Kako najbrže rashladiti vrelu kabinu automobila
Meteorolozi ponovo najavljuju tropski talas, zato pročitajte koji je najbrži način da rashladite kabinu
Naravno da je za sve nedaće krivo sunce. Zakon fizike kaže da u vašu kabinu staje određena količina vazduha, što zavisi od veličine kabine. S obzirom na to da su prozori zatvoreni i nema nikakvog strujanja, vazduh stoji tu gde jeste. Kako sunčevi zraci padaju na vozilo logično je da se vazduh zagreva, a što je izloženost toploti duža tako će i temperatura unutar kabine rasti. Osim toga, ne zaboravite da i stakla prozora i vetrobran ovde imaju svoju ulogu, jer oni samo pojačavaju dejstvo sunčevih zraka.
Koliko ima stepeni u vozilu?
Kako to izgleda u brojkama pokazao je jedan eksperiment koji su sprovele naše kolege iz nemačkog ADAC-a. Oni su pri spoljnoj temperaturi vazduha od 26 stepeni parkirali automobil. Nakon samo pola sata temperatura u kabini dostigla je 50 stepena, da bi nakon sat vremena unutra bilo izmereno 57 stepeni.
To se dešava sa vazduhom u kabini, a šta mislite šta je sa delovima vozila koji su bili direktno izloženi suncu. Sličnim eksperimentima naučnici su izmerili da temperatura upravljača na automobilu koji je izložen suncu može dostići 52–54 stepena, sedišta oko 60, a centralne konzole, posebno ako je tamne boje, i celih 68 stepeni. Ponovimo da je merenje temperature u kabini bilo na prijatnih 26 stepeni, zato strogo povedite računa tokom vrelih letnjih dana ni slučajno, ni na minut, ne ostavite decu ili životinje u vozilu.
{{related-post-1}}
Kako najbrže rashladiti kabinu?
Evo nekoliko korisnih saveta kako da kabinu automobila rashladite i što pre stvorite pogodne uslove za bezbednu vožnju.
- Otvorite prozor na suvozačkim vratima. Vozačeva vrata brzo pomerajte kao da ih otvarate, odnosno, zatvarate. Tako ćete stvoriti vazdušnu struju koja će vreli vazduh iz kabine izbaciti napolje. Kažu da se za jedan minut na ovaj način može sniziti temperatura u vozilu za preko dva stepena.
- Kad započnete vožnju uključite klimu, ali držite sve prozore otvorene najmanje jedan minut kako biste izbacili ostatak vrućeg vazduha iz kabine. Bitno je da svi prozori budu otvoreni dok radi klima, jer ako otvorite samo prednje to neće imati efekta, budući da će se vreo vazduh iz zadnjeg dela proširiti po kabini.
- Kada uključite klimu nemojte koristiti opciju za recirkulaciju vazduha. Naime, vazduh u kabini je mnogo topliji od spoljnog, pa ako je ostala uključena recirkulacija, klima će povlačiti topliji vazduh iz kabine umesto onog spolja, što će produžiti period rashlađivanja. Jednostavno rečeno – pre ćete ohladiti vazduh koji klima uzima od spolja.
- Suprotno prethodnom, kada se unutrašnjost kabine rashladi na temperaturu koja je niža od spoljne, treba uključiti opciju za recirkulaciju vazduha. Na taj način klima ne uvlači topliji vazduh spolja već onaj koji je bio u kabini i koji je delimično ohlađen. Mehaničari kažu da se na ovaj način smanjuje potrošnja goriva, ali i čuva klima koja se neće mnogo naprezati.
društvenim mrežama