Delovi automobila koji prvi stradaju od sunca
Kako potvrđuju neki eksperimenti nemačkog ADAC-a, duže izlaganje sunčevoj toploti i UV zracima ozbiljno može naškoditi automobilu
Prvi simptomi se javljaju na armaturi gornjeg dela konzole koja je i najbliža vetrobranu. Dolazi do pucanja i stvaranja neugodnih pukotina u vidu linija, a uz to i sama boja bledi. Slično je i sa volanom ukoliko nemate neki omotač, a posebno ako je izrađen od kože. Manji plastični delovi mogu se deformisati, pa je dobro postaviti zaštitu od sunca na vetrobran.
Osim toga, toplota u kabini nikako ne prija ni sedištima, te bledi materijal od kojeg su izrađeni, a dolazi i do takozvanog razvlačenja vlakana. Vremenom se stvaraju male rupice koje će jednog trenutka stvoriti pukotinu u materijalu. Zato su presvlake ne samo dobre zbog estetike već i zato što sprečavaju sunčeve zrake da direktno dopru do sedišta.
{{related-post-1}}
Stručnjaci savetuju da obratite pažnju i na pneumatike, kojima nikako ne prija direktno zagrevanje. Posebno ukoliko pritisak u gumama nije idealno podešen može doći do stvaranja mikropukotina, pa čak i „bubrenja”, što za posledicu ima pucanje gume, najčešće tokom vožnje, kada trenje dodatno povećava temperaturu u njima.
Na kraju, ili možda na početku, najveći teret toplote i UV zraka trpi vaša karoserija. Zagrevanjem lima greje se i zaštitni lak koji, ako je stariji ili porozan, može početi da puca i da se ljušti. Ko na vreme ne obrati pažnju, vrlo brzo će imati automobil sa pegama koje, osim što su ružne, dodatno i blede osnovnu boju koja više nema nikakvu zaštitu.
društvenim mrežama