No items found.
Saveti
/
Propisi i kazne
Šta treba da znate ako putujete u Hrvatsku

Šta treba da znate ako putujete u Hrvatsku

Goran Kazić
19/6/2024
Saveti

Bilo da na svom putovanju samo prolazite ili pak ostajete u Hrvatskoj, na neke saobraćajne propise treba obratiti posebnu pažnju

Jedina značajnija razlika u odnosu na naš ZOBS jeste da vozači amateri mogu imati do 0,5 promila alkohola, ali pod uslovom da su stariji od 24 godine. Dnevna svetla nisu obavezna tokom letnjeg računanja vremena, osim u slučaju smanjene vidljivosti. Na hrvatskim auto-putevima odavno se nalaze presretači pa nemojte preterivati sa „gasom”, jer kazne za prekoračenje brzine se pišu svima bez razlike što ste stranac. Tako na primer za prekoračenje brzine na otvorenom putu od 30 do 50 km/h kazna iznosi 260 evra.

Pazite na odstojanje

Druga stvar koju je potrebno imati na umu jeste da se u hrvatskom Zakonu o bezbednosti saobraćaja jasno definiše obavezan razmak između vozila, posebno na auto-putu. Nedovoljan razmak – odstojanje od vozila ispred vas, uvek su loša kombinacija sa zakasnelom reakcijom, jer tada dolazi do sudara. Ovo posebno važi ako je kolovoz klizav, jer letnja kiša na asfaltu stvara tanak sloj sličan ledu, pa je tada zaustavni put mnogo duži.

{{related-post-2}}

Da ne biste imali problema sa policijom, ali i zbog bezbednosti, imajte na umu staro pravilo „dve sekunde”. Za one koji ne znaju ili su zaboravili na njega, podsećamo da to znači da ako se krećete 80 km/h, dve sekunde bile bi oko 44 metra. Dakle, to je bezbedno odstojanje. Ko se ne pridržava ovog člana zakona rizikuje kaznu od 60 evra.  

U očekivanju smo da srpski TAG postane operativan i u Hrvatskoj. Dok se to ne dogodi na naplatnim rampama, putarinu možete platiti gotovinom ili karticama. Od Lipovca (granica sa Srbijom) do Zagreba treba vam 16,9 evra, a od Zagreba do Rijeke još 9,20 evra.

Deca visine do 150 cm moraju biti u posebnom sedištu, a ona od 135 do 150 cm moraju koristiti sigurnosni pojas, ako je potrebno uz pomoć posebnog dodatka.

Posebno su visoke kazne za vožnju u alkoholisanom stanju i za prolazak kroz crveno svetlo. U određenim slučajevima – stepen izazvane opasnosti, izazvana saobraćajna nezgoda itd., kazna može iznositi i celih 2.650 evra.

{{related-post-1}}

Inače, kazne za saobraćajne prekršaje mogu se platiti u roku od tri dana i tada imate popust od 50 odsto, a ako to učinite u roku od osam dana, onda možete platiti dve trećine iznosa i računa se da ste izmirili svoj dug. Na licu mesta kaznu možete platiti samo ako patrola kod sebe ima POS terminal, i to isključivo karticom.

Kazne za neke saobraćajne prekršaje u Hrvatskoj (u EUR)

  1. Nekorišćenje sigurnosnog pojasa: 130
  2. Telefoniranje bez hendsfri uređaja: 130
  3. Prevoz dece van posebnog sedišta: 130
  4. Prekoračenje brzine u naselju od 10 do 20 km/h: 60
  5. Prolazak kroz crveno svetlo: 290 – 2.650
  6. Preticanje preko pune linije: 390
  7. Vožnja pod dejstvom alkohola: 90 – 2.650
  8. Nepropisno parkiranje: 40 – 100

U obaveznu oprema vozila u Hrvatskoj spadaju: svetloodbojni prsluk, set za krpljenje guma ili rezervni točak, PP aparat 1 kg, komplet prve pomoći, sigurnosni trougao i rezervne sijalice.

Fotografije: 
AMR, AdobeStock