Kako do odštete kada vozilom naletite na rupu
Ukoliko vozilom naletite na udarnu rupu i oštetite točak, odnosno gumu ili felnu, imate pravo na odštetu od nadležnih preduzeća za održavanje puteva, ali je neophodno precizno ispoštovati proceduru nakon nastanka štete
Teško da postoji vozač koji nije doživeo bliski susret sa udarnom rupom na kolovozu. Ovakve situacije se češće dešavaju tokom zimskog perioda, kada zbog niskih temperatura, ali i soli koja razjeda asfaltnu bazu, dolazi do oštećenja površine kolovoza. Najčešće su ta oštećenja manjeg obima i osim neprijatnog udarca ne dovode do ozbiljnijih posledica. Ali anomalije na kolovozu mogu biti i takve da mogu prouzrokovati oštećenje koje iziskuje popravku gume ili felne.
Mnogi nisu upoznati sa tim da u ovakvim slučajevima imaju pravo da traže odštetu od organizacije zadužene za održavanje puteva na teritoriji gde je došlo do saobraćajne nezgode.
Naime, kako pojašnjavaju u JP „Putevi Srbije”, ukoliko dođe do oštećenja vozila tokom vožnje državnim putem, prouzrokovanog prelaskom preko udarne rupe, potrebno je obratiti se preduzeću nadležnom za održavanje deonice puta na kojoj se desilo oštećenje. Svakako, pre obraćanja, neophodno je pozvati policiju, koja mora da izađe na lice mesta i napravi uviđaj, te se sa načinjenim zapisnikom treba obratiti nadležnom preduzeću. Moguće je obratiti se i JP „Putevi Srbije” kao upravljaču državnih puteva I i II reda koje će u okviru svojih nadležnosti sprovesti proceduru.
Obavezna dokumentacija
U zahtevu za naknadu materijalne štete neophodno je navesti vreme i mesto gde se dogodila nezgoda kao i kratak opis događaja. Zahtev je potrebno svojeručno popisati, navesti adresu podnosioca, kontakt telefon i e-mail adresu. Uz zahtev se prilaže sledeća dokumentacija:
- Zapisnik MUP-a o izvršenom uviđaju saobraćajne nezgode;
- Zapisnik ovlašćenog osiguravajućeg društva o opisu i proceni oštećenja vozila;
- Očitanu saobraćajnu i vozačku dozvolu i kopiju kartice tekućeg računa;
- Ukoliko je izvršena popravka štete, račune o kupljenim delovima ili izvršenim uslugama na otklanjanju štete, u skladu sa Zapisnikom o opisu i proceni oštećenja vozila;
- Za vozila na lizingu, neophodno je da korisnik vozila dostavi pismeno ovlašćenje lizing kompanije (vlasnika vozila) za podnošenje zahteva za naknadu štete i naplatu obeštećenja.
Postupak ostvarivanja prava na naknadu štete pokreće se predajom pismenog zahteva sa pratećom dokumentacijom. U slučaju da je šteta nastala u Beogradu, dokumentacija se predaje elektronskom poštom na prijava.stete@putevibeograda.rs ili na pisarnici JP „Putevi Beograda”, u ulici Žorža Klemansoa br. 19. Zahtev za naknadu štete razmatra Komisija za naknadu štete JP „Putevi Beograda”, dok odluku o likvidaciji štete donosi osiguravač.
Dakle, podnošenjem zahteva za odštetu, posao oko naplate štete još nije završen. Ukoliko je izveštaj procenitelja osiguravajuće organizacije kompletan, neće biti problema. Ali, napominjemo da prilikom procene štete treba insistirati na kompletnoj proveri stanja pneumatika, felni, ali i donjeg postroja.
{{related-post-1}}
Saobraćajna policija je u obavezi da izađe na uviđaj po prijavi građana, čak i kada se radi o lakoj saobraćajnoj nezgodi u kojoj se materijalna šteta svodi na troškove zamene ili popravke oštećene gume ili felne
Znači, treba obratiti pažnju na elemente kao što su kraj spone, rukavac osovine i amortizer, jer prilikom ovakvih udara nije isključeno da strada još neka komponenta ili uređaj na vozilu. I na kraju, ukoliko niste zadovoljni, uvek vam preostaje solucija da zatražite pomoć advokata specijalizovanih za ovakve i slične slučajeve.
Kasko pokriva gume i felne
– Kasko osiguranje pokriva oštećenje i pneumatika i felne. Naravno, u zavisnosti od starosti pneumatika zavisi i visina naknade štete, kaže Dragomir Božić, direktor Kasko osiguranja u AMS Osiguranju. Naš sagovornik pojašnjava da polisom Kasko osiguranja ipak nisu pokrivena estetska oštećenja felne. To su recimo ogrebotine koje ne utiču na funkcionalnost.
Svako oštećenje druge vrste koje onemogućuje bezbednu vožnju mora se vrednovati i kompenzovati. Bilo kako bilo, ako postoji prva odgovorna strana, a to je preduzeće nadležno za održavanje puteva u ovakvim slučajevima, uvek je bolje da se najpre njima obratite čak i da imate kasko osiguranje, jer aktiviranje kasko osiguranja podiže cenu premije prilikom zaključivanja naredne polise.
{{related-post-2}}
Troškovi popravke
Prilikom jakog udarca u rupu, posebno ako ona ima oštre ivice, najčešće dolazi do krivljenja felne.
– Cena popravke kreće se od 1.500 dinara za ispravljanje točkova veličine 14-15 inča, do 3.000 dinara za točkove od 17-18 inča. Ovo važi za felne od lakih legura, dok se čelične felne mnogo lakše ispravljaju i stoga je opravka mnogo jeftinija, kaže Danko Damnjanović.
Vlasnik vulkanizerskog servisa „Gume felne Danko” navodi da ako prilikom naleta na udarnu rupu dođe do pucanja felne, pukotina obično zahvati 2-3 centimetra.
– Takva oštećenja se saniraju varenjem koje u proseku košta 1.500 dinara. Naravno, felna uvek mora da se ispravlja posle varenja. Cena kompletne popravke felne, koja obuhvata varenje, ispravljanje i farbanje iznosi oko 65 evra. Farbanje je neophodno kada je felna oštećena sa spoljne strane i mora da se greje da bi se ispravila. Inače, kod poliranih felni koje zahtevaju obradu na CNC mašini, lakiranje i farbanje, cela intervencija košta duplo više, kaže Danko Damnjanović.
društvenim mrežama