Kada su zaista neophodne zimske gume?
Od danas, 1. novembra, u Srbiji je na snazi zakonska obaveza korišćenja zimskih guma na vozilima, ali samo pod određenim uslovima...
Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima Republike Srbije, u periodu od 1. novembra do 1. aprila obavezna je upotreba zimskih pneumatika, ali ova odredba važi samo ako se na kolovozu nalaze sneg, led ili poledica. Uprkos tome, preporuka je da vozači svoja vozila na vreme pripreme za zimske vremenske uslove, pa se, s obzirom na to kakve su trenutne temperature širom Srbije, mnogi s pravom pitaju kada je pravi trenutak za zamenu pneumatika.
Podsećamo, letnje gume imaju takav sastav da su otpornije na visoke temperature, dok su zimske gume mekše i izrađene su od materijala koji je prikladniji za niske temperature. Stoga letnje gume na temperaturi ispod 7℃ gube ključnu karakteristiku - dobro prianjanje.
{{related-post-1}}
Dakle, nevezano od toga da li je pao prvi sneg ili ne, pri nižim temperaturama su zimske gume bolje za korišćenje od letnjih. Da ne pominjemo da je u zimskim uslovima zaustavni put tokom kočenja znatno duži sa letnjim gumama, toliko da može biti čak i dvostruko duži u poređenju sa zimskim gumama.
Zakon propisuje da dubina gazećeg sloja na zimskim pneumaticima mora biti minimalno 4 milimetra
Koliko je upotreba zimskih guma važna govori podatak da se, prema statistici koju je iznela Agencije za bezbednost saobraćaja, prošle godine u periodu kada važi zakonska obaveza upotrebe zimskih pneumatika dogodilo čak 189 saobraćajnih nesreća u kojima je evidentirano da su na vozilu bile letnje gume.
Šta još čini obaveznu zimsku opremu?
Pored zimskih pneumatika, u obaveznu zimsku opremu na putu van naselja ulaze i lanci za sneg ili druga sredstva za povećanje trakcije (prianjanja). Vozači su dužni da ih nose u prtljažniku i da ih postave na pogonske točkove na onim deonicama gde je označena njihova obavezna upotreba, što je obično na prilazima planinskim turističkim centrima, na mostovima i usponima gde je moguća česta pojava poledice. Dakle, u naseljenim mestima vozila ne moraju biti opremljena lancima.
Visoke kazne i skupe posledice
Napominjemo da zimske pneumatike pre svega treba koristiti zbog bezbednosti u saobraćaju, ali i da ne biste došli u situaciju da platite kaznu. Za kršenje propisa u vezi zimske opreme zakonom su propisane kazne od 6.000 do 20.000 dinara za fizička lica, za preduztenike od 50.000 do 200.000 dinara, a za pravna lica od 100.000 do 800.000 dinara. Imajte na umu i to da ako izazovete saobraćajnu nezgodu, a na vozilu niste imali propisnu zimsku opremu, osiguravajuća kuća ima pravo da odbije isplatu naknade štete po polisi kasko osiguranja, pa vas u tom slučaju mala ušteda može još više koštati. O eventualnim drugim, nematerijalnim posledicama da i ne govorimo...
društvenim mrežama