Jubilej
/
Citroën CX - Pet decenija francuskog klasika
50 godina Citroëna CX

Ispred svog vremena

Uroš Popović
18/9/2024
Jubilej

Naslednik kultnog modela DS, predstavljen daleke 1974. godine, ostao je upamćen kao simbol progresivnog dizajna, inženjerskih inovacija i revolucionarnih rešenja

Iako je istorija Citroën automobila prepuna originalnih i neobičnih modela, jedan od najspecifičnijih i najvoljenijih svakako je nezaboravni CX. Limuzina više klase stekla je reputaciju jednog od kultnih proizvoda iz francuske „kuhinje“ i bila je izuzetno popularna i u nekadašnjoj Jugoslaviji.

Citroën CX zvanično je lansiran na tržište 26. avgusta 1974. Trenutak je bio izuzetan, jer je debitovao svega dva meseca nakon objave spajanja Automobiles Citroën i Automobiles Peugeot, kompanija koje su, uz Renault, obeležile istoriju francuskih automobila.

Nimalo slučajno, CX je javnosti predstavljen na Salonu automobila u Parizu. Na domaćem terenu, u „Gradu svetlosti”, odmah je stavio do znanja da je reč o izuzetnom automobilu. Brojni kvaliteti nisu prošli neopaženo pa mu je 1975. dodeljena titula „Automobil godine”. U izboru predstavnika najuticajnijih evropskih automobilskih medija odneo je pobedu daleko ispred VW Golfa, Audija 50, Fiata 131 i Volvoa 200.

Ime kao sudbina

Revolucionarni CX je stekao naklonost kupaca pre svega jedinstvenim stilom, koji mu je podario elegantan izgled aerodinamičan oblik. Upravo ta karakteristika je odredila ime - CX je oznaka za koeficijent otpora vazduha. Razvoj u vazdušnom tunelu doprineo je rezultatu od 0.36, što je bio izuzetan inženjerski podvig.

Originalnu siluetu su pratile i brojne tehničke inovacije koje su mu, tokom sedamnaestogodišnjeg staža dale pečat originalnosti i posebnosti. Elegantni CX je od svojih prethodnika nasledio pogon na prednje točkove, po udobnosti neprevaziđeno hidropneumatsko oslanjanje, kao i dvokružne servo kočnice.

U kabini je nudio svojevrsnu oazu udobnosti i praktičnih rešenja koja se danas podrazumevaju, ali su sredinom sedamdesetih za mnoge bila misaona imenica. Ne i za Citroën, koji je kod modela CX od samog starta ponudio efikasni klima uređaj i električne pozidače stakala na svim prozorima. Usledili su i tada revolucionarski gedžeti poput električnog „šibera“ i armade sigurnosnih sistema.

{{related-post-2}}

Kako bi se dodvorio svim kategorijama vozača CX je bio dostupan u nizu izdanja. Najveću pažnju svakako su privlačile oznake Prestige i sportske GTI verzije. Na vrhu tog lanca je bio naravno kultni GTI Turbo 2 koji je imao tada impresivnih 168 „konja“, što je u kombinaciji sa sjajnom aerodinamikom bilo dovoljno za maksimalnu brzinu od 223 km/h. Citroën nije zapostavio ni ljubitelje tada veoma popularnih dizel motora, pa su kupcima na raspolaganju bile klasične i Turbo verzije. Ogledni model CX 25 TRD Turbo 2 imao je motor od 2500 cm3 sa 120 KS, koji je mogao da postigne maksimalnu brzinu od oko 195 km/h. Uzimajući sve modele zajedno, u periodu između 1974. i 1991. godine ukupno je proizvedeno 1.042.460 primeraka.

Ovaj automobil je impresivnu konstrukciju potvrdio i na najizazovnijim automobilskim takmičenjima širom sveta, a pobeđivao je i u nemilosrdnim uslovima, na relijima voženim van asfalta.

Vreme je dovelo do neminovnih promena, pa je CX u leto 1989. zamenjen modernijim XM-om koji nije ponovio tržišni uspeh prethodnika. Karavan verzija je nastavila da se proizvodi do leta 1991. kada je usledio konačan oproštaj ovog, po mnogo čemu interesantnog i veoma uspešnog modela, koji sve više dobija na ceni među oldtajmerima.

Istovremeno, CX je ostao inspiracija za novu generaciju Citroënovih dizajnera. Iako ih razdvaja vremenska distanca od nekoliko decenija, može se reći da je CX dobio dostojnog potomka u modelu C5 X, koji s popularnim klasikom deli odvažan stil i visoke standarde u pogledu udobnosti i napredne tehnologije.

Fotografije: 
Citroën