Saveti
/
Toplotni udar nastupa vrlo brzo
Ne ostavljajte decu i ljubimce u vrelom vozilu

Ne ostavljajte decu i ljubimce ni na minut u vrelom vozilu

AMR
8/8/2024
Saveti

Koji su rizici kada deca i kućni ljubimci ostanu u vreloj kabini vozila, zašto kod njih toplotni udar nastupa za vrlo kratko vreme i kako to da prepoznate, saznajte u ovom tekstu

Verujemo da većina vozača zna za opasnosti koje mogu da se dese ako u vreloj kabini vozila ostanu deca ili kućni ljubimci, ali je prosto neverovatno da svakog leta stižu užasne informacije o tome kako su mališani nastradali u automobilu koji je ostavljen na suncu. Nemar, nebriga ili kako god to nazvali, prosto je neverovatno da neko to može da uradi.

Početkom leta takav incident se dogodio u Španiji, prošle godine je devojčica smrtno stradala u Sloveniji, a bilo je sličnih primera i u Hrvatskoj i Republici Srpskoj. Zvuči neverovatno, ali prema podacima Američke akademije za pedijatriju svake godine 37 mališana strada u vozilima, jer su ih odrasli „zaboravili” ili su smatrali da je to najbolji način da ih smire dok su oni u kupovini, kod frizera i slično. Svi ti mališani bili su žrtve toplotnog udara, stanja izuzetno opasnog po život.  

Do toplotnog udara dolazi kada je telo neko vreme izloženo prekomernoj toploti. Kada nam je vruće naše telo se znoji i tako se hladi, ali kada se nađemo u skučenom prostoru kabine u kome temperatura stalno raste, ni znojenje nam ne pomaže. Prvi na udaru je centralni nervni sistem, dok mišići počinju nekontrolisano da se grče i opuštaju stvarajući drhtanje tela.

Temperature tela kod dece rastu tri do pet puta brže nego kod odraslih

Boravak u prostoru sa povišenom temperaturom posebno je opasan za malu decu. Naime, temperature tela kod dece rastu tri do pet puta brže nego kod odraslih, jer nemaju razvijenu termoregulaciju. U zatvorenoj kabini automobila kod dece temperatura brže raste, povećava se puls, pada krvni pritisak, javlja se vrtoglavica, počinju da otkazuju neki organi, kao na primer bubrezi, i na kraju mališani padaju u nesvest.

{{related-post-1}}

Ako lekarska pomoć ne stigne na vreme, nažalost posledice su često fatalne po decu.
Sve što važi za decu, važi i za kućne ljubimce. Zato ne čudi apel lekara da nikada, ni po koju cenu, ni na par minuta, nemojte ostavljati živa stvorenja u kabini automobila koji je parkiran na suncu.

Šta u slučaju toplotnog udara?

Najopasnije je ako dođe do toplotnog udara kod vozača ili putnika, jer se tada mora intervenisati i odmah početi sa rashlađivanjem. Osobu kod koje je nastupio toplotni udar treba skloniti u hladovinu, skinuti joj odeću i obilno je rashlađivati hladnom vodom. Obavezno pozovite hitnu pomoć! Za vreme toplotnog udara telo gubi sposobnost termoregulacije tako da se može pregrejati ili u nekim slučajevima rashladiti. Zbog toga je u težim slučajevima neophodno stalno meriti telesnu temperaturu i, naravno, shodno tome ugroženu osobu hladiti ili utopljavati. Jednako je važno da se što pre nadoknade izgubljena tečnost i minerali.

{{related-post-2}}

Toplota je opasna kao i alkohol

Iako vozači znaju da u automobil koji je ceo dan stajao na suncu ne treba odmah ući i početi vožnju, mnogi nažalost o tome ne vode računa. U želji da se što pre vrate sa plaže oni provizorno minut-dva proluftiraju kabinu i sedaju za volan, što može biti vrlo opasno.

Uvek pri sebi treba imati vodu, jer nas visoke temperature teraju na znojenje čime se ubrzava proces izbacivanja vode iz organizma

Naime, svojevremeno je nemačko Ministarstvo za drumski saobraćaj sprovelo istraživanje kako i na koji način velika vrućina u unutrašnjosti automobila utiče na motoriku i percepciju vozača.

Podaci do kojih su došli kažu da pri temperaturi od 30 stepeni u kabini automobila rizik od saobraćajne nezgode raste za šest odsto. Ako je temperatura unutrašnjosti 32 stepena rizik se povećava za 13 odsto, a kod ekstremnih vrućina koje su iznad 37 stepeni i za više od 33 posto.

Vrućina snižava krvni pritisak, zbog čega je važno da za volan ne sedamo gladni

Lekari kažu da se pri ovim temperaturama vozač mnogo brže zamara, što dovodi do pada koncentracije. Samim tim sporije reaguje, a to direktno povećava rizik od nezgode.

Fotografije: 
AdobeStock