Spektakularan defile retkih oldtajmera na ulicama Beograda
Rekonstrukcija legendarne trke Beogradski Grand Pri iz 1939. godine donela je spektakularan defile skupocenih i retkih oldtajmera na ulicama glavnog grada, među kojima su prednjačili trkački modeli – učesnici trke. Više hiljada Beograđana moglo je da vidi više od 20 izuzetnih automobila, pristiglih iz muzeja u Italiji, motocikle iz Italije i Slovenije, kao i selekciju primeraka iz domaćih oldtajmer klubova
Prve nedelje septembra Beograd je bio domaćin svojevrsnog vremeplova na točkovima, spektakularne revijalne auto-moto trke „Beogradski Grand Pri 2023 – kružna trka oko Kalemegdana”. Više od 20 oldtajmera, automobila i motocikala vrednih vanvremenskih eksponata iz muzeja iz Italije, Slovenije i Srbije, prodefilovalo je beogradskim ulicama, pred više hiljada gledalaca i vratilo nas u onu davnu 1939. godinu, kada je u glavnom gradu održana istorijska Velika nagrada Beograda – Grand Pri trka, prethodnica današnje Formule 1.
Inicijativa da se ova legendarna trka simbolično obnovi i uvrsti u prestižne sportsko-kulturne manifestacije prestonice, realizovana je zajedničkim zalaganjem Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, ambasade Republike Italije u Srbiji i Auto-moto saveza Srbije, naslednika tadašnjeg Auto-moto kluba Kraljevine Jugoslavije, kome je ovaj međunarodni sportski događaj bio kruna uspešnog rada.
ISTORIJSKI TRENUTAK
– Beogradski Grand Pri je za Beograd i Srbiju veoma važan zato što je to jedina trka preteča Formule 1 koja je ikada održana u našem glavnom gradu. Posebno je značajna i zbog toga što je to jedina međunarodna trka koja je održana tokom Drugog svetskog rata, koji je počeo 1. septembra 1939. godine. Za naše prijatelje iz Italije ova trka je važna zato što je jedan od najvećih italijanskih vozača – Tacio Nuvolari, poslednji put ostvario Grand Pri pobedu baš ovde u Beogradu. U njegovom muzeju se čuva pehar napisan ćirilicom, koji mu je tada uručen, istakao je Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Vozila vanvremenske lepote i dizajna neprocenjive muzejske vrednosti iz Museo Mille Miglia i Muzeja Motociklom Grom, kao i iz privatnih kolekcija Battagliola, Magistrelli, Cognolato i Nonato, uz specijalnu selekciju primeraka iz srpskih oldtajmer klubova, bila su najpre izložena ispred Umetničkog paviljona „Cvijeta Zuzorić”. Nakon proglašenja ceremonijalnog starta, gotovo identičnom trasom onoj iz 1939. godine prokrstarili su automobili u kojima su se pre 84 godine, pred više desetina hiljada posmatrača trkali legendarni vozači Herman Miler, Herman Lang, Fon Brauhič, Boško Milenković i Tacio Nuvolari, pobednik Beogradskog Grand Prija.
U RANGU FORMULE 1
Prva i jedina Grand Pri trka održana je pre 84 godine u Beogradu, 3. septembra 1939. godine. U najjačoj klasi učestvovali su najsnažniji i najbolje pripremljeni automobili tadašnjice, pa se s pravom može reći da je to takmičenje bilo preteča Formule 1. Ovu prestižnu međunarodnu automobilsku i motociklističku trku oko Kalemegdana održanu pod pokroviteljstvom kralja Petra II, a na inicijativu kraljice Marije, prve žene reli vozača u Srbiji i jedne od retkih žena reli vozača u Evropi, pratilo je 100.000 gledalaca.Trci za Veliku nagradu Beograda prethodile su tri motociklističke trke i četiri automobilske u nižim klasama. U najjačoj klasi, Nuvolari je startovao sa 5. mesta, da bi u 16. krugu pretekao fon Brauhiča u borbi za drugu poziciju. Vođstvo je preuzeo u 30. krugu, prestigavši Milera, i nije ispuštao prednost do kraja trke. Italijanu je to bila poslednja Velika nagrada (Grand Pri) u karijeri, a u njegovom muzeju posebno mesto ima pehar napisan ćirilicom, koji mu je kao pobedniku tada uručen.
Na ovom glamuroznom događaju, pored ostalih, veliku pažnju privukli su privatni automobili Nuvolarija, „fiat 1400” koji se čuva u muzeju u Mantovi i „fiat 1500” koji je vozio u dve trke, kao i najstarije vozilo na ovoj trci Kiribiri iz 1913.
ZADOVOLJSTVO UKAZANIM POVERENJEM
– Velika nam je čast i zadovoljstvo što je na inicijativu ministarstva i ambasade, AMSS-u ukazano poverenje da organizuje jedan ovako divan događaj. Neprocenjivi oldtajmeri su ulepšali naš grad, vozeći istom rutom kao davne 1939. Nakon mnogo decenija naši građani mogli su izbliza da upoznaju neke istorijske automobile, poručio je Milan Nikolić, generalni sekretar AMSS, koji je takođe izrazio nadu da će ovaj događaj prerasti u deo tradicije.
Posebne ovacije dobila je i ženska ekipa na čelu sa Natašom Grom, potpredsednicom FIVA udruženja, krovne međunarodne organizacije za starovremenska vozila.
Po završetku „trke” učesnicima su dodeljene i specijalne nagrade.
Domaćin trke „Beogradski Grand Pri 2023”, koja je rimejk trke iz 1939. godine, bio je Grad Beograd, a veliku podršku pružili su Uprava saobraćajne policije MUP Republike Srbije, Italijanski institut za kulturu i kompanija Motor Heritage Consulting.
POTVRDA SARADNJE I PRIJATELJSTVA
– Danas sa puno entuzijazma predstavljamo projekat koji je spoj sporta, tehnologije, istorije i kulture. Želeli smo da se podsetimo ovog izuzetnog događaja i istovremeno odamo počast Taciju Nuvolariju koji je tada pobedio. U auto-moto sektoru Italija ima slavnu tradiciju velikih konstruktora i vozača sportskih automobila i motocikala. Oni su postavili bazu za razvoj jedne dinamične industrije okrenute ka inovacijama i postavljanju novih tehnoloških ciljeva. Koristim priliku da pozovem sve na revijalnu trku oko Kalemegdana. Ovo je lep način i nova potvrda saradnje i prijateljstva između Italije i Srbije, istakao je ambasador Republike Italije u Srbiji Luka Gori.
društvenim mrežama