije rešiti buđi iz kabine vozila
Postoji više faktora koji mogu dovesti do pojave vlage u vozilu. Kako sprečiti da se ovaj problem uopšte pojavi i kako se rešiti vlage ako se ona već uvukla u automobil?
Problem sa zamagljenim staklima ili neprijatan miris buđi u kokpitu su neugodne pojave, koje neće obradovati niti jednog vozača. One nastaju zbog prevelike količine vlage u automobilu i najčešće se ispoljavaju u hladnoj sezoni, tokom jeseni i zime. Ukoliko se ne odreaguje na prve naznake i zapusti problem, u najgorem slučaju vlaga može dovesti do pojave buđi u enterijeru, pa i korozije na određenim delovima karoserije.
Kako uopšte dolazi do pojave vlage u enterijeru?
Naime, postoji više faktora koji na to utiču. Naročito tokom jeseni i zime, vozači unose vlagu u unutrašnjost vozila kroz mokru odeću ili sneg na obući. Na taj način ne samo da se vlaže presvlake sedišta, već i podne prostirke, koje se ne mogu pravilno osušiti na niskim temperaturama.
{{related-post-1}}
Za početak, naš savet je da izbegavate da ulazite u vozilo sa previše mokrom odećom i da uklonite sneg sa cipela svaki put pre nego što ćete ući u automobil. Osim problema sa magljenjem stakala i neprijatnog mirisa u kabini, vlaga ako je hronično prisutna može dovesti i do pojave korozije na karoseriji
Za početak, naš savet je da izbegavate da ulazite u vozilo sa previše mokrom odećom i da uklonite sneg sa cipela svaki put pre nego što ćete ući u automobil. Osim problema sa magljenjem stakala i neprijatnog mirisa u kabini, vlaga ako je hronično prisutna može dovesti i do pojave korozije na karoseriji
Sušite patosnice
U situacijama kada se tekstilne podne prostirke pokvase, izvadite ih i ostavite da se osuše. Naš savet je da u zimskoj sezoni, umesto tekstilnih, koristite gumene prostirke i da redovno uklanjate vodu iz njih. U suprotnom, vlaga sa njih isparava kroz topli vazduh za grejanje, a zatim se kondenzuje na staklima.
Kontrolišite zaptivke
Ukoliko primetite curenje vode u automobil, na delovima gde zaptivaju vrata i prozori, znajte da ćete imati problema sa vlagom, jer voda koja se sakuplja u izolacionim materijalima počinje da se kondenzuje. Ako ima curenja u automobilu, jedino što pomaže je zamena zaptivki u servisu.
Provetravajte automobil
Ako je u vozilu previše vlage, preporučljivo je da ga dobro provetravate na suncu i da to činite redovno. Pored toga, koristite klima-uređaj.
Pojačajte temperaturu i ostavite ga da radi neko vreme, jer time uklanjate vlagu iz vazduha i usmeravate je napolje. Imajte na umu da je takva ispomoć klima-uređaja od koristi samo kada je spoljna temperatura minimum šest stepeni i kada automobil nije previše vlažan.
Promenite filter kabine
Filter kabine se vremenom troši i prlja, pa u nekom trenutku više nije u stanju da apsorbuje svu vlagu koju donosi zima. Zato je, u većini slučajeva, najjednostavnije i najefikasnije rešenje zameniti ga.
Proverite odvode vode
Ako imate krovni otvor, možete staviti malu količinu vode u oluk da testirate odvode. Voda treba da se ocedi. Ako se zaustavi, creva za odvod vode mogu biti začepljena i voda teče iza unutrašnje obloge u prostor za noge. Ako su creva zapušena, potražite pomoć u servisu.
{{related-post-2}}
Uklonite lišće i prljavštinu
U jesen i u zimu, između haube i šoferšajbne sakuplja se mnogo lišća i prljavštine. Ove nezvane goste treba redovno uklanjati, jer u suprotnom raste verovatnoća da će se odvod kišnice iz sistema grejanja začepiti. Trulo lišće takođe može napasti boju tokom vremena. Listovi se takođe mogu sakupljati u vratima i prtljažnim vratima i tamo začepiti drenažne rupe.
Izbegavajte vlažne prostorije
Vlaga se takođe može nakupiti u garažama sa lošom ventilacijom. Pojavljuje se u obliku vlažnih mrlja ili lokvi na podu garaže. Parkirani automobili se u takvim garažama jedva suše. Klima u zatvorenom prostoru pogoduje stvaranju vlage na automobilu i u njemu. Kratkoročno, pomaže dobro provetravanje garaže sa otvorenim vratima, dugoročno – ugrađeni sistem ventilacije može pomoći.
društvenim mrežama