Vozači, ovih pravila se morate pridržavati u zimskim uslovima
Čitava zemlja se zabelela, što je dovelo do otežanih uslova u saobraćaju. Da biste izbegli neprijatnosti i učinili bezbednim sebe i druge na putu, potrebno je pridržavati se određenih pravila
Da biste u otežanim, zimskim uslovima predupredili probleme i sveli rizike na najmanju moguću meru, osnovni preduslov je da vaše vozilo bude adekvatno pripremljeno za sve izazove koje sa sobom nosi saobraćaj za vreme snežnih padavina. Pored ostalog, to znači da morate imati propisnu zimsku opremu, dovoljnu količinu antifriza, dobar akumulator… Više o svemu tome možete pročitati ovde.
Obavezna zimska oprema
Prvo i osnovno je da kada na kolovozu ima snega, leda ili poledice, vozilo mora biti opremljeno zimskim gumama na svim točkovima. Tu obavezu, u periodu od 1. novembra do 1. aprila, nalaže i Zakon o bezbednosti saobraćaja, propisujući minimalnu dubinu šare od 4 mm. Pneumatici stariji od osam godina ili sa šarom manjom od 4 mm nisu adekvatni i velika je verovatnoća da neće imati adekvatnu funkciju. Takođe, zakonska je obaveza da van naselja na putu morate u gepeku imati lance za sneg ili drugi uređaj za povećanje trakcije, koje je potrebno montirati na deonicama gde je to istaknuto saobraćajnim znakom. Pogledajte kako se montiraju lanci za sneg.
Kada sneg pada u kontinuitetu duže vreme, treba izbegavati sporedne ulice i puteve, jer Zimska služba najpre čisti saobraćajnice prvog i drugog prioriteta
Preporuka je da koristite isključivo zimske, a ne gume za sve sezone
-U ovakvim uslovima automobil mora da bude opremljen zimskim gumama. Napominjem, ne gumama za sve sezone već isključivo zimskim. Razlog je taj što je njihova struktura takva da imaju male lamele koje se pokreću i na taj način kopaju sneg i prave „grip“. Grip odnosno prianjanje je nešto što je ključ za stabilnost u vožnji, s tim da je prianjanje najbolje kad je suvo, nešto manje kad je mokro, još manje kad je sneg, a gotovo da ga nema kada je na kolovozu led, objašnjava za Auto Moto Reviju naš proslavljeni automobilista Andrej Kulundžić i dodaje da je u najvećoj meri stanje podloge to koje određuje momenat gubitka kontrole u odnosu na brzinu kretanja.
Prilagodite vožnju uslovima na putu
-Druga stvar o kojoj morate voditi računa kada vozite po snegu, jeste to da prilagodite brzinu uslovima na putu. Ako automobil krene da proklizava, najbolje je da pokušate da usmerite automobil na onu stranu kolovoza gde ima makar malo snega, jer će vas taj sneg usporiti, dodaje Kulundžić. Naš sagovornik napominje i da je veoma važno da vodite računa o udaljenosti od vozila ispred i da oprezno koristite kočnicu.
-Održavajte veće rastojanje da biste ostavili vremena za reakciju, jer je potrebno kočiti ranije tj. manjim intenzitetom kako ne biste aktivirali ABS uređaj, jer u situacijama kada se uključi sistem protiv blokiranja točkova pri kočenju ne gubite dovoljno brzine odnosno produžavate zaustavni put, kaže Kulundžić i ističe jednu specifičnu situaciju.
Spuštanje nizbrdo kada je kolovoz klizav tj. pokriven snegom predstavlja poseban izazov.
-Kada se krećete nizbrdo, pogotovo sa težim automobilima, najbolje je usporavati laganim kontinuiranim pritiskom na kočnicu, praveći tako mehanički „grip“ koji održava prianjanje prednjih točkova i omogućava da upravljate u željenom pravcu. Najgora varijanta je da pustite sve, dakle da ostavite menjač u višem stepenu prenosa ili ne daj bože u leru, jer tada automobil dobija inerciju na nizbrdici i jako je teško vratiti „grip“, navodi Kulundžić.
Bez naglih pokreta
Jedno od zlatnih pravila za vožnju u snežnim uslovima kaže da izbegavate nagle pokrete upravljačem.
{{related-post-1}}
- Posebna opasnost vreba na auto-putu prilikom prestrojavanja iz trake u traku gde nagli pokret upravljačem lako dovodi do gubitka prianjanje i kontrole nad automobilom. U takvim situacijama vrlo često dolazi ne samo do zanošenja već i do okretanja automobila, čak i na pravcu, poručuje Kulundžić.
Naš sagovornik za kraj ističe još jedan važan savet, a to je da maksimalno povećate koncentraciju i da se fokusirate na anticipaciju, jer dobro predviđanje faktora koji mogu da dovedu do iznenadne situacije ne samo da umanjuje rizik, već ostavlja i više vremena za reakciju.
društvenim mrežama