Za sve vozače koji planiraju put u Crnu Goru
Oko pola miliona srpskih državljana svake godine ide tokom letnje sezone do nama najbliže morske obale. Sa dokumentima nema problema, jer osim sa pasošem, u ovu zemlju možete ući i sa ličnom kartom, ipak maloletna deca koja nemaju ličnu kartu moraju imati pasoš. Novost je što je spski TAG proradio i u Crnoj Gori, pa u tekstu saznajte i koliko košta putarina
Za automobil vam nije potrebna ni zelena karta, ni ovlašćenje za upravljanje tuđim vozilom, ni međunarodna vozačka dozvola. A i sami propisi su već dobro poznati. Dnevna ili kratka svetla su obavezna, a ukoliko automobil koristi pogon na auto-gas, obavezan je i odgovarajući atest.
Mališani do pet godina moraju se prevoziti u dečjem sedištu. Vozač sme imati do 0,3 promila alkohola, ali za one koji pređu ovu granicu propisane su oštre kazne koje mogu iznositi do čak 2.000 evra, zavisno od stepena pijanstva.
{{related-post-1}}
Na pravcima prema moru svakog dana su radarske kontrole, pa nemojte prekoračivati brzinu zbog bezbednosti, ali i zbog novčanika, jer bolje je novac za kaznu potrošiti u nekom plažnom baru nego ga uplatiti u republički budžet. Vozač koji napravi prekršaj i prizna ga, kaznu može platiti na licu mesta putem kartice, jer policija poseduje mobilni POS terminal. Ko nema karticu, kaznu plaća uz nalog koji je dobio od policije u roku od osam dana, ali u tom slučaju policija može zadržati dokumenta dok vozač ne donese dokaz da je kaznu platio.
Od 5. juna proradila je elektronska naplata i za korisnike srpskog tag-uređaja u Crnoj Gori. Tamo za sada postoji samo jedan auto-put, tačnije deonica od Smokovca do Mateševa, na kojoj se plaća putarina. Naknada za putnički automobil iznosi 3,5 evra, a za motocikl 1,5 evra. Na putu Podgorica-Bar plaća se naknada za prolazak kroz tunel Sozina u iznosu od 2,5 evra za automobil i jedan evro za motocikl
{{related-post-2}}
Kazne za neke saobraćajne prekršaje u Crnoj Gori (u EUR)
- Nekorišćenje sigurnosnog pojasa 40 – 100
- Vožnja bez dnevnih svetala 30 – 80
- Telefoniranje bez hendsfri uređaja 60 – 150
- Prevoz dece van posebnog sedišta 30 – 100
- Prekoračenje brzine u naselju do 20 km/h 60 – 150
- Prolazak kroz crveno svetlo 80 – 350
- Preticanje preko pune linije 70 – 250
- Vožnja pod dejstvom alkohola 70 – 2.000
- Nepropisno parkiranje 60 – 150
U obaveznu opremu vozila u Crnoj Gori spadaju: svetloodbojni prsluk, set za krpljenje guma ili rezervni točak, sajla za vuču, komplet prve pomoći, sigurnosni trougao i rezervne sijalice.
društvenim mrežama